Külarahvas on Pikva seltsimaja endale ise ostnud

2642

Seltsimajas tehakse seda, mida Pikva ja Arava elanikud soovivad.


Pikva külavanem INDUR TALKOP seisab seltsimaja tagauksel Liia Kaljumäe tehtud looma kõrval.

Pikva seltsimaja asub Kose maantee ääres, Kehra ja Alavere vahel. See on endine kauplusehoone, mis seisis kümmekond aastat tühjana. 2005. aastal ostis selle MTÜ Pikva-Arava Küla­elu seltsimajaks. Nüüd tähistatakse seal üheskoos olulisemaid tähtpäevi.

MTÜ asutaja liige Maire Kruusamägi räägib, et kuna inimesed pärast riigikorra lagunemist omavahel enam ei suhelnud, otsustas külarahvas luua seltsingu, hiljem MTÜ.

„Kõigepealt tegime avalikuks kasutuseks külaplatsi, et oleks, kus pidada pidusid. Siis oli vaja ühist ruumi, kus kokku saada. Kehrasse on meilt kuus, Alaverre neli kilomeetrit. Tähendab, Pikvale oli vaja oma seltsimaja, seepärast ostsime kauplusehoone,“ jutustab ta.

Hoone maksis 50 000 krooni. Neli perekonda tegid hüpoteeklaenu ja 10 000 krooni saadi annetustega.
Samal aastal värvisid perekond Mätliku ja Maltsa perede lapsed maja kollaseks. Peaukse kohal on külaelanik Tiit Volmersoni treitud pruunidest tähtedest kiri „Pikva seltsimaja“.

Seltsimaja on remonditud Euroopa Liidu projektirahade ja Anija valla omaosalusega. KOPi abiga renoveeriti ahjusid ja ruume, osteti karaoke- ja kodukinoaparatuur. Seltsimajas on Anija vallamaja endised lauad, külarahvas on annetanud mööblit ja nõusid.

Külavanem Indur Talkop on rahul seltsimajas tegutsevate inimestega. „Pikva ja Arava külad on täis inimesi, kes tunnevad rõõmu koosolemisest. Seltsimaja on neile katuseks. Praegu ei kujuta Pikvat selleta ette.“

Seltsimajas käivad kohalikud pidamas sünnipäevasid ja muid tähtpäevi. Seal toimuvad sügiseti MTÜ aruandekoosolekud, iga-aastased traditsioonid on lõikuspäeva, jaanipäeva, jõulude, volbripäeva tähistamine.

MTÜ juhatuse liige Marianne Leis ütleb, et seltsimajas toimub täpselt see, mida külaelanikud tahavad. Kui on vaja, siis teeb kohalik inimene käsitööringi või kutsub teised kohvile või reisijutuõhtule. Kõik toimub niiöelda ühiskondlikus korras. Tasulisi ringijuhte MTÜ endale lubada ei saa. Suuremate ettevõtmiste jaoks taotletakse toetusi Euroopa liidu programmidest ja kultuurkapitalilt.

Augustis tahab MTÜ korraldada spordipeo, et meenutada 50 aastat tagasi korraldatud Pikva spordipäevi. Igal talvel käivad külaelanikud seltsimajas vähemalt korra kuus koos töötubades käsitööd tegemas ja kohviõhtutel. Viimased kaks aastat on selleks saadud toetust KOPist.

Pikva seltsimajas on teinud kohalikud bändiproove, on korraldatud toidutegemise võistlusi  ja küla üritustel on lastega mängimas käinud vabatahtlikud Austriast, Itaaliast ja Prantsusmaalt.

„Meie maja on nüüd piisavalt kena, et julgeme siia ka külalisi kutsuda. Eelmisel aastal ööbisid seltsimajas näitlejad, kes mängisid Birkenruh lavastuses.
Ööbimissoovi on avaldanud Birgitta kloostri palverändurid,“ jutustab Marianne Leis.

2008. aastal pälvis Pikva küla Harjumaa Kauni Küla tiitli. MTÜ Kodukant Harjumaa juhatuse liige Jüri Muru ütles siis, et Pikva on tiitlit väärt juba seepärast, et elanikud on endale ise ostnud seltsimaja. Kohal käis auhinda üle andmas riigikogu liige Ene Ergma, kellele Pikva käsitöömeister Urve Juhanson oli teinud padja.

MTÜ Pikva-Arava eelarve koosneb külaelanike liikmemaksudest, üritustel kogutud annetustest, seltsimaja renditulust ja Anija valla iga-aastasest toetusest majandamiskulude ja elektrikulude eest tasumiseks. Kohalikel on võimalik seltsimaja üürida 20 euro eest päev, võõrastele maksab see 50 eurot päev. 

MTÜ juhatuse liikmed tasu ei saa ja teevad tööd vabatahtlikult. Monika Avalaid korraldab üritusi, Veiko Malts tegeleb majandusküsimuste ja heakorraga, Tamara Nõmmela on seltsimaja perenaine, Sille Tekku peab kodulehte ja korjab liikmemakse ning Marianne Leis kirjutab rahataotlusprojekte.

Eelmine artikkelSoodla külast leiti lahingumoona
Järgmine artikkelKevadtorm pakkus põnevust nii Loksa, Kuusalu, Anija kui Raasiku rahvale