Kevad algab päästjatele alati ühtemoodi

1417

BARBARA
LICHTFELDT,
Põhja päästekeskuse pressiesindaja

Päevased plusskraadid ja päike annavad märku kevadest. Murettekitav on see, et käesoleval aastal on olnud juba kümneid kulupõlenguid ning samas pole veel kõikjal lumigi sulanud.
2015. aastal oli Harjumaal 221 kulupõlengut ja 19 metsatulekahju.
Kahjud, mis kulupõlengutest tekivad, on ulatuslikud. Peale selle, et kulupõlengud võivad hävitada teie kodu ja ohustada elu, teevad need kahju ka keskkonnale ja elusloodusele. Peamiselt saavad kulupõlengud alguse inimlikust lohakusest ja ka pahatahtlikust inimtegevusest, olgu selleks siis hooletult tehtud lõke, loodusesse visatud kustutamata suitsukoni või tahtlikult süüdatud heinamaa. Kulu põletamine on aastaringselt keelatud ja karistatav tegevus.
Paljude kulupõlengute taga on laste uudishimu ja teadmatus – pannakse kuivanud rohule tuli otsa, et näha leeke ning päästeautot sündmuskohale kihutamas. Tõsi, päästeautod on põnevad ja tekitavad lastes uudishimu, kuid päästjate peamine tegevus ei ole lastele põnevuse tekitamine, vaid abivajaja aitamine. Lastele tuleb rääkida, et tikkudega mängimine metsas, maastikel ja ka kasutuseta hoonetes võib lõppeda õnnetult. Nagu öeldakse, ära mängi tulega!
Selleks, et maastikupõlenguid vältida, tuleb meeles pidada:

  • lõket tehes arvesta alati tuule tugevuse ja suunaga, tuld võib teha tuulevaikuses või nõrga tuulega (kuni 5 m/s);
  • liiga suurt kuhja oksi, puid jmt lõkkesse panna ei tohi – mida kõrgem lõke, seda kõrgemale käivad leegid ja kaugemale lendavad sädemed, mis võivad süüdata nii hoone kui ka metsa;
  • lõkkekoht peab olema ümbert korralikult puhastatud ja mittepõleva materjaliga ümbritsetud, näiteks kivide, mulla või liivaga;
  • lõke tuleb teha hoonest ja metsast ohutusse kaugusesse – vähemalt 15 meetrit;
  • varu alati lõkke tegemise juurde ämbritäis vett või liiva, võimalusel ka tulekustuti;
  • grillimisel paiguta grill tasasele pinnale ja hoonest vähemalt 5 meetrit kaugemale;
  • rõdu on hoone osa ja rõdul grillida ei tohi;
  • ära viska suitsukoni loodusesse.
    Ja mis peamine – mitte kunagi ei tohi tuld jätta järelevalveta! Kui tekib olukord, et ise tule kustutamisega toime ei tule, siis tuleb kiiremas korras helistada 112. Käes on kulupõlengute ohtlik aeg. Olge palun hoolsad! Ilusat kevadet!
Eelmine artikkelLAUR SITSI ja MARE TAMMERANNA meenutused näitusel
Järgmine artikkelKolga kool võitis Harjumaa kooliteatrite festivali Grand Prix´