Kolga kütt laskis maha suure isakaru

5334

PEETER RÜNGASE kütitud karu kaalus 260 kilogrammi.


Kahala jahiseltsi kütt PEETER RÜNGAS ja tema tabatud 260kilone karu.

Pühameeste jahiseltsi kütt Peeter Rüngas Kolga lähedalt Kuusalu vallast laskis karu oma kodu juurest Maarik­ojalt teisipäeva, 30. augusti õhtul kella 23 paiku.

Kolga-Kahala piirkonnas tegutseva MTÜ Pühameeste Jahiselts juhatuse esimees Alar Tammepärg ütles, et see on nende jahiseltsi esimene mahalastud karu: „Sel öösel oli palju tegemist ja uneaega polnudki. Vastavalt eeskirjale teatas kütt tabatud karust kõigepealt mulle, andsin teate edasi meie regiooni jahinduse spetsialistile Uno Treierile. Helistasin mitmele jahimehele, kutsusin vaatama ja appi. Kaalusime karu, mõõtsime, kogusime analüüside jaoks proove, võtsime naha. Koju sain hommikul kella kümneks.“

Kahala jahiseltsil oli mitme naaberseltsi peale karulaskmisluba ka möödunud aastal. Mullu võis küttida kokku kolm karu. Üks lasti polügoonil Nahe jahiseltsi maadel, teine Kõue kandis ning kolmandaga jõudsid Voose jahimehed Kahala omadest ette. Kui kolm karu olid tabatud, siis teised enam karujahti pidada ei tohtinud. 

Tänavu võivad Harjumaa 8 jahiala jahimehed küttida kokku 5 karu. Karulaskmisload on antud ühiselt Voose, Nahe, Kahala, Ardu, Maapaju, Aegviidu, Põhja-Kõrvemaa ja Kõue jahiseltsidele. Karujaht algas 1. augustil ja kestab kuni 31. oktoobrini.

Alar Tammepärg: „Oleme karukahjustuse piirkond. Meie jahiala kõrval on Lahemaa rahvuspark, kus ei tohi karu küttida. Samas on karud lõhkunud nii Kolga ümbruses kui ka mitmel pool Lahemaal mesitarusid. Arvata võib, et see karu, mille Peeter Rüngas maha lasi, on teinud ümbruskonnas palju pahandust.“

Peeter Rüngas nimetas karu tabamist väga õnnelikuks juhuseks: „Olen ka Nahe jahiseltsi liige, käinud polügooni peal palju kordi karu varitsemas, aga tulemuseta. Läksin teisipäeva õhtul kodust veidi eemale metssigu varitsema, neid näeb Kolga kandis viimasel ajal harva. Sead tulid veidi enne kella 23. Äkki ühel hetkel olid nad läinud, mõtlesin, et milles küsimus, tuule suuna järgi ei oleks nad tohtinud mind märgata. Siis ühel hetkel saabus karu, polnud enam pikalt oodata, tuli tegutseda. Lask oli õnnelik, loom jäi kohe maha. Jahijumalanna Diana oli sel õhtul meie poolt. Pidasime laupäeval karupeied ja tänasime Dianat.“
            
Kogenumad jahimehed hindasid karu vanuseks 6-7 aastat. Täpne vanus määratakse laboratooriumis silmahamba järgi. Kuna liha oli keerits­ussi täis, siis see söögiks ei kõlba ning tuleb põletada.

Karu nahk ja kolju jäävad laskjale. Peeter Rüngas arvas, et küllap saab neid mõne aja pärast näha jahitrofeede näitusel, näiteks Sagadis.

Harju tänavune esimene karu lasti maha kolm nädalat tagasi Voose jahiseltsi maal Pirgu rabas. Seltsi juht Peeter Kuldvee rääkis, et karu tabas kütt Ain Kuus. See karu oli väike, umbes pooleteiseaastane. Liha oli puhas ja müüdi ära, naha ja kolju sai laskja. Voose jahiseltsi mehed on aastatega kokku lasknud kümme karu. Kaks neist on olnud Peeter Kuldvee jahisaak.

Eelmine artikkelKalesi külas põles auto
Järgmine artikkelArenduskoja ühisprojekt soomlastega tähtsustab kodust söögitegemist ja kohalikku toidukraami