Harjumaa aasta tegijad olid kutsutud Kolgakülla

1906
Laval HOLi tegevjuht VELLO TAMM, maavanem ÜLLE RAJASALU, Anija Lüliti algatajad KAISA TAMKIVI, KAITI KARTUSOV ja LILIAN NÕLVAK, MTÜst Kehra Kooli Vilistlased MART RAJA ja kooli õueala kujundanud KÜLLI KOON, paremal Aruküla rahvajooksude korraldaja VELLO TEDER.

Harju aasta teo tiitli sai Anija Lüliti, aasta toetajaks kuulutati OÜ Aave Transport Raasikult.

Harju maakond on sedavõrd suur, et läänepoolt tulijad pidid Kolgaküla rahvamaja juurde sõitma 120 kilomeetrit ja rohkem. Ent pidu otsustati teha Ida-Harjus, mullu sõideti Lääne-Harjusse Keilasse ja siis oli idapoolsetel aasta tegijatel ning nominentidel pikk tee minna. Maakonna aasta tegijate tänavune tunnustusüritus toimus Kolgaküla rahvamajas neljapäeva, 24. novembri õhtul. Korraldasid maavalitsus, HEAK, HOL, Kodukant Harjumaa, rahaliselt toetas ka Kuusalu vald.
Seekord oli nii, et kõigi seitsme kategooria aasta parimad kuulutati välja nädal varem. Maavalitsuse kultuurinõunik Riin Kivinurm selgitas, otsustati sedasi – et maakonna tänavused tublimad saaksid peol vabalt omavahel suhelda, poleks enam pingelist ootust, nagu on olnud varem.
Võib-olla seetõttu oli nominente vähem kohal. Kui neid ükshaaval lavale kutsuti, et anda üle maavanema tänukiri, Kuusalu vallas tegutseva Mageda VL OÜ meepurk ja kutse Harjumaa aastalõpuballile, olid kohal üksikud, enamasti käisid laval vastu võtmas vallavanemad-abivallavanemad. Aasta parimad said lisaks tänukirjale ja meepurgile veel karika ning kella.
Tehti ühispilte koos kategooriate parima ja nominentidega ning lõpuks ka kõik võitjad koos maavanema Ülle Rajasaluga.

Pasunakoor ja AIRI ALLVEE
Pidu algas Kuusalu jazzkvinteti meeleolumuusikaga. Pärast Kuusalu abivallavanema Aare Etsi tervitust esitasid viis laulu Kuusalu pasunakoor ja mõnda aega Kuusalu vallas elanud laulja Airi Allvee, kes teatas, et nüüd on kolinud oma lapsepõlvekanti Pärnumaale.
„Sain alles äsja teada, milline vahva pasunakoor on Kuusalus,“ kõneles Airi Allvee. „Need lood on dirigent Ott Kase arranžeeritud ja nooti kirjutatud. Ja pole päris tavaline, et koos pasunaorkestriga on laval klaver, mis kokku sobisid väga ilusasti.“
Publik tänas pikkade aplausidega. Pärast esinemist tunti huvi, kas koostööd jätkatakse. Airi Allvee ütles Sõnumitoojale, et on selleks valmis: „Ott Kask on orkestriga teinud suure töö, pannud hästi kokku kõlama, uskumatult hea kogemus oli. Arutasime, et võiks edaspidigi koos esineda.“
Ka pidulised tunnustasid hiljem, et muusikaline etteaste oli suurepärane üllatus ja elamus. Meeldis veel, et Kuusalu pasunakooris mängivad staažikad pillimehed koos noortega. Tromboonisoolo esitas Richard Raudla, trompetisoolo Allan Järve, klaveril mängis Külli Katri Esken.

Anija Lüliti – unikaalne koostöömudel
Harjumaa aasta teo tiitli üleandmiseks kutsuti lavale Anija valla kolm ettevõtlikku naist Kaisa Tamkivi, Kaiti Kartusov ja Lilian Nõlvak. Anija Lüliti talgupäev toimus 16. aprillil.
Õhtujuht Paul Laasik luges ette: „Kogukondliku koostöö kiirendi Anija Lüliti oli kogukonna ja omavalitsuse unikaalne koostöömudel, mis aitas kohaliku elu heaks inimestel endil midagi ette võtta ja ära teha 12 tunni jooksul. Ligi 300 osaleja üheaegne käivitamine tagas eduelamuse. Ehitati uusi puhkealasid, mänguväljakuid, noored tegid jõulinnaku, viidi läbi ajurünnak, kuidas saada maapiirkondadesse ülikiire internet. Loodi valla sündmuste kalendersüsteem, tegevuspäeva kajastas veebiraadio.“
Harjumaa Omavalitsuste Liidu tegevdirektor Vello Tamm andis naistele koos meenetega üle ratastega Tegija Kohvri – et saaksid panna piltlikult öeldes oma teo kohvrisse ja käia külades motivatsioonietendusi tegemas.
Kiidukirja on kirjutatud: „Tunnustame koostöömudeli algatamise ja elluviimise eest Harjumaal!“
Vallavanem Arvi Karotam kinkis aasta teo tiitli võitnutele lilled ning võttis sõna: „Valla suurim väärtus on inimesed. Kui enne olid tegijad Anija mehed, siis nüüd on naised.“
Kaisa Tamkivi lausus tänusõnavõtus, et Anija Lüliti käimatõmbamisel andsid nad suure osa iseendast: „Suutsime kogukonna kaasa haarata. Kui näen asju, mis siis ära tehti, on uhkusetunne.“
Naised rääkisid Sõnumitoojale, et tuleval aastal nad ei plaani Anija Lülitiga midagi suuremat ette võtta, küll aga on mõtteid, et 2018. aastal, kui Eesti Vabariik saab sajaaastaseks, teha Lüliti 100 – sada tegu ühel ajal, kaasata naabervaldu või kogu Harjumaad.
Nominente oli kokku 15, nende seas ka Aruküla jooksude sarjad, Kehra kooli õueala kujundus, palkmaja ehitamine Alavere lasteaia õue.

Aave Transport OÜ – rahvaspordi toetaja
Aasta toetaja tiitli pälvinud Aave Transpordi kohta luges õhtujuht, et riigisisese ja rahvusvahelise transpordiga tegeleva firma meelistegevus on rahvasport, mida toetati rahaliselt ja ühiskondliku tööga: „On rajatud rulapargi asfaltplats, ehitatud õuesõppe paviljon Aruküla lasteaia õuele, toetatud saalijalgpalli. Aave Transpordi spordiklubi on võtnud südameasjaks Aruküla terviseraja hoolduse, hoolitsenud jalgratta krossiraja korrasoleku ning uute elementide ehitamise eest, käivitanud Enduro sõidu traditsiooni Raasiku vallas.“
Kiidukirjas on: „Tunnustame teid rahvaspordi toetamise ja eestvedamise eest. Täname, et väärtustate elu Harjumaal!“
Raasiku vallavanem Raivo Uukkivi kinkis oma valla võitjatele samuti lilled ja võttis laval sõna: „Mul on hea meel, et aasta toetajate nominentide rivi seljatas Raasiku valla ettevõte. Need mehed on kogukonda toetanud aastaid, auhind läks väga õigesse kohta.“
Nominente oli 9, ka MTÜ Kehra Kooli Vilistlased ja Nordic Houses OÜ Kuusalu vallast.

Üllatusesinejad – kohalikud Kadrid

Kolgaküla Kadrid: GLAIDI, LUISE ja UKU AASRAND, LILLI ANN LINNO ning TAMBET ja LEENU AASRAND.
Kolgaküla Kadrid: GLAIDI, LUISE ja UKU AASRAND, LILLI ANN LINNO ning TAMBET ja LEENU AASRAND.

Kui külalistele pakuti pidupäevatorti, jõudsid rahvamajja kadrisandid – Kolgaküla elanik, Loksa gümnaasiumi õpetaja Glaidi Aasrand koos oma laste Uku, Leenu, Luise ja Tambetiga ning Lilli Ann Linnoga.
Nende tulekut, laulu ja tantsu kiideti samuti – pidu lõppes samasuguse üllatusetteastega, nagu ka algas. Väikestele kadrisantidele pandi korvi komme. Kolgaküla Seltsi tegevjuhil Kaisa Linnol oli nende jaoks varutud kommikarp.

Eelmine artikkelKolga raamatuklubis käis kirjandusminister
Järgmine artikkelLoksa mälumängu teine voor oli väga tasavägine