Kolga kool võitis Harjumaa kooliteatrite festivali Grand Prix´

3880
Stseen Kolga kooli etendusest „Autoga“. Esireas JAANA LAUREND, PEETER PAUL PLAKK, MARIBEL UUSMAA ja UKU-KRISTJAN SASS, taga SANNE SÄÄR, SULEV VIKS, CATLYN REBAS, ELEONOR VALDMANN, JAKOB VIKS ja LUANA HELISTE.

Maakonna kooliteatrite tänavune festival toimus teisipäeval, 22. märtsil Kehra gümnaasiumis.

Festivalil osales 14 truppi üheksast koolist, sealhulgas Kehra gümnaasiumist ja Kolga koolist. Eraldi hinnati algklasside, põhikoolide ja keskkoolide-gümnaasiumide truppe, parimad valis žürii, kuhu kuulusid vabakutseline näitleja Elina Reinold, nukuteatri tegija ja harrastusnäitleja Margit Aasmaa Kehrast ning lava- ja kostüümikunstnik, Kehra kooli endine õpilane Illimar Vihmar.
Algklassidest võitis Grand Prix´ Viimsi kooli näitetrupp Wilhelmiine etendusega „Lapsesuu“. Kolga kooli näitetrupp Kohal-oli­jad, keda juhendab Tuuli Rand, said etenduse „Tramburai“ eest eripreemia – ühtse trupi tunnetuse eest.
Algklassidest osalesid ka Kehra gümnaasiumi Väikesed Naljaninad, keda juhendab Merike Marran. Nende tüki nimi oli „Helisev sünnipäev“.

Kolga Kohal-olijate lavastaja TERJE VARUL.
Kolga Kohal-olijate lavastaja TERJE VARUL.

Põhikoolide parimaks hinnati Kolga Kohal-olijate 4.-6. klassi õpilaste mängitud „Autoga“, mille lavastas juhendaja Terje Varul. Osatäitja Peeter Paul Plakk sai näitlejameisterlikkuse eripreemia.
Kolga Kohal-olijad osalesid põhikoolide seas veel teise etendusega „Tüdruk, poiss ja lumememm“, ka selle lavastas Terje Varul, mängisid 7.-9. klassi õpilased. Kehra gümnaasiumi Lunaatikud esitas grupitööna valminud näitemängu „Mäng“. Selle pani kirja lavastaja ja trupi juhendaja Annely Pakkane.
Keskkoolide-gümnaasiumide Grand Prix´sai Viimsi kooli trupp Eksperiment etendusega „Sõjaväkke? Sõjaväkke!“.

Kolga võit juhendajale üllatus
Kolga kooli omaloomingulises tükis „Autoga“ mängisid Peeter Paul Plakk, Marten Sestverk, Sulev Viks, Tanel Viks, Jakob Viks, Maribel Uusmaa, Sirli-Marit Sikka, Sanne Säär, Kert Kompa, Jaana Laurend, Mia Sirila, Stephanie Karmen O´Śullivan, Luana Heliste, Eleonor Valdmann, Kerttu Pajumets, Carol Laurend, Catlyn Rebas, Uku-Kristjan Sass ja Raiko Jänes.
Näiteringi juhendaja Terje Varul, kes ei saanud Kehra festivalil osaleda, ütles – kuigi lapsed on vahvad, poleks ta uskunud, et see tükk võidab: „Seda enam, et põhikooliosa on kahjuks ainuke, milles Harjumaa kooliteatrite festivalil on veel piisav konkurents, teistes vanusegruppides on osalejaid jäänud väga väheks.“
Ta rääkis, et „Autoga“ sai alguse jaanuaris Jõgeval toimunud põhikooliõpilaste luulefestivalilt Tuulelapsed: „Leidsin sinna ühe luuletuse autosõidust. Meie trupp on väga suur, kõigile tuli leida osa ja tekkis mõte – kuna veedame tänapäeval väga palju aega autos, siis paneme erinevad seltskonnad autosse luuletusi lugema.“
Kuna Jõgeval ei läinud hästi, Terje Varuli hinnangul lapsed ei säranud ning tükk ei läinud käima, otsustas ta sama „põhjaga“ jätkata ning kasutada luuletuste asemel laste pakutud repliike ja vormis need etüüdideks. Lavastus koosneb nelja erineva autosõiduseltskonna vestlusest, neist viimase, kus noored kihutavad „bemmiga“ vette ja upuvad, pakkusid lapsed ise välja.
„Žürii andis seekord vähe tagasisidet, aga kuulsin, et Elina Reinoldile meeldis selle lavastuse orgaanika – vaatajad tundsid mingeid situatsioone ära, need olid lustiga mängitud, polnud püütud täiskasvanuid parodeerida,“ lausus Terje Varul.
Ta märkis, et kui paljudele on Kolga Kohal-olijatest jäänud mulje, kui pidevast peapreemiate võitjast, siis tegelikult sai sealne põhikoolitrupp maakondliku kooliteatrite festivali peapreemia viimati 17 aastat tagasi: „Võib-olla arvatakse nii seetõttu, et oleme sageli saanud väiksemaid eripreemiaid ja jääme tihtipeale publikule meelde.“
Tänavusel festivalil näitlejameisterlikkuse eripreemia võitnud 4. klassi õpilast Peeter Paul Plakki iseloomustas juhendaja kui püüdlikku, väga osavõtlikku ja empaatilist poissi.
„Minu jaoks on nad kõik võrdselt head, aga temal on mingi sära – see miski, mida poest osta ei saa,“ ütles Terje Varul.
Harjumaa kooliteatrite võit tõi Kolga trupile võimaluse osaleda põhikoolide vabariiklikul festivalil. See toimub 22.-23. aprillil Pärnumaal Jõõpres. Oma koolipere näeb festivalil osalenud lavastusi emadepäevakontserdil.

Hindaja kiitis festivali taset
Festivali žürii liige Margit Aasmaa märkis, kuigi osalejaid on jäänud nii palju vähemaks, et varem mitmel päeval toimunud kooliteatrite festival toimus tänavu ühel päeval, on Harjumaa kooliteatrite tase hea. Seetõttu oli ka parimate valimine nii raske, et žüriiliikmed pidid kohati hääletama.
Ta kiitis, et kõigis etendustes oli sõnum, mida lapsed soovisid öelda: „On huvitav, et seda ei mõtle välja õpetajad, vaid sünnib õpetaja-õpilaste koostöös või on teemad lausa õpilaste endi välja pakutud. Etendustest tulevad välja laste probleemid.“
Ka Kolga kooli Kohal-olijate võiduetendus „Autoga“ võlus Margit Aasmaad eelkõige seepärast, et tegu oli omaloominguga: „Teiseks oli see lavastuslikult väga kompaktselt tehtud, minu jaoks ei olnud laval mitte midagi liigset, toimus tinglik mäng, mis oli väga hästi lavastatud ja mängitud.“
Ta kiitis ka festivali korraldust: „See oli lihtne ja mõnus, kõik sujus.“

Eelmine artikkelKevad algab päästjatele alati ühtemoodi
Järgmine artikkelAruküla SK kaotas, HC Kehra viigistas