Külamajad ja koostöö külades

834

Selles lehes on avaldatud kaks eripalgelist lugu seoses külade seltsieluga. Anija valla Pikva küla tähistas seltsimaja 5. sünnipäeva. Pikva on meie kandis esimene ja seni ainus, kes rajas endale seltsimaja – ehitas toetusfondide ja valla abiga vana puumaja ümber kooskäimiskohaks. Pikva aktiivsed eestvedajad kommenteerivad, et väikesi vaidlusi ja erimeelsusi on ikka olnud, aga oluline on see, et maja haldavasse MTÜsse kuuluvad peaaegu kõikide perede esindajad ning külaasju aetakse üheskoos.

Kuusalu valla Sigula külas tegutsev MTÜ kavatseb hakata tühjale kinnistule rajama uhiuut külamaja. Kui seni on PRIA toetanud külaelu arendamise programmist Kuusalu vallale kuuluvate rahva- või seltsimajade (Leesi, Pärispea) kordategemist, siis Sigula puhul on tegu täiesti uue hoonega, mille omanikuks saab MTÜ.

See asjaolu on tekitanud Sigulas kahtlustusi ja vaidlusi ning praeguseks on riid väljunud küla piiridest. Sigulas toimuva kohta on kõrvaltvaatajad imestanud, kus olid kahtlejad varem, külamaja ehitamisest on räägitud aastaid, miks hakati vastu vaidlema alles nüüd, kui raha juba lubatud ja ehitaja leitud. Selle peale on vastatud, et varem ei julgetud ning viimasel ajal on usaldamatus kasvanud.

Külad on isemoodi ja iga pere seal samuti. Kõige olulisem on koostöö, üksteisega arvestamine ja plaanide selgitamine. Näeme, kuidas Turbuneeme vaidleb nime ja nüüd samuti tulevase külamaja pärast, mida tahavad ehitada ettevõtlikud suvitajad (loe eelmisest Sõnumitoojast). Leesil ei leita ühist keelt veevärgi küsimuste lahendamisel. Loodame, et Sigula rahvas saab vastasseisudest üle, sest riidlev küla ei arene.

Eelmine artikkelVargus Kuusalu korteris
Järgmine artikkelÄra tegid – Kuusalu vallavanemate süstasõit Soome kestis 13 tundi