
„Line-tants arendab mõtlemist, on mälutreening, sammud tuleb meelde jätta,“ kommenteerivad Kolgaküla Lainerite tantsunaised.
„Kui satuksime USAsse pubisse ja mängima pandaks kantrimuusika, mis pole üleliia kiire, siis suudaksime kohalikega kaasa tantsida,“ arvab tantsurühma Kolgaküla Lainerid üks eestvedajaid, Kersti Tunger Kolgast.
Ta selgitab, et line-tantsul ehk kantritantsul on sammud etteaimatavad: „Sammud on korduvad ja neil on kindlad nimed. Sammude järgnemisel on oma loogika. Inglisekeelne sõna Shuffle tähendab vahetussammu, Pivot pööret paremale või vasakule. Tantsukirjeldusi leiab internetist.“
Kolgaküla Lainerite nimekirjas on 14 tantsijat, neist 10 on staažikad esinejad. Trenni tehakse teisipäeva õhtuti Kolga kooli saalis ning kolmapäeviti Kolgaküla rahvamajas. Suuremate esinemiste eel saadakse kokku sagedamini. Esinemisi on naiste sõnul olnud päris palju ning mõnel aastal juhtunud, et peaaegu igal nädalavahetusel tuleb välja sõita. Suvistel pidudel on esinetud ka ühel päeval kahes kohas. Hooaja tippsündmus on viimastel aastatel esinemine Tallinnas jõuluturul – selleks ajaks õpitakse selgeks uus programm.
Kersti Tunger: „Kuna tantsurühm saalide kasutamise eest üüri tasuma ei pea, siis valla üritustel esineme tasuta, ka kohalikel külapidudel. Raha teenime kostüümide ja tantsukingade jaoks erapidudega, meid on kutsutud üllatusesinejateks juubelisünnipäevadele, ka asutuste pidudele.“
Kümne aastaga on naistele õmmeldud kolm erinevat esinemisseelikut, mida vahetatakse pikema esinemise ajal, lisaks must trenniseelik. Tantsukingi on kaks paari – mustad ja valged.
Enamik tantsijaid on kaasa teinud alates esimesest hooajast. Tantsimine on hobi, mis teeb meele rõõmsaks. Tantsurühm on kujunenud omaette sõpruskonnaks, jutustavad nad. Koos olles mitte ainult ei tantsita, vaid kirutakse „maailma ja valitsust“, arutatakse elu-olulisi küsimusi, antakse üksteisele nõu, tähistatakse ühiselt sünnipäevi, suheldakse ka trenniväliselt.
Kolgaküla line-tantsu kursused algatas Kadi Padar, kes pöördus Eesti tuntuma line-tantsija Kai Segeri poole ja uuris, kas oleks kedagi, kes võiks tulla maale juhendama. Tantsijad kutsus ta kokku Sõnumitoojas ilmunud kuulutusega. Tallinnast hakkas juhendamas käima Krista Rattus, vahel asendas teda Signe Reinsalu. Kui pealinna line-tantsijad teatasid mõne aasta pärast, et nemad enam tulla ei saa, otsustasid Kolgaküla tantsijad, et jätkavad oma oskustega. Juhendama hakkasid Kersti Tunger ja Kaili Peetermann Loksalt. Kaili Peetermann on nüüdseks mitu aastat õpetanud ka Loksa pensionäride tantsurühma Rannamännid kantritantsijaid.
„Line-tants on teraapilise mõjuga, aitab igapäevamuredest välja lülitada. Ei saa muule mõelda, line-tantsu tantsides tuleb kogu aeg mõttega kaasas olla,“ iseloomustab Kersti Tunger.
Reelika Saaron lisab: „See on nagu kindamuster, mida tuleb täpselt järgida.“
Kolgaküla Lainerite tantsud on aastatega läinud keerulisemaks ja tempokamaks. Eelkõige Tallinna jõuluturu esinemise tõttu on nüüd kutsutud appi professionaalne koreograaf – tantsuõpetaja Inna Lankina Loksalt.
Inna Lankina oli üle-eelmise laupäeva, 14. aprilli õhtul Kolgaküla rahvamajas Kolgaküla Lainerite esinemisel, millega tähistati tantsurühma 10. sünnipäeva ja lõpetati pidulikult Kolgaküla mälumänguturniiri 20. hooaeg. Ta kiitis, et naised on entusiastlikud, armastavad tantsida, hoolivad üksteisest, on otsekui suur ühine pere: „Nad on leidlikud ja töökad, mina aitan vaid natuke. Olen väga rõõmus, et nendega kohtusin. Line-tants on raske, jõudu, edu, tervist ja ideid neile!“
Kolgaküla Laineritel tuleb ka teine sünnipäevapidu – ümbruskonna line-tantsijad Kehrast, Raasikult ja Lehtsest kutsutakse 25. mail Kolgaküla rahvamajja koos tantsima. Samuti oodatakse peole rühma kõiki varasemaid tantsijaid.