Kolga lahe äärsetest randadest leiti naftareostust

1956
Laupäeval, 2. mail käisid Andineeme rannas naftareostust koristamas Kuusalu vallamaja töötajad ja vallavalitsuse liikmed. Pildil KAI SINISALU, PILLERIIN REMBEL ja MADIS PRAKS.

Möödunud nädala alguses teatasid Pedaspea elanikud Kuusalu vallamajja naftalaikudest rannas.

Pedaspea küla üks pere kogus nädalavahetusel avastatud naftatükid ise rannast kokku ning andis sellest eelmisel esmaspäeval vallamajja teada. Kokku saadi Pedaspealt viis kotitäit hangunud naftat.

Mõne aja pärast tuli valla keskkonnapeaspetsialist Janne Kallakmaale kõne Leegiranna kohta – seal avastas merekaldal naftalaike ning koristas need volikogu majanduskomisjoni liige, Emarti ehitusmaterjalide kaupluse üks omanikke Martin Urva.

Janne Kallakmaa läks seepeale uurima Kolga lahe teistesse rannaküladesse. Kõige rohkem leidis ta reostust Andineeme suplusranna äärest ning natuke ka Salmistu-Valkla ranna-alalt.

„Kõndisin sealt edasi Jõelähtme valla piirini, kus saime kokku Jõelähtme valla keskkonnaametnikuga. Tema ütles, et Jõelähtme valda ei ole nafta jõudnud, ilmselt on Pedassaar jäänud ette. Tõenäoliselt on reostus tulnud randadesse jääga. Kuna ilmad on veel jahedad, on nafta jäänud kaldale suuremate või väiksemate tükkidena, neid on kerge koristada – torgata kepi otsa ja tõsta kotti,” rääkis Janne Kallakmaa.

Eelmisel nädalal käis valla majandusteenistuse juhataja Kalev Kulpson koos kahe töömehega randadest reostust ära koristamas. Kolga-Aabla rannaliivalt korjas mõned sinnasattunud naftatükid üles külavanem Mait Kröönström.

Nafta oli rannas pooltahkes olekus ja väikeste laikudena.
Nafta oli rannas pooltahkes olekus ja väikeste laikudena.

Laupäeval, 2. mail kogunesid Andineeme randa koristama Kuusalu vallamaja ametnikud. Kuna nädalavahetusel olid ilmad soojad, oli kartus, et nafta võib hakata sulama ja pinnasesse valguma ning siis on selle kättesaamine juba palju keerulisem. Seetõttu otsustati minna kohe puhkepäeval, mitte oodata selle nädala algust.

„Milleks kulutada raskel ajal tööraha, kui saame oma jõududega hakkama,” selgitas Janne Kallakmaa.

Kõik kogutud kotid antakse lõpuks üle ohtlike jäätmetega tegelevale firmale. Kui palju tuleb Kuusalu vallal naftareostuse utiliseerimise eest firmale tasuda, seda ei osanud keskkonnapeaspetsialist veel öelda.

Hinnapäringud on saadetud ASile Eco Pro, OÜ Kesto ning ASile Epler&Lorenz – need ettevõtted transpordivad ning käitlevad ohtlikke jäätmeid.

Janne Kallakmaa lisas, et igale poole ei olnud mere äärde võimalik uurima minna, sest autoga ei pääse ligi. Kui Kolga lahe idakaldal leitakse naftalaike, palus ta sellest teada anda. Ka võiks leidja võimalusel nafta kohe kokku koguda, kui see on veel tahkunud olekus. Kõik kotid naftatükkidega tuleks viia Kiius asuvasse jäätmejaama.

Eelmine artikkelVarastamine Loksal
Järgmine artikkelRöövide tõttu moodustati Juminda Külade Korrakaitse