Kolgaküla perelaupäevadel käiakse mitmelt poolt küladest

1564

Perelaupäevad lõpevad Kolgakülas kinoga.

Möödunud laupäeva pärastlõunal sammusid Kolgaküla prouad Mare Veiler ja Eve Mändmets hoolimata kül­mast ning tuisust enne kella kolme rahvamaja poole. Kui külas midagi korraldatakse, tuleb osa võtta, selgitasid nad ja rääkisid, et on kaasa teinud ka varasematel perepäevadel. Seal on küll palju noori lastega peresid ja kinofilmi heli on päris vali, kuid ka pensionäril on huvitav. 

Kolgaküla selts käivitas perelaupäevad pärast seda, kui MTÜ Arenduskoda hindamiskomisjon ja juhatus kinnitasid esitatud projekti rahastamiskõlbulikuks. Nüüd on kinnitus antud ka PRIAlt.

Projekt „Kogupere laupäevad Kolgaküla rahvamajas” saab Arenduskoja seltsitegevuse Leader-meetmest 50 000 kooni. Viiel laupäeval hooaja jooksul õpitakse roogade valmistamist, lastele õpetatakse meisterdamist. Filme näitab Kass Arturi Külakino. Kaetud on kohvilaud kookide ja võileibadega.

Seni on kõige rahvarohkem olnud jaanuarikuisel kokkusaamisel, kui koos lastega oli osavõtjaid 80. Siis õpiti haiti salati valmistamist ning ehitati üheskoos rahvamaja kõrvale suur lumekindlus.

Esimesel perelaupäeval näitas rahvamaja juhataja Kaisa Linno, kuidas küpsetatakse hakklihakukleid ning Agne Püüa Kolgast juhendas jõulukaunistuste tegemist.

Kaisa Linno: „Kui sügisel rahvamajas tööle hakkasin, palusin täita ankeete, et teada saada, milliseid ettevõtmisi rahvas soovib. Kõige rohkem oli märgitud, et tahetakse üritusi lastele ja peredele.
Söögitegemise õpetamise idee tuli sellest, et nii saab meie korralikku kööki rakendada. Tullakse peredega ja rõõmu teeb, et saame positiivset tagasisidet, paljud tänavad.” 

Juuretisega leiva asemel kiirvariant
Eelmisel laupäeval pidi Aive Sarjas Jumindalt õpetama leivategu. Kuna ootamatult selgus, et ta ei saa osa võtta, hakkas Kaisa Linno otsima varuvarianti.

Lastele rätinuku tegemist õpetada lubanud Agne Püüa abiga saadi nõusse Reta Jänes Kolgast. Tema näitas, kuidas küpsetada kiirleiba või sepi­kut – pärmikergituse ja keefiriga. Et oleks toekam, lisati singikuubikuid.

Reta Jänes tõdes, et veidi läks kiireks, ta sai kutse umbes tund enne algust, kuid kella kolmeks oli üks leib juba rahvamaja köögi ahjus küpsemas. See on kiire ja toitev söök, sõnas ta.

Kaisa Linno arvas, et järgmisel perepäeval aprillis võiks õpetada ikkagi ka juuretisega leiva küpsetamist ning siduda meisterdamised lihavõtetega. Viimasel perepäeval märtsis on plaanis minna matkama.

Vanakülast Kolgaküla perepäevale tulnud külavanem Triin Põllmaa ütles, et osaleb esimest korda. Tuli lapse pärast, et talle huvitavat tegevust pakkuda, ning esimesed muljed on väga head.

Mall Arrak Vihasoost polnud samuti varem perepäeval käinud ja imestas, et 15-kroonise pileti eest saab kohvi-kooki ning lõpuks ka kino vaadata. Tore, et sedasi projektirahade abil rahvale tegevust pakutakse, kiitis ta.

Kolgakülast „Sõida maale” mitmes saates
Mõni aeg tagasi käis Kolgakülas ETV saatesarja „Sõida maale” võttegrupp. MTÜ Kolgaküla Selts juht Kunnar Vahtras tutvustas traktorite ja tööriistade muuseumi eksponaate. Filmiti ka rahvamajas, oma harrastusest rääkisid line-tantsijad. Pensionär Ilmar Liivik mängis koos Kunnar Vahtrasega lauatennist ning meenutas, kuidas omal ajal mängiti tundide kaupa.

Kes ei juhtunud „Sõida maale” saateid nägema, saab neid vaadata internetis rahvusringhäälingu kodulehel www.err.ee. Kolgakülast olid saatelõigud eetris 30. jaanuaril ja 12. veebruaril.

Eelmine artikkelAnija mõisas õnnistatakse vana trikoloor
Järgmine artikkelRaasiku valla veeprojektile ÜFist 19,7 miljonit krooni