Kolgast päästetud koerad-kassid leidsid uue kodu ühe päevaga

1533

Kolka sõideti väärkoheldud loomi endale võtma Otepäält, Põltsamaalt, Hiiumaalt.

Üleriigilisse meediasse jõudnud uudis, et Kuusalu vallas Kolga aleviku külje all avastati loomakasvatus ehk niiöelda koeravabrik, kus koeri-kasse väärkoheldi,  sai järje, kui eelmisel kolmapäeval toimus Kuusalu vallavalitsusega kooskõlastatult loomade päästeaktsioon. Kohal olid loomakaitsjad MTÜst Nurru Ometi, kaks veterinaararsti, Kuusalu vallavalitusese esindajana  keskkonnaametnik Mailis Virve. Toimunust tegi uudise Kanal 2 saade Reporter.
Kaks päeva varem, esmaspäeval loomi kontrollimas käinud veterinaar- ja toiduameti töötajad tuvastasid, et koeri-kasse peeti kitsastes puurides, nad olid alatoidetud ja vaktsineerimata. Amet tegi ettekirjutuse loomad omanikult ära võtta ja anda üle Kuusalu vallavalitsusele. Vallavalitsus asus koostööle MTÜga Nurru Ometi, selle aktivistid kutsusid Facebooki kaudu loomasõpru appi leidmaks koertele-kassidele uus kodu, et neid ei viidaks Tallinna hoiupaika.
Kolga külje all talu rentinud soome pensionäridest paaril oli kokku 22 koera, 6 kassi, vutid, kanad,  küülikud.
Mailis Virve: „Vallavalitsuse tingimus oli, kui MTÜ leiab ühe päevaga loomadele uue kodu, siis hoiupaika neid ei anna. Hoiupaigaga on vallal sõlmitud leping, selles on kohustus hoida looma 14 päeva, sealt oleks olnud võimalik koeri-kasse kodudesse võtta.“
Ent MTÜ Nurru Ometi sai Facebooki kaudu palju abipakkumisi, Kolka sõideti koerale või kassile järele ka Hiiumaalt, Otepäält, Põltsamaalt. Igaüks sai valida, millist looma soovib. Loomaarstid vaatasid koerad-kassid üle, tegid parasiiditõrje, kiibistasid.
MTÜ Nurru Ometi juht Kerttu Jukkum ütles esmaspäeval, et 13 koera on leidnud endale päriskodu, 9 on hoiukodudes. Ka kõik Kolgast toodud 6 kassi on hoiukodudes. „Kassid on imeilusad, praegu on küll kassipoegade buum, aga otsime inimesi, kes teeksid suure heateo ja võtaksid nad endale. Kogume raha, et kassid saaksid ka steriliseeritud,“ rääkis ta.
Ta lisas, et kuigi MTÜ Nurru Ometi küsis Kuusalu vallalt rahalist toetust, seda ei antud: „Valla esindaja ütles, et raha ei ole. Iga loomaga kaasnevad kulutused. MTÜ katab hoiukodudes loomadele tehtavad kulud – toitude, liivade, meditsiiniliste protseduuride maksumuse. Abistame ka neid, kes viisid koeri päriskodudesse, oleme teada andnud, et anname toiduabi ja aitame vajadusel tasuda veterinaarile.“
Nurru Ometi on Facebooki pannud fotod Kolgast toodud kassidest ja üleskutse leida neile kodu.
Koeravabriku omanikud elavad Kolga alevikus. Reporteri uudislõigus kinnitas perenaine, et ta ei kasvata renditalus loomi, vaid peab neid. Loomade äravõtmisega oli ta nõus.
Keskkonnaspetsialist Mailis Virve teatas, et trahvi loomade väärkohtlemise eest omanikele ei määratud, nende äravõtmine on niigi karistus. Kuna tallu jäid veel vutid, kanad ja küülikud, tegi tervise- ja toiduamet ka nende kohta ettekirjutuse. Tuleb puhastada puure, pöörata enam tähelepanu valgustusele ja ventilatsioonile. Keskkonnaametnik teeb pistelist kontrolli, kas ettekirjutust täidetakse.

Eelmine artikkelKuusalu-Tallinn nr 242 väikebussiliin vähendab reise
Järgmine artikkelMARTA LEEN VOLAR Kurgla külast mängib Viimsi Suveteatri lavastuses