Kolgakülas tuleb Loksa kolhoosi 45. sünnipäeva pidu

1479

Endise kolhoosiaja meenutamiseks saadakse kokku sügisel, kui toimusid lõikuspeod.

Kolgaküla Selts ja Vihasoo Kultuuriselts hakkasid aasta tagasi ette valmistama Loksa kolhoosi  45. sünniaastapäeva tähistamist. Idee sündis soovist kutsuda kokku kunagisi töökaaslasi, et meenutada vanu aegu.

Kolgaküla Seltsi tegevjuht Kaisa Linno kirjutas rahataotlusprojekti, MTÜ Arenduskoja kaudu saadakse Leader-programmist 2212 eurot.

Loksa kolhoosi on kavas meenutada kahel järjestikusel nä­da­lavahetusel. 28. oktoobril oodatakse Vihasoo rahvamajja ajaloopäevale endisi kolhoositöötajaid, aga ka nende lapsi. Arhiividest on leitud nõukogudeaegseid filme, kus on kajastatud kolhoosi ettevõtmisi ja inimesi, filme on kokku üle kolme tunni. Unikaalseim on lõik Vihasoo aiandist 1975. aastal. Kogutud on ka fotosid ja dokumente kolhoosi ajast.
 
Maie Küüsvek ja Anu Adamson meenutavad ajalookonverentsil fakte Loksa kolhoosist. Korraldajad lisavad, et oodatud on ka osalejate meenutused ja kommentaarid.

Nädal hiljem, 3. novembril on Kolgaküla rahvamajas lõikuspidu. Ka kolhoosi ajal peeti lõikuspeod Kolgaküla rahvamajas. Üles seati pikad lauad, esinemas käisid vabariigis hinnatud lauljad-näitlejad, löödi tantsu. Ka seekordsel lõikuspeol on eeskava, Vihasoo näitetrupi lavastaja Andres Napp on lubanud kokku panna estraadietenduse.

Tantsuks mängib ansambel Vihasoo Vinged Vanapoisid. Vihasoo segakoor esitab kolm laulu, kõik pidulised saavad kaasa laulda Uno Naissoo loodud Loksa kolhoosi hümni. Kolhoo­si­teemalise tantsuga esinevad Vihasoo tantsumemmed. Õhtujuht on Paul Laasik.

Andres Napp rääkis, et esialgu oli plaan esitada kolhoositeemalisi sketše, aga kui ta hakkas neid otsima, selgus, et pole leida – sel ajal kolhoositeemal avalikult nalja ei tehtud. Kuna lühinäidendit ei tahtnud lavastada, et peolisi mitte liigselt koormata, valis ta mõned sketšid Priit Aimla repertuaarist – juhtumitest miilitsaga, puskariajamise kahjulikkusest.

Kaisa Linno: „Palume konverentsile ja peole tulijatel end eelnevalt kirja panna, et teaksime, kui suure seltskonnaga arvestada. Projekti omaosaluse katteks küsime lõikuspeo eest tasu, piletihind on 5, pensionäridele 3 eurot.“

Loksa kolhoos tegutses aastatel 1949-1993. Majandi piirid ulatusid viimastel kümnenditel Kasispealt kuni Valgejõe ja Kõnnuni. Kõige kuulsam oli kolhoosi seakasvatus, tuntud oli ka Loksa kolhoosi aiand ja märgitööstus.