Vallavolikogu, kooli hoolekogu, õpetajate ja juhtkonna esindajad otsustasid, et kooli juurde moodulite paigaldamine kaalub üle teise variandi, 1. klassi õpilaste paigutamise Kuusalu lasteaeda.
Kuusalu vallavolikogu esimees Kalmer Märtson võttis Kuusalu keskkoolis 14. märtsil poolteist tundi kestnud arutelu kokku sõnadega: „Tänane seltskond on kahe käega selle poolt, et sügisel on õppetööks kasutada nelja klassiruumiga moodulid. Kool suudab paika panna toitlustamise, bussiliinide graafikud jäävad samaks. Lähiajal kuulame ära arhitekti Maarja Nummerti ettepanekud Kuusalu kooli rekonstrueerimiseks, et minna pikema versiooniga kiiresti edasi.”
Valla arendusspetsialist Tõnu Ammussaar kinnitas, et raha mooduliteks on olemas. Vallale läheb moodulite rent maksma 50 000 eurot aastas, lisandub ühekordne paigaldamiskulu umbes 40 000 eurot, lisaks kommunaalkulud ja küte, mis hakkab olema hinnanguliselt 400-500 eurot kuus.
Vallavalitsus on võtnud hinnapakkumise mooduleid paigaldavalt firmalt Cramo, sealt öeldi, et tavaliselt saavad moodulid püsti kuue kuuga. Kuna Kuusallu on vaja neid kiiremini, kinnitas ettevõte, et ka see on võimalik. Tõnu Ammussaar ütles, et ühelgi lapsel 1. septembril kooli minemata ei jää.
Kuusalu vallavalitsus langetab otsuse 22. märtsi istungil, seejärel peab otsustama vallavolikogu. Kui moodulite rent saab volikogus heakskiidu, korraldatakse nende paigaldaja leidmiseks hange.
Pigem moodulid kui lasteaed
Koosoleku ruumipuuduse lahendamiseks kutsus kokku vallavolikogu, nõupidamist juhtis volikogu esimees Kalmer Märtson. Volikoguliikmeid osales koosolekul 7, lisaks mõned õpetajad, lapsevanemad, kooli hoolekogu liikmed ja direktsioon, kokku paarkümmend inimest.
Kalmer Märtson selgitas, et volikogu sai kooli hoolekogult ruumipuuduse teemal pöördumise, mille luges ette volikogu eelmisel istungil: „Kõik osapooled pole kursis sellega, mida seni jõutud arutada. Seega tahtsime tulla veel kord kokku, variandid läbi arutada, kuulata arvamusi. Mis 1. septembril 1. klassi lastest saab, jääb vallavalitsuse kui koolipidaja otsustada, teised saavad otsust suunata. See on esimene samm, hädavajaduse lahendamine. Peame lähiajal veel kokku tulema ja arutama, mida teha, et kooli õpikeskkond oleks edaspidi atraktiivsem kui praegu.”
Tõnu Ammussaar tutvustas, et tema ülesanne on olnud leida võimalik lahendus. Ta sõnas, et sõelale on jäänud kaks võimalust – panna sügisel 2 esimest klassi lasteaia rühmaruumi või konteineritesse ehk moodulitesse: „Ülejäänud võimalusi on samuti kaalutud, need on oluliselt kesisemad.”
Vallavanem Urmas Kirtsi lisas, et igal otsusel on oma hind: „Kooli juures moodulites on õpilastel ja õpetajatel mugavam, tugisüsteemid paremad. Ma pole nõus väitega, et ujula või raamatukogu puudumine oleks 1. klassi lastele tohutu probleem. Ei saa ka väita, et kõik vanemad on lasteaia vastu, minu poole on pöördunud mitu lapsevanemat just selle sooviga. Kui valime moodulid, läheme oluliselt kallimat teed pidi, kuid võimalik, et see on lastele parem. Kokku kuluks 4 aasta peale kuni 240 000 eurot.”
Lapsevanemad uurisid koosolekul, mis saab aasta pärast, kui laste arv ei vähene ning lapsed peavad alustama järgmist aastat moodulites või lasteaias.
Tõnu Ammussaar vastas, et ainuke võimalus on töötada läbi Kuusalu kooli ruumiprogramm, leida uus lahendus, ruumid tänapäevaseks muuta. Renoveerimise projekteerimine võtaks poolteist aastat, sama kaua ka ehitamine.
Ta sõnas, et lasteaias saaks kaks esimest klassi paigutada ühe lasteaiarühma ruumidesse. Praegu lükandustega eraldatud ruumide vahele tuleks ehitada vahesein, et eraldada klassiruumid. Üks ruum, kus on garderoob, jääks üldkasutatavaks.
Lasteaia ruumide kohta ütlesid koosolekul osalejad, et lastel tuleks veeta kogu päev samades ruumides, õppida, süüa, veeta vaba aega samas kohas. Lahendada tuleks sel juhul ka ujumisvõimalus.
Kalmer Märtson sõnas, et ujulasse toomist saab organiseerida bussidega, nagu on see korraldatud Vihasoo ja Kolga kooli õpilastele. Saaks ka ümber muuta, et esimese klassi lastele veel ujumistunde ei tehta.
Kuusalu kooli õpetajad ei toetanud samuti lasteaeda minekut, põhjendades, et koolis on tugisüsteem terviklik, on sotsiaalpedagoog, psühholoog, tugiõpetajad, abiõpetajad, KiVa meeskond.
Kooli direktor Vello Sats palus, et vallajuhid võtaksid arvesse koolipere arvamust, sest nemad on selles küsimuses pädevamad: „Jääme otsust ootama, ootel on ka lapsevanemad. Kui vallavalitsus teeb otsuse, et lapsed saavad uut kooliaastat alustada koos ühes kohas, on see väga õige otsus.”
Direktori sõnul ei pea 4 moodulklassiruumi jääma tingimata esimeste klasside tarbeks. Sinna võib panna ka põhikooliklasse, see jääb kooli otsustada.
Ta lisas, et oluline on vabastada koolitundidest lugemissaal ja õpetajate tuba.
Vello Sats rääkis, et lähiaastate prognoosi saatis kool vallavalitsusse 2015. aastal. Selle järgi peaks kolm esimest klassi alustama ka järgmisel ja ülejärgmisel aastal, 2021. aastal alustavad kooliteed 2 klassi. Arvestatud pole neid, kes tuleksid lisaks naabervaldadest või valla kaugematest küladest.
Lahendada tuleb sööklaküsimus
Moodulid leevendavad küll ruumiprobleemi, kuid lahendus tuleb leida veel sööklakitsikusele.
Kuusalu kooli direktor Vello Sats kirjeldas, et praegu istub söögilaua taga 4 last ühel pingil, ühel lapsel on istumisruumi 35 sentimeetrit. Kolmel söögivahetunnil on söökla pungil täis. Kui õpilaste arv suureneb, tuleb direktori sõnul kaaluda, kas teha üks söögivahetund juurde või pikendada söögiaega, et saaks süüa mitmes vahetuses. Kui päeva lõpp pikeneb paarkümmend minutit, tuleks ümber teha bussigraafikud. See oleks aga keeruline, kuna lööb sassi valla teiste koolide veograafiku.
Direktor kinnitas, et kool saab siiski hakkama, lahendus leitakse: „Saab teha ka nii, et mõned klassid lähevad veidi varem sööma ning järgmine tund algab neil samuti varem.”
Volikogu liige Margus Soom pakkus välja, et kuna söökla küsimus on keeruline, tasuks kaaluda koolipäeva pidamist mitmes vahetuses.
Vello Sats sõnas, et viis aastat tagasi oli see variant laual, kuid osutus liiga kalliks ja keeruliseks, lisaks täiendavatele bussiliinidele on lapsed seotud trenni- ja ringiaegadega.
Vallavanem rõhutas, et igal juhul on moodulid ajutine lahendus, ruumiprobleemi tuleb vaadata tervikuna: „Möödunud aasta juunis rääkisime hoolekoguga kooli ruumiprogrammist. Hoolekogu oli nõus, et kooli renoveerimine võiks alata aastatel 2019-2020. Ruumiprogrammi pidurdasid riigigümnaasiumi teema ning Kuusalu ja Loksa võimalik ühendamine, kuid ka teadlik ootus ja kaalutlus – peame sada korda läbi mõtlema, millal on lisakubatuuri loomiseks õige aeg ja teisiti ei saa. Samas olen ka mina arengu-usku ning ootan koolilt kontseptsiooni, kuidas arendada koolielu veel vägevamaks ja atraktiivsemaks.”
Üks võimalus oleks vallavanema sõnul muuta olukorda kiiresti, kui volikogu kehtestaks kodulähedase kooli piirkonnad. Sel juhul oleks Kuusalu kooli mitmele praegusele õpilastele kodulähedane kool Kolga, Vihasoo või ka Loksa. Veel võib vastu võtta ka otsuse, et Kuusalu kooli ei võeta naabervaldade lapsi.
Direktori kutsel külastas Kuusalu kooli paar kuud tagasi arhitekt Maarja Nummert, kes kommenteeris, et koolis napib ruumi, õhku, vabadust, ruumid ei vasta tänapäevase koolimaja tingimustele, õpilaskodu tiib tuleks tema sõnul maha lammutada. Arhitekt lisas, et olemasoleva kubatuuri sisse oleks aga võimalik teha tänapäevane koolimaja, kui veidi lammutada ja laiendada.
Vello Sats ütles, et Maarja Nummert koostab 3 eskiislahendust, mida on valmis volikogule tutvustama.