Kolga algklasside trupp võitis Harjumaa teatrifestivali

3437
Kolga keskkooli algklasside võidukas näitetrupp. Vasakul juhendaja TERJE VARUL, ees paremal klaverisaatja ANU RANDMAA.

Reedel ja laupäeval Jüri gümnaasiumis toimunud Harjumaa kooliteatrite festivalil osalesid Kolgast kolm ja Kuusalust üks näitering.

Esimene festivalipäev oli algklassidele, teisel päeval mängisid põhikooli- ja gümnaasiumiõpilaste trupid. Lavastusi hinnanud žürii – näitlejad Garmen Tabor, Aita Vaher ja Kaido Rannik – valis igas vanuserühmas parima, kes läheb Harjumaad esindama vabariiklikule kooliteatrite festivalile. See toimub tänavu Kehras.

Kolga  noorimad vabariiklikule võistlusele
Algklasside arvestuses võistlesid festivalil 8 näiteringi – Kuusalu, Vaida, Kolga, Kurtna, Kiili ja Viimsi kooli ning Jõelähtme rahvamaja Kostivere lasteteater ja Turba kultuurimaja näitering.

Žürii otsustas vabariiklikule võistlusele saata Kolga kooli näiteringi „Kohal-olijad“ tükiga „Kolm karu“. Selle lavastas juhendaja Terje

Kolga keskkoolineiud said festivalil kollektiivselt parima naisnäitleja preemia.

Varul ning näitlevad Liis Pajutee, Kristina Mumm, Ingrit Oad, Liis Luik, Gätriin Hobta, Robi Varul, Siim Maran, Jonna Kubu, Johanna Lisette Viskar, Henri Valdson, Ülo Pajutee, Hardi Möller, Alari Laurend ja Karl Robert Teder, klaveril saatis õpetaja Anu Randmaa.

Liis Pajutee valiti parimaks naisnäitlejaks, Henri Valdson sai eripreemiaks raamatu.

Algklassilastega hakkas Terje Varul näiteringi tegema kolm aastat ta­ga­si.

„Raske on kolme truppi juhendada, samas on need lapsed väga vahvad,“ ütles ta.

Näitemänguks „Kolm karu“ sai ta inspiratsiooni Paul-Eerik Rummo samanimelisest loost: „Minu põhimõte on – kui laps oskab pilli mängida, tuleb ta tükis seda tegema panna. Meie lastest laulab Liis väga hästi, seetõttu panime ta laulma.“

Kuusalu koolile parima meesnäitleja preemia
Kuusalu keskkooli algklasside näitering mängis „Karupoeg Puhhi ainetel“ tükki „Juhtumised sõpradega“. Tüki lavastas Saima Kallionsivu, mängivad Karl Erik Märtson, Ode Pürg, Marili Muru, Janette Roopa, Elina Parve, Jessica Liitvee, Helena Juus ja Peljaane Mänd-Rüntju.

Žürii märkis Kuusalu tüki puhul imelist rolliplejaadi. Karl Erik Märtson tunnistati  parimaks meesnäitlejaks, Ode Pürg, Marili Muru ja Janette Roopa said hiilgava rollilahenduse eripreemia —  priipääsmed Nukuteatrisse.

Lavastaja Saima Kallionsivu rääkis, et „Juhtumised sõp­radega“ valmis juba möödunud kevadel, kuid siis ei õnnestunud seda enam mängida. Maakonna festivalile minna ei saanud, kuna esialgu pidi samal ajal olema valla laste lauluvõistlus.

Kuusalu kooli näitlejad said kiita väga heade osatäitmiste eest. Pildil KARL ERIK MÄRTSON, MARILI MURU, ODE PÜRG, PELJAANE MÄND-RÜNTJU, ELINA PARVE ja JANETTE ROOPA.
Kuusalu kooli näitlejad said kiita väga heade osatäitmiste eest. Pildil KARL ERIK MÄRTSON, MARILI MURU, ODE PÜRG, PELJAANE MÄND-RÜNTJU, ELINA PARVE ja JANETTE ROOPA.

„Nägime vaeva ja tükk tuli tore välja, mõtlesin, et peame seda ka teistele mängima. Ja tahtsin, et lapsed näeksid muid truppe,“ sõnas ta.

Et lapsed saaksid ka nn võõra publiku ees esinemise kogemuse, käidi sama tükki sõbrapäeval etendamas Raasiku koolis.

„Neile meeldib esineda ning nad on väga hea lavanärviga. Jänest mänginud Marili tunnistas küll, et tal süda peksab sees, kuid laval polnud seda üldse märgata. Karl Erik on lauluvõistlustel osalenud ning tal on publiku ees esinemise kogemused olemas,“ jutustas juhendaja.

Ta rääkis, et ka žürii kiitis Kuusalu laste väga head näitlejatööd ning oli uuritud, kas ei saaks vabariiklikule festivalile saata kahte truppi.

„Kuna see ei olnud võimalik, langes kaalukauss Kolga poolele. Nende tugevuseks olid ootamatud lahendused, suure rühma ühel ajal laval näitlemine ja muusikaline kujundus. Meie saime kiita teistelt juhendajatelt. Nad ütlesid, et laste meelest oli meie etendus parim,“ rääkis Saima Kallionsivu, kes hakkas alg­klassilastega näitemängu tegema eelmisel aastal.

Kolga Kohal-olijad ka põhikooli ja gümnaasiumitrupiga
Kolga koolist esinesid festivalil veel kaks truppi. Põhikooli õpilased mängisid juhendaja Terje Varuli näidendit „Kõik oskavad joonistada“. Lavastaja rääkis, et kirjutas selle aastaid tagasi  näitemängu agentuuri ühele võistlusele ning lavastas oma koolis.

„Praeguse põhikoolitrupiga olime seni teinud vaid luulekavasid ja lapsed soovisid nüüd näitemängu. Võtsin siis taas selle tüki. Ka Viimsi kool on seda kunagi mänginud – nad olevat tüki leidnud just näitemängu agentuurist,“ lausus Terje Varul.

Lavastuses mängivad Triin Rand, Anna Maria Jams, Hanna-Piia Põldver, Uku Varul, Rauno Rand, Piia Sandra Sandrak, Liisa Hallika, Indrek Põldver, Heiki Valdson, Anett Laisaar ja Teijo Idavain.

Kohal-olijad said tänukirja tõsise ja meediakäralise eneseleidmise mängu eest. Piia Sandra Sandrak, Anna Maria Jams, Uku Varul ja Rauno Rand said osatäitmiste eest raamatud.

„Vabariiklikule festivalile pääses Kostivere kool, kuid arvan, et publiku lemmikud olime meie,“ ütles Terje Varul.

Kohal-olijate keskkoolinoored mängisid festivalil Terje Varuli kirjutatud tükki „Pudrumäed, piimajõed“. Selles mängivad Anne-Lii Idavain, Paula Salme Sandrak, Riin Riiberg, Liina Laanpere, Jaanika Regi, Kairi Sardis, Saara Hanna Mildeberg, Luise Tiks, Kulla-Karin Laurend, Jakob Link, Mattias Varul, Sander Eerik Sandrak, Arnold Treiberg ja Jaak Laanpere.

„Nii meie kui parimaks tunnistatud Jüri kooli näitemäng oli toidust. Naersime, et võiksime need kokku panna üheks lavastuseks,“ ütles Terje Varul.

Kolga trupi neiud hinnati  pudrumägede emandate rollide eest kollektiivselt parimateks naisnäitlejateks, Rauno Rand sai osatäitmise eest eripreemia.

Kooliteatrite festivalil esi­etendunud lavastust „Pudrumäed, piimajõed“ mängitakse ka märtsi lõpus Kolgas toimuval Põhja festivalil ning kavas on sellega minna ka kooliteatrite festivalile Saaremaale.

„Kui Jürist koju hakkasime sõitma, ütles üks meie noormees, et talle ei lähe tulemused üldse korda, oluline on, et olid kaks väga toredat päeva,“ sõnas Kolga näiteringide juhendaja.