Anija valla elanikud võlgnevad kommunaalkulude eest 114 000 eurot

2279

53 võlgu olevat korteriomanikku on saanud väljamõistmisotsuse.

Anija valla kommunaalteenuseid pakkuval ettevõttel OÜ Velko AV on probleeme võlglastega. Velko haldusjuhi Piret Gailiti sõnul võlgnevad erastatud korterite omanikud Anija vallas OÜle kommunaalkulude eest 114 000 eurot, millest umbes 88 000 eurot on püsivõlg. Kohtusse on antud 55 inimest, neist 53 on tänaseks väljamõistmisotsuse saanud. Ligikaudu 20 kohtuotsust on pööratud täitmisele ja 15 korteriomaniku suhtes valmistatakse ette dokumente kohtutäiturile.

„Kui inimene jääb võlgu, saadame talle kõigepealt teate, milles palume maksta võlg või tulla maksegraafikut sõlmima. Umbes 95 protsenti võlglasi sellele ei reageeri, seejärel anname asja kohtusse. Kohtuteatele reageerib  umbes 30 protsenti. Ülejäänud hakkavad tegutsema alles siis, kui asi läheb kohtutäituri pädevusse, kes asub arestima vara ja pangaarveid,“ kirjeldab Piret Gailit.

Ta lisab, et midagi muud ettevõte teha ei saa, sest kütet ega vett eraldi kinni keerata ei ole võimalik, seega on tasumata arved Velko kahjum. Vanimad võlasummad on paariaastased ja seotud majanduskriisiga. Suurimad võlasummad küündivad mitmetuhande euroni, seda eelkõige noortel peredel.

„Töö kaotanud inimesed on meie peale kurjad, kui saadame võlateate, aga pöörduvad meie poole enne kui need, kes ei maksa lihtsalt vastutustundetusest. Viimased on enamasti noored, kellel puudub arusaam majandamisest ja tarbimisharjumused ületavad rahalisi võimeid. Kehra on väike koht ja inimeste tegemised näha. Paraku jääb silma, kui käiakse korduvalt perega kohvikus Sohvik söömas või on iga päev toidukorvis alkohol,“ räägib Velko haldusjuht.

OÜ Velko AV teeb Anija vallavalitsusega võlgnike osas koostööd. Kui tekivad makseraskused, peaks korteriomanik pöörduma Velko kontorisse. OÜ Velko AV on nõus võlglastega maksegraafikut sõlmima kuni aastaks. Piret Gailiti sõnul on nad avalduse alusel pikendanud mõnel juhul maksegraafikut ka pooleteise aastani. Anija valla sotsiaaltöötajad võivad aidata sotsiaaltoetuste avalduse koostamisega ning nõu saab valla võlanõustajalt.

Piret Gailit: „Ilmselt on võlgnikel piinlik ja nad ei julge abi küsida, kuigi tuleks pöörduda meie poole kohe, kui võlgu jäädakse, siis saame  inimest edasi aidata. Kui võlg on suurem kui 200-300 eurot ehk umbes  3-4 kuu võlg, saadame võlateate, kus palume tulla maksegraafikut sõlmima. Käesoleval kuul väljastame 51 võlateadet .“

Piret Gailit tuletab meelde, et kohturattad veerevad aeglaselt, aga kindlalt: „Väljamõistmisotsuse saanud elanike korteritest on täiturite poolt Kehras üks juba maha müüdud ja kaks sundmüügis. Tahan siinkohal inimestele südamele panna, et nad kindlasti meie poole pöörduksid, kui tekib raskusi.“

Eelmine artikkelSularaha vargus
Järgmine artikkelKuusalus tähistati Vabadussõja mälestussamba 90. aastapäeva