Kolga raamatuklubi 20. kohtumisõhtu külaline oli MART JUUR.

Raamatuklubi on Kolgas tegutsenud 2014. aasta märtsist. Möödunud nädala klubiüritus oli juubelihõnguline – kohalike kirjandushuviliste 20. kokkusaamisel avati Kolga muuseumis raamatunäitus „Kapsamaa“ ning külla oli kutsutud ETV saate „Kirjandusministeerium“ juht, „kirjandusminister“, kirjanik ja humorist Mart Juur.
Raamatuklubi eestvedaja Janne Kerdo ja muuseumi juhataja Anu Karjatse kinnitasid – oli tore kokkusattumus, et Eesti Trüki- ja Paberimuuseumi rändnäituse „Kapsamaa“ avas just kirjandusminister.
Ka avamisel osalenud Madis Mikkor, kes on Tartus asuva trükimuuseumi juhatuse liige, kiitis, et avamas oli Mart Juur, kellega trükimuuseum on teinud varemgi koostööd: „Saime näha elavat kirjanikku, kes vastas küsimusele, mis mõte on raamatuid juurde kirjutada, kui neid on juba nii palju.“
Mart Juur vastas, et ikka on vaja kirjutada ja avaldada uusi raamatuid, igal kirjanikul on olemas omad lugejad. Kirjutamine on üks võimalus ennast väljendada, teistele midagi edasi anda. Nagu ei saa öelda, et biitlid tegid maailma parimat muusikat ja rohkem ei ole laule vaja, ei saa ka öelda, et parimad raamatud on juba kirjutatud ja rohkem poleks tarvis.
Pärast ametlikumat osa lõikasid Mart Juur ja Janne Kerdo koos lahti juubelikohtumise puhuks tellitud tordi. Istuti kohvilauas ja aeti juttu.
Kirjanik e-kirja või telefonikõne kaugusel
Janne Kerdolt on sageli küsitud, kuidas tal õnnestub kirjanikke Kolka kutsuda: „Olen vastanud, et kõik nad on e-kirja või telefonikõne kaugusel. Raamatuklubi idee pakkus mu abikaasa Andres Heinver, kes ütles, et teeme midagi huvitavat endale ja teistele. Me ei oleks nii kaugele jõudnud, kui poleks inimesi, kes soovivad raamatuklubis koos käia. Külalised pole kõik olnud otseselt raamatute loojad, aga on seotud kirjandusmaailmaga. On olnud õdusad ja huvitavad kohtumised.“
Klubi avaõhtu külaline oli Indrek Hargla. Esimesed kümme klubiõhtut tehti Kolga kohvikus, kui see suleti, koliti mõisa valitsejamajja. Kahel korral on klubi rohkem kui 2,5aastase tegevuse ajal sõidetud ise külla – Aleksei Turovskile Tallinna Loomaaeda ja Urmas Laansoole Tallinna Botaanikaaeda.
Kolga muuseumi juhataja Anu Karjatse: „On väga tore, et Janne on leidnud esinema põnevaid kirjanikke. Suur kummardus tema ees! Kui saad teada teose tagamaadest, prototüüpidest, materjali kogumisest, siis raamatu väärtus tõuseb. Tänu neile kohtumistele olen ostnud või võtnud raamatukogust lugeda raamatuid, mida muidu oleksin vaid sirvinud.“
Ta tõdes, et kuigi raamatuklubi kohtumistest antakse varakult teada, kuulutatakse Facebookis, on kohale tulnud enamasti Kolga aleviku ja lähiümbruse inimesed, Kuusalust ei ole tuldud. Rahvast võiks hakata käima rohkem.
Juubelikohtumisel oli osalenuid 30 ringis, klubiõhtutel on olnud ka vähem rahvast.
„Kapsamaa“ kapsaks loetud ja kahjustatud raamatutest
Trükimuuseumi näituse kutsus Kolga muuseumisse Anu Karjatse. Ta rääkis, et idee tekkis, kui sattus Tallinnas hoiuraamatukogusse ja nägi suurt kogust raamatuid, mida on ära antud. See viis mõttele kutsuda Kolga muuseumi kapsaks loetud raamatute näitus.
„Kutsun tutvuma, tulge muuseumisse. Saate käes hoida raamatuid, mida on paljud lugenud. Kokaraamatud on rasvaplekkidega, mehaaniku käsiraamat õlilaikudega. On põlenud ja hallitanud raamatuid, ka selliseid, millest on tsensuur üle käinud, osad nimed on välja lõigatud. Vaid kõige haruldasemad ja vanemad raamatud on pandud vitriini, neid ei saa sirvida,“ sõnas muuseumi juht.
„Näitus „Kapsamaa“ on avatud maikuuni. Kuusalu valla kooliõpilased võiksid kindlasti tulla tutvuma, õpetajad saavad seda siduda ajaloo-, keele- või kirjandustundidega,” kutsub ta. Oodatud on ka õpilased kaugemalt. Jaanuaris-veebruaris on plaanis muuseumis korraldada lastele muinasjutuhommikuid.