Norralased külastasid Raasiku valla mõisakoole

1273

Norrakad imestasid, et Raasiku vallas pole ühtegi muuseumi.


Eesti ja Norra koostööpartnerid Pikaveres: TÕNU SUURKUUSK, ANNE MARIT NORAKER, OLEG FJODOROV, SONJA BORDERWICH, VAINO NAPP, AARE ETS, KRISTIAN GRIMSRUD STRØM ja MAIU PLUMER.

Möödunud nädala alguses külastas kultuuriministeeriumi hallatava mõisakoolide arenguprogrammi raames Eestit 12 Norra delegatsiooni liiget. Neist kolm tegid külaskäigu ka Raasiku valda Pikavere lasteaeda-algkooli ning Pääsulinnu huvikeskusesse Arukülas. Külalisi võttis vastu Pikavere lasteaia-algkooli direktor Maiu Plumer, kaasa lõi ka Kiviloo norralasest mõisnik Jorn Hennie, kes neid võõrustas oma mõisas.

Norrast tuldi kogemusi jagama ja vaatama, kuidas on mõisakoolide elu Eestis korraldatud, vastukülaskäik Norrasse toimub sügise hakul. Koostöös Norraga tahetakse leida parimad lahendused mõisakoolide kui kultuuripärandi säilitamiseks.

Pikavere on programmis osalemiseks käinud välja ideed rajada loodusrada, õppida rahvamuusikat, arendada koostööd huvikooliga Pääsulind ning korraldada käsitöö ja kokakunsti kursusi. Norralased tunnustasid külaseltsi ja kooli entusiasmi piirkonna arendamisel ja pargi laiendamisel.

„Delegatsiooni liige Sonja Borderwich Valdresi piirkonna loodus- ja kultuuripargi esindajana oli üllatunud, et Raasiku vallas ei ole ühtegi muuseumi. Norras on talumuuseumid pea igas külakeses, igaüks omanäoline. Kokku moodustub neist väikemuuseumidest loodus- ja kultuuripark,“ jutustas Maiu Plumer.

„Kristian Grimsrud StrØm ja Anne Marit Noraker on suure pärandtalu omanikud, korraldavad mitmesuguseid koolitusprogramme ja seminare. Nende korraldatud loovuskoolitused lastele ja täiskasvanutele tundusid põnevatena. Koolitaja ja koolitusprogrammi koostajana on neil kaasa löömas rahvusvaheliselt tuntud Norra pedagoogikaguru Godi Keller.“

Mõisakoolide arengupro­grammist on võimalik taotleda ühele projektile kuni 60 000 eurot, toetus jaguneb vastavalt kokkuleppele partnerite vahel. Milliseks kujunevad projekti tegevused, lepitakse kokku oktoobrikuus. Suve lõpus ootab pikaverelasi külaskäik Norrasse, kus tutvutakse partnerite tegevustega Jotunheimeni ehk Vaimude Kodu looduspargi ümbruses Valdresis.

Mõisakoolide programmi eesmärk on käivitada erinevaid arendustegevusi, et leida mõisakoolidele laiemat kasutust ja kaasata kogukonda. Programmi kaudu toetatavate tegevuste tulemusel võivad tekkida uued töökohad ning tegevused, mis tutvustaksid mõisakooli ja selle piirkonda. Ühtlasi paraneks õpikeskkond, laieneks silmaring ja õpitaks partnerite kogemustest.

Eelmine artikkelSoodla külast leiti lahingumoona
Järgmine artikkelKevadtorm pakkus põnevust nii Loksa, Kuusalu, Anija kui Raasiku rahvale