KAIE USTAV – terapeut ratastel Kuusalu vallas

4749

„Olen teinud sotsiaaltööd erakapitali toel,” sõnab KAIE USTAV Tammistult masu-aja mõjude kohta.

Massöör, beebide ujutaja ja rasedate võimlemisjuhendaja Kaie Ustav tõdeb, et mujalt tulnud inimesena ei ole kerge oma äritegevusega alustada: „Mul pole siinkandis koolikaaslasi ega suurt suguvõsa. Kolisime abikaasa ja lastega Tallinnast Tammistule endisesse Loksa valda 2001. aastal, kui maja oli nii palju valmis, et selles sai elada. Me kolmas laps sündis maal. Kui ta sai suuremaks, hakkasin otsima erialast tegevust. Sisse­elamine on olnud päris suur katsumus.”

Neli aastat tagasi asutas ta Kuusalu Tervisestuudio, ruumid üüris tehase endises kontorimajas, kuhu nüüd on tehtud korterid. Et end tutvustada, pani üles kuulutusi, kutsus suusõnaliselt. Tasapisi hakkas kliente tulema. Stuudios tegutsesid kosmeetik, maniküür, ka teised massöörid.

Siis tuli majanduslangus. Mullu kevadel jäi ta ruumidesse üksi tegutsema ning otsustas neist loobuda. Praegu kasutab Kaie Ustav vajadusel tuttavate loal Kuusalus üht tühjaltseisvat korterit Laane tänavas. Massaažilaud on oma kodus Tammistul. Terapeudiks ratastel nimetab end viimasel ajal seetõttu, et käib palju kodudes abistamas – massaaži tegemas, refleksoloogia ehk tsooniteraapia abil tohterdamas. Kutsutakse titade koolikuvalude korral aitama, palju ka pea- ja õlavöötme või seljavalude korral.

Kaie Ustav on hariduselt meditsiiniõde. Ta on töötanud plastilise kirurgia erakliinikus operatsioonitoa abilisena, olnud ka öövalve õde.

Kuna esimene laps oli väikesena haiglane, hakkas osalema täiendkoolitustel, et osata teda ise ravida. Õppis sedasi massööriks ja refleksoloogiks, on käinud homöopaatia koolitusel. Hiljem on ta teinud läbi beebide ujutamise ja väikelapse võimlemise koolitused ning imetamise nõustajate ja sünnitoetajate ehk doulade kursused.

Möödunud sügisest hakkas ta Rakvere Kolledžis õppima sotsiaalpedagoogikat – et saada kõrgharidus ning ka seetõttu, et tunneb, on oma tegevusega muutunud kohati otsekui sotsiaaltöötajaks.

„Beebisid on vaja masseerida ja ujutada, kui nad on sündinud liiga pinges ehk toonuses või on lihased vastupidi ülearu lõdvad. Näen, kuidas peredel on läinud aasta jooksul majanduslik olukord palju raskemaks. Kui abikaasa on kaotanud töö, laenud ja liisingud tarvis tasuda, ei ole võimalik enam lapsega käia terapeudi juures. Teen allahindlusi, sest last on vaja aidata. Millegipärast on sageli nii, et last peetakse inimeseks ja toetamisväärseks siis, kui saab kooliealiseks. Enne seda vaadaku lapsevanemad ise, kuidas hakkama saavad. Seepärast ütlengi vahel, et olen otsekui sotsiaaltöötaja, ainult et erakapitali abil.”

Lastebasseinid võiks olla paremad
Beebide ujutamist alustas ta Loksa ravikeskuse basseinis. Sinna sõitsid oma titadega peamiselt Kuusalu kandi emad-isad, Loksa linnast ja selle ümbrusest käis selle aja jooksul vaid üks pere.

Kui aasta tagasi avati Kuusalu spordikeskus, hakkas Kaie Ustav beebisid ujutama seal.

„Probleem on Kuusalus selles, et lastebassein pole hästi projekteeritud. See on liiga madal. Alates neljandast elukuust saab beebisid ujutada ka suures basseinis, aga jahedama vee tõttu lühiajaliselt. Oleme emade-isadega arutanud, kas minna üle Loksa ujula lastebasseini, see on sügavuselt sobiv, aga sõitmine on aja- ja rahakulukas. Kui Kuusalu ja Loksa basseinid kokku panna, siis saaks ühe hea lastebasseini. Loksa oma puudus on liiga kõrged ääred,” jutustab ta ja märgib, et lapsevanematega on arutatud, kas teoreetiliselt oleks võimalik Kuusalu lastebasseini ümber ehitada – kui tulevad paremad ajad ja oleks olemas vajaminevad vahendid. Tema sõnul on väga hea ujutamisbassein Tallinnas Naba lasteaias.

Kaie Ustav selgitab, et beebid õpivad esialgu sukelduma, ujuma hakkavad lapsed teisel eluaastal. Sageli on aga nii, et emad peavad siis tööle minema, kui titad veel ei uju. Koolitus jääb pooleli.

„Rõõmu teeb, et juba on ka neid, kes on nii-öelda tõeliselt minu lapsed – emad käisid rasedatena võimlemas, pärast tita sündi tõi ta paari kuu pärast ujuma ja võimlema. Kõige noorem beebi hakkas ujutamisel osalema 3-nädalaselt.”

Paljud täiskasvanud on tulnud Kaie Ustavilt abi saama beebide ujumis- ja võimlemisringide kaudu. Seal on saadud tuttavaks ja hakatakse rääkima enda tervisemuredest.

Eelmine artikkelAnija mõisas õnnistatakse vana trikoloor
Järgmine artikkelRaasiku valla veeprojektile ÜFist 19,7 miljonit krooni