Kolga muuseumis on avatud tubakanäitus „Piibujutud“

970

Tutvuda saab KALJU SOOSAARE välgumihklite ning KALMER MÄRTSONI tikutooside koguga.

„Näputöö näitus, mille hiljuti muuseumis maha võtsin, jättis mehed ükskõikseks. Nüüd on paariks kuuks pandud näitus, mis peaks pakkuma huvi meestele. See on suitsetamisest, õigemini suitsetamisega seotud esemetest – paneme välja portsigareid, piipe, esimese Eesti vabariigi aegsete tubakatoodete karpe ja pakke. Teema on intrigeeriv, suitsetamine on pahe, kuid seda on tehtud sadu aastaid. Toome ka tervishoiumuuseumist tubakapigiste kopsude maketi,“ räägib Kolga muuseumi juhataja Ulvi Meier.

Idee tekkis sellest, et tema isa Kalju Soosaar on aastaid kogunud välgumihkleid. Nüüdseks on neid kokku üle kolmesaja.

„Me ei tohtinud kodus lastena välgumihklite kogu näppida, need olid pandud kappi, saime läbi klaasi uurida. Mõtlesin nüüd, et seda võiks näidata teistelegi. Ka Kolga muuseumil endal on mõned vanad tikutoosid ja välgumihklid, tulerauad,“ jutustab muuseumi juht.

Kalju Soosaar elab Kuusalu vallas Kahala külas Kaasiku talus, aastaid on töötanud mehhanisaatorina, olnud kopajuht. Välgumihkleid kogub 60ndate aastate algusest, kui hakkas huvi tundma külameeste vanade tuleraudade ja välgumihklite vastu.
 
„Vana Vilistuse ehk Arnold Vilistuse kannul käisin paar nädalat, enne kui sain pudeli viina eest ta tuleraua endale. See oli tema isa oma, pärit tõenäoliselt 19. sajandi lõpust. Mu oma isa tulemasin pakkus samuti huvi, see on olemas olnud kogu aeg – nii kaua, kui mäletan,“ meenutab Kalju Soosaar.

„Oskar Tursk käis nõukogude ajal Kanadas oma õdedel külas, tõi sealt kaasa välgumihkli, temalgi käisin järel ja palusin endale, lõpuks sain pooleliitrise eest. Kaks püstolikujulist välgumihklit on Vasalemma vangide tehtud, üks kingiti, teise ostsin 50 rublaga.“

Ulvi Meier palus Kalmer Märtsonit Kuusalust, et tema tooks näitusele osa oma tuletikutooside kogust. Huvi nende vastu tekkis Kalmer Märtsonil siis, kui sai vanaisalt Puhja kandist päranduseks eesti-aegsete tikutooside kogu.

Tiiu Lepnurm Tsitrest on lubanud näitusele tuua samuti vanu tikutoose.

Ulvi Meier ütleb, et pärast tubakanäitust on tal plaanis panna Kolga muuseumis üles mänguasjanäitus, mis jääks juba pikemaks ajaks.