Ärge jätke meid Sõnumitoojata

1374

Kui maailma tuntumaid futurolooge Alvin Toffler 1980. aastal avaldas oma tulevikuennustuse raamatu „Kolmas laine,“ oli seal juttu ka ajakirjandusest. Toffler kirjutas, et tärkav teadmistepõhine majandus, mis toetub uutele ja varasemast erinevatele ideedele, vajab teabe- ja väljendusvabadust kindlasti senisest rohkem, mitte vähem. Ta ennustas, et ajakirjandus spetsialiseerub üha enam, luuakse eraldi väljaanded eri huvi­gruppidele ja väiksematele kogukondadele. Ennustuse õigsust tõestab ka see, et Ida-Harjumaal nägi 14 aastat tagasi ilmavalgust Sõnumitooja, nelja valla ja kahe linna ajaleht.

Nüüd kirjutatakse, et Anija vald on alustanud selle lehe põhjalaskmist. Ettekäändeks tuuakse majandus. Et Harju Elus pidavat kohalikke teateid avaldada saama oluliselt odavamalt. No tule taevas appi!, nagu nüüd armastatakse öelda. Seda lehte meil ju ei loeta! Keda huvitavad siin Paldiski ja Keila või Saue ja Saku probleemid?

Kehras ei müüda üheski kaupluses ära isegi kahte eksemplari Harju Elu. Veelgi enam: uurides selgus, et Harju Eluga võrreldes loetakse Kehras Sõnumitoojat kümneid kordi, enamasti üle saja korra rohkem. Kui Harju Elu alustas hiljuti oma tasuta-kampaaniat, (huvitav, kelle kulul?) siis esimesel korral võeti Tuljaku poest ära kõik ajalehed. Nüüd on enamus eksemplare alles jäänud ja tulnud tagasi saata. Inimesed on aru saanud, et Tallinna-tagused probleemid pole meile huvipakkuvad.

Mida ma tahan öelda? Et Anija vallal on raha kasutamiseks kindlasti paremaid kohti, kui selle paigutamine Harju Elusse. Juriidiliselt on muidugi kõik korras (JOKK), aga teave ei jõua nendeni, kellele see on mõeldud.

Üks uude ajalehte ümberkolimise motiiv, nagu mulle selgitati, seisneb ka selles, et naabervaldadest kirjutatavat rohkem kui Anija vallast. Vaadates lehte küll nii ei saa öelda. Kord on rohkem juttu ühest vallast, kord teisest, pole meie viimased ühtigi. Kui edasi mõelda, siis nii palju ruumi kui praegu Sõnumitoojas, Harju Elus meile küll ei anta.

Teise äärmusena, kui Anija vallal oleks päris oma leht, muutuks see vast veidi igavaks. Eestlane tunneb ju ikka huvi, kuidas lähematel naabritel läheb. Pealegi on trükikulud väiksemal väljaandel palju suuremad ja leht läheb kallimaks praegusest mitme valla lehest.

Loodan väga, et Anija vald leiab mingi lahenduse ning jätab alles olemasoleva ning hästitöötava info- ja kultuurikandja Sõnumitooja, nagu soovis selle veergudel ka Raasiku vallavanem Andre Sepp.

Ega soovita ometi teha sammu vaikiva ajastu poole? Eriti kriisiajal võiksid valla­volikogu ja  valitsus mõelda, kas ikka tõesti on vaja eralduda rahvast.

Eelmine artikkelLoksa saalijalgpalliturniiri parim Tallinna Kvadra
Järgmine artikkelVoose külarahvas on järjekordse karjääri vastu