Kolgaküla Seltsi, Veljo Tormise Kultuuriseltsi ja Kolga muuseumi ühiselt korraldatud ajalookonverents toimus Kuusalu rahvamajas kolmandat korda, kuid esmakordselt Kuusalu valla aastapäeval, 7. oktoobril. Kaks varasemat olid aastate 2019 ja 2020 alguses. Nüüd tõdeti konverentsi lõpus, et valla aastapäev on toimumiseks hea aeg. Korraldusmeeskonna liige ja konverentsi teise poole moderaator Ott Sandrak rõhutas, et ettepanekud, esinemissoovid ja -soovitused edaspidiseks on teretulnud, ning palus varakult neist teada anda, et esinejatel oleks aega teemadega tegeleda.
Kolgaküla Seltsi tegevjuht Kaisa Linno lisas, et korraldusrühmaga on oodatud liituma teisedki koduloohuvilised, kel soov kaasa mõelda, koos käiakse Kolga muuseumis. Nagu varasematel konverentsidel, kinnitati ka tänavu, et plaan on jõuda Kuusalu kihelkonna raamatu väljaandmiseni.
Traditsiooniliselt tutvustatakse Kuusalu valla ajalookonverentsil uusi koduloolisi raamatuid. Sel korral rääkis Ene Velström, kuidas koostas ja toimetas mullu sügisel ilmunud raamatut „Hara ajarattas“.
Rahvamaja fuajee seintele olid seatud Kuusalu valla kaardid, nende seas ka Rootsi aja lõpust pärit kaart ja 19. sajandi algusest Eestimaa kubermangu kaart. Müügil olid Kuusalu vallaga seotud uuemad raamatud ja esinejate toodud trükised.
Meeleoluka vahelduse pakkusid Kolga muuseumi juhataja Ulvi Meier ja fondihoidja Nele Reial, kes esitasid enne lõunapausi sketši, mille lavastasid Kolga mõisas 1910. aastal köögitüdrukuna töötanud Elli Ojavee mälestustele tuginedes. Mõisaproua Stenbocki jaoks oli õhtusöök nii halb, et loopis toiduga vene päritolu köögitüdrukut Leenat.
Konverentsi ettekanded salvestas Kuusalu Kroonika. Esitlustega täiendatud salvestused avalikustatakse valla Facebooki gruppides. Ajalookonverentsi läbiviimist toetasid Leader ja Kuusalu vallavalitsus.
Tsitre pargi rajas Keila-Joa lossi omanik
Ott Sandrak kõneles Tsirte pargi loomisest. Ta kirjeldas, et sattus Tsitre suvitusmõisa ja pargi rajamise teemani juhuslikult, kui uuris Vene keisri Nikolai I sõbra Alexander Karl Wilhelm Christoph von Beckendorffiga seonduvat.
Alexander von Beckendorffi isa oli Christoph von Beckendorff, kes suri Kolga mõisas ja on maetud Kuusalu kiriku peaukse vastas asuvasse väikesesse kabelisse. Kolka sattus Christoph seetõttu, et tema õde oli abielus Magnus Joakim Stenbockiga. Alexander von Beckendorff käis Inglismaal uurimas suuremaid parke ja Birghtonis hakkas talle meeldima meres ujumine. Kolgas külastas pärast naasmist oma isa, kes oli talle Tsitresse teinud suvituskoha. Mälestustes kirjutas Alexander, kuidas asus Tsitres parki rajama, suvituskohta ehitati suuremaks ning suvitas seal koos pere ja sugulastega. Mõni aasta hiljem, 1827 ostis Alexander von Beckendorff Keila-Joa, kuhu ehitas lossi ja kujundas kauni pargi.
„Võib öelda, et Tsitre on Keila-Joa näpuharjutus. Tsitre kui Stenbockide hilisem kuulus suvituskoht tekkis tänu Kuusalu kiriku juurde maetud mehele,“ lausus Ott Sandrak.
KRISTEL VILBASTE ärgitab allikaid avastama
Kuusalu vallast pärit loodusteadlase ja kultuuriloolase Gustav Vilbaste lapselaps Kristel Vilbaste rääkis teemal „Gustav Vilbaste: kogukond, usaldusmehed ja looduskaitse.“
Kristel Vilbaste oli pooleteise aastane, kui vanaisa 1967. aastal suri. „Me pole kohtunud. Olen imetlenud, kuidas vanaisal oli erakordne võime liita inimesi kogukonnaks ja panna tegutsema kindla asja elluviimiseks. Ta valiti 1936. aastal looduskaitseinspektoriks ja moodustas usaldusmeeste võrgustiku, usaldusmehi oli 590. Otsisin rahvusarhiivi andmebaasist siinse kandi õpetajatelt ja metsaülematelt kogutu. Vanaisa saatis ankeetlehti üle 1000, tagasi sai 80 protsenti. Inimesed usaldasid teda. Märkimisväärne on ka see, et rahvusarhiivi regilauludest kolmandik on üles kirjutatud Kuusalu kihelkonnast.“
Kristel Vilbaste on allikate uurija, nagu oli ka ta vanaisa. Gustav Vilbaste kogutud andmebaas Eesti allikate kohta on tema sõnul palju põhjalikum, kui praegune ametlik loetelu. Kuusalus on kuulus allikas kirikuaias, mitmes õues on seal samuti allikad ning teisel pool Tallinna-Narva maanteed allikate võrgustik.
Veel märkis esineja, et tal on idee teha Eesti joogiveeallikate äpp, ning ärgitas allikate asukohti üles kirjutama.
Moderaator Allan Alaküla kommenteeris, et Kuusalu vallavalitsus võiks kriisiplaani jaoks koostada nimekirja aktiivselt kasutatavatest allikakohtadest vallas. Veljo Tormise Kultuuriseltsi tegevjuht Ulvi Rand lisas, et tuleva aasta mihklipäevamatk on plaanis teha Kuusalu kihelkonna allikate rajal.
Kristel Vilbaste tõi konverentsile müügiks Gustav Vilbaste „Noorpõlvemälestused“, mis on kirjutatud 1965. aastal. Raamatu andis välja kirjastus Ilmamaa. „Raamatust saab väga hea ülevaate siinsest taluelust,“ lausus autori lapselaps.
Valla protokolliraamatute digitaliseerimine
Keeleteadlane Kadri Vider kutsus üles osalema Eesti Rahvusarhiivi vallakohtu protokollide ühisloome algatuses – sisestama ehk digitaliseerima protokollide tekste, mis on käsitsi kirjutatud ja praeguseks lehekülgede kaupa üles pildistatud. Eestis on kokku 92 087 protokolli, digitaliseeritud on neist veel väike osa. Kuusalu valla praegustes piirides tegutsesid omal ajal Kiiu-Kuusalu, Kolga ja Kõnnu vallakohtud. Ainuüksi Kolga valla kohturaamatutes on kokku 1647 protokolli, neist digitaalselt sisestatud seni 6 protsenti.
„Tööpõld on lai,“ kommenteeris Kadri Vider ja tutvustas mõnd protokolli, kus vallakohus lahendas kohalike elanike omavahelisi riidusid.
„Need on väga põnevad lood. Inimloomus ei ole ajas palju muutunud, vallakohtu protokollides avaneb tõeline elu. Andke oma panus selle jäädvustamiseks!“ lausus ta.
Pikakose, polügoon, pärandvaderid
Disainer Loore Viires, kes on Pikakose maja- ehk kodumuuseumis elava Sundja pere üks lastest, kõneles hoone rajanud ning selles elanud või suvitanud inimestest. Maja valmis 1928. aastal, selle ehitasid Estonia klaverisolist ja -õpetaja Helmi Viitol ning ta abikaasa, ooperisolist Karl Viitol. Pikakose koha ostis Helmi isa, kirikuõpetaja Aleksander Mohrfeldt. Pikakose oli esimese Eesti Vabariigi ajal, aga ka pärast sõda kultuurirahva suvituskoht.
Hiljem elas seal luuletaja ja kasetohumaalide autor Laine Sundja. Tema eestvedamisel loodi Valgejõe riiklik keeluala, mille ümber asutati 1970. aastal Lahemaa rahvuspark. Ka tänapäeval tehakse Pikakosel salongiõhtuid, võõrustatakse teatri- ja muusikarahvast.
Geograaf Arvo Järvet näitas konverentsil kaarte ja selgitas, kuidas asustus tekkis paremate omadustega muldadele. Kuusalu kihelkonna või valla jaoks on kõige olulisem Põhja-Eesti paekalda ehk klindi paiknemine. See on oluline maastikuline piir. Asustus on ka jõgede lähedal, jõeäärne küla on näiteks Vanaküla. Ta kõneles veel Kõnnu külast, Kahala järve ümbrusest, Kõrvemaa maastikust.
Polügooni kõrval asuvas Aru külas Aaviku talus sündinud Ants Aaman, kellel kevadel ilmus raamat „Maa ja armastus“, rääkis ajast, kui polügooni nimetati Nõukogude ajal esmalt riigi tagavaramaaks, hiljem Pavlovski metsamajandi Primorski metskonnaks. 1952. aastal küüditati polügooni alalt paarkümmend küla, sealhulgas Koitjärve, mis on seotud Anton Hansen Tammsaare loominguga, ka romaaniga „Tõde ja õigus“. Ants Aaman luges ette katkendeid enda kirjutatud artiklitest Koitjärve ja polügooni kohta, need ilmusid Nõukogude ajal ajalehes Edasi.
1980ndate aastate lõpus tegi Ants Aaman artiklis ettepaneku, et Paukjärve äärde võiks ennistada kunagise skautlaagri. Nüüd on samal alal kaitseväe keskpolügoon.
Kolga kooli õpetaja ja projektijuht Melika Kindel tegi ülevaate, kuidas Kolga kool liitus 2015. aastal koolinoorte pärandvaderite projektiga, mida toetavad muinsuskaitseamet ja rahvakultuurikeskus. Eesmärk on suunata noori väärtustama ja hoidma kodukandi kultuuripärandit. Noored uurivad kohalikke kultuuriobjekte ning osalevad talgutel nende korrastamiseks. Koostööd tehakse Kolga muuseumi ja mõisaga.