Kolga tennisehallist on saanud ka laatade ja pidude koht

4331

MTÜ MC Kolga tennisehallis käib URMAS OSILA sõnul tegevus igal päeval nädalas.

Kolga töökoja hoovil asuvas kaarhallis, mis paar aastat tagasi ehitati Euroopa Liidu abirahade ja sponsorite abiga tennise siseväljakuks, oli 20.-22. detsembril  hommikust õhtuni laadamelu. Esmakordselt aleviku ajaloos  avati Kolgas kolmepäevane jõululaat, müüjaid oli lähedalt ja kaugemalt, esinesid Kuusalu valla taidlejad, lastele pakuti meisterdamisvõimalusi ja mänge, kohale saabus jõuluvana ja lapsed said kingikoti, kõigil päevadel toitlustasid laadalisi Kolga Kohvituba ja kohalikud naiskodukaitsjad, oli laadaloterii, reede ja laupäev lõppesid tantsuõhtuga.

Laada peakorraldajad olid MTÜ MC Kolga juhatuse liige Urmas Osila ning Andres Heinver koos abikaasa Janne Kerdoga. Laada idee tekkis umbes aasta tagasi talvel, sel sügisel tuli taas jutuks ning otsustati mõte teoks teha. Abi pakkusid ümberkaudsed aktiivsed elanikud äsjaasutatud seltsingust Kolga Vald.

Tagasiside laada kohta oli väga hea, sõnab tennisehalli rajamise eestvedaja Urmas Osila, MTÜ MC Kolga juhatuse liige: „Kohtusin laadapäevadel paljude tegusate inimestega. Kiideti meie algatust ja sooviti jõudu edaspidiseks. Pärast laata saime e-kirju, kus tänati ja loodeti, et jätkame laatadega. Oli müüjaid, kes kiitsid, et ka mõnel suvelaadal pole olnud nii head läbimüüki. Rahul oldi ka me taidlusprogrammiga. Meil tekkis mõte, et järgmisel laadal võiks läbi viia Kuusalu valla külade kümnevõistlusest inspireeritult külade taidlusvõistluse. Mõtteid on veelgi.“

Juba on laadakorraldajatel uued plaanid. Vanast vallamajast ümberehitatud Kolga Rahva Maja juurde lükati välitööde käigus kõrgendik liumäe jaoks. Kui lumi peale sajab ja jääb, tuleb seal aleviku vastlapidu. Arutuse all on olnud kevadpeo korraldamine tennisehallis. Üks suurem pidu on hallis olnud – oktoobris, kui vahetult enne kohalikke valimisi toimus sügispidu.

ANDRES HEINVERI ja JANNE KERDO esimene aastaring Kolgas

Jõululaada peremees, Selveri poeketi juht Andres Heinver on Kolgaga seotud lapseajast. Ta isapoolne suguselts on elanud Valgejõe ja Kolga kandis. Lapsepõlve mängudemaa on Kolga kivisilla ümbrus, kuna vanatädi elas selle kõrval endises Poltovi poemajas Kolga oja kaldal.

Andres Heinver ja Janne Kerdo on aastaid käinud seal suvitamas ja nädalavahetustel puhkamas. Aasta tagasi valmis sealsamas Sillaotsal nende uus elumaja ning otsustasid jääda paikseteks elanikeks.

Andres Heinver: „Kolga on parim koht elamiseks – pool kilomeetrit Pärliojani, kaks kilomeetrit Kahala järveni, neli mereni. Siin on hea end tööst välja puhata, kuid rahvast liitvaid sündmusi oli vähe. Kuusalu vald on kultuuri poolest rikas, aga Kolgas ei ole süsteemset kultuuritegevust enam pikka aega olnud. Otsustasime õla alla panna. Kui on eestvedajaid, on alati ka neid, kas löövad kaasa ja tulevad appi. Laadal olid inimesed naerul ja rõõmsad, ju siis meeldis.“

2001. aastal renoveeriti Andres Heinveri eestvedamisel ja riikliku muinsuskaitsetoetuse abil Kolga kivisild. Ta oli aastaid Kolga Pühameeste Jahiseltsi juht. Kuulus Kuusalu vallavolikogu majanduskomisjoni kahte koosseisu ning nüüd on eelarvekomisjoni liige.
Jõululaada perenaine Janne Kerdo on üles kasvanud Tallinnas, Kolgas hakkas käima koos abikaasaga. Ehkki on olnud läbinisti linnainimene, kinnitab nüüd, et esimene aasta püsielanikuna paneb tedagi ütlema, nagu on öelnud mõned teised tuttavad – peab olema suhteliselt palju motivatsiooni, et maalt linnamelusse tööle minna.

Ta on olnud Kuusalu volikogu hariduskomisjoni liige, kuulub ka uude koosseisu. Töötab Tallinna Majanduskoolis ametnikutöö osakonna juhataja ja õpetajana. Kuusalu keskkoolis õpetab sel õppeaastal 11. klassile administratiivtööd. Sügisel kandideeris Reformierakonna nimekirjas Kuusalu vallavolikogusse.

Janne Kerdo lausub Kolga jõululaada kohta, et esialgu oli mõte teha see viiepäevane, kuid jäädi kolme juurde: „Esimese, reedese päeva, teema oli, mida panna kingikotti. Laupäeva temaatika oli tunneme end mõnusalt muusika saatel. Pühapäeval jagasime naiskodukaitsjate Iivi Rooli ja Krista Alliku abil tasuta pannkooke kohalike perenaiste keedetud moosiga. Eesmärk oli teha perekeskne laat, kus pakutakse peale ostmise ka ajaveetmise võimalust. Laadale eelnesid korraldusrühma kokkusaamised, järjest tuli abilisi juurde.“

Ta lisab, et laata võib pidada õnnestunuks, esimese korra kohta oli rahvast päris palju. Tennisehalli pluss on see, et kogu tegevus toimus ühel suurel pinnal, kõik jutud ja esinemised olid ka kauplejatel kuulda-näha. Suur abi oli, et Kuusalu Valla Külade Ühing andis põrandakatted, mida kasutab ka oma laatadel. Kolga koolilt saadi helitehnika. Päevajuhid olid Emil Rutiku ja Urmas Paomees.

Tennisetrennid ja sünnipäevapeod

Urmas Osila sõnul on tennisehallis iga päev rahvast. Treenerite Urmas Kotkase ja Toivo Tahvoneni tenniserühmades käivad lapsed, aga ka täiskasvanud. Lastetreeningute puhul ruumi eest renditasu ei võeta.

Hoone ülalpidamiskulud on seni tasutud MC Kolga omavahenditest ja sponsorite abiga. Suursponsorina nimetab ta Uuri Suurtalu.
Viimasel ajal on halli hakatud kasutama ka sünnipäevade tähistamiseks ja muudeks perekondlikeks üritusteks. Seegi annab MTÜle halli ülalpidamiseks lisasissetulekut.

Eelmine artikkelEKSPERIMENT: kõige keerulisem on protokolli leida Anija valla kodulehelt
Järgmine artikkelHarjumaa ÜTK muudab avalike bussiliinide tsoone ja tõstab piletihinda