KIKi toetusel hakatakse uurima Kahala järve muda kasutusvõimalusi

2014

Kuusalu vallavalitsus sõlmib Kahala järve uurimiseks lepingud 4 firmaga.

Keskkonnainvesteeringute Keskus (KIK) toetab 26 352 euroga Kuusalu vallavalitsuse projekti „Kahala järve täieliku tervendamise insenertehnilise tegevuskava ja keskkonnamõjude hindamine“. Nõutava 10protsendilise omaosaluse ehk 2928 eurot tasub OÜ Artiston.
Projekt esitati vabatahtliku eestvedaja, nüüd ametlikult projekti koordinaatori Erki Visteri algatusel. Ta käis Kahala järve küsimuses Kuusalu vallamajas keskkonnaspetsialistidega aru pidamas, rääkis järve tervendamise uuringute vajadusest ka volikogu keskkonnakomisjonis.

Sõnumitooja küsimusele, miks Tallinna elanikuna hakkas Kahala järve tervise vastu huvi tundma, vastas Erki Vister, et on harrastuskalur, käinud ka Kahala järvel kalastamas: „Kevade alguses olen näinud TVst ja lugenud uudistest, kuidas Kahala järv on taas kinni külmunud, kalad jäänud hapnikupuudusesse. Tahan selle olukorra lahendamiseks midagi ära teha. Leidsin OÜ Artiston, kes on valmis heategevuse korras panustama projekti omaosalusse.“

Plaan on kaasata keskkonnaspetsialiste ja selgitada välja, kas Kahala järve mudast on võimalik hakata tootma taimekasvatusse komposti.
Vallavalitsus korraldas suvel lihtmenetlusega riigihanke, tulemused kinnitati septembri lõpus.  Kahala järve limnoloogilise uuringu teeb Eesti Maaülikool 7440 euro eest. OÜ Geoloogiakeskus kaardistab järve põhjasetete pindala ja paksuse, ettevõtte pakkumus oli 6480 eurot. AS Projekteerimisbüroo Maa ja Vesi töötab välja järve täieliku tervendamise insenertehnilise tegevuskava, maksumuseks kujunes 9480 eurot. AS Maves viib läbi keskkonnamõjude hindamise ning valmistab ette järve tervendamiseks KIKi esitatava jätku­projekti, selle eest tasutakse 5880 eurot.

Kuusalu valla keskkonna­spetsialist Mailis Virve: „Kahala järve halb seisukord on iga-aastaste veeõitsengute ja talviste ummuksile jäämistega kõigile teada. Pikalt on kavandatud tegevusi järve olukorra parandamiseks. 2008.aastal sai MTÜ Kahala Järv KIKist toetust projekteerimisbüroo Maa ja Vesi ASi uuringule „Kahala järve tervendamise projekt“ – KIK toetas  2838 ja vald 315 euro ulatuses. Uuringus pakutakse järve tervendamise võimalusena selle sügavuse suurendamist ning muda vähendamist. Ingmar Ott on oma eksperthinnangus öelnud, et Kahala järv tuleb täielikult tervendada, mitte ainult korrastada. Praegune on Kahala järve tervendamise jätkuprojekt. Kahala järv on Kuusalu valla suurim, seega oluline osa meie elukeskkonnas. Projekt tuleb läbi viia järgmise aasta lõpuks.“
Projekti koordinaator Erki Vister: „Projekt on kokku pandud edaspidise tegevuskava selgitamiseks. Kuhu, kuidas, kas, kui palju saab muda kaevandada ning teistelegi küsimustele püüame projekti käigus saada lõplikud vastused. Artiston OÜ huvi selle projektiga seoses on leida vastus küsimusele, kas eutrofeeruvaid järvi on võimalik keskkonnasõbralikumalt päästa, kui seda siiani on tehtud.“

Kahala järv

Pindala 364 hektarit. Ümara kujuga, asub Kuusalust 5 kilomeetrit lõuna pool. Suurim sügavus on 3 meetrit, valdav osa ei ulatu 1 meetrini. Põhja katab keskmiselt 2 meetri paksune tumehall muda, mis paiguti ulatub 7,5 meetrini.

Eelmine artikkelKuusalu Spordiklubi jooksjatele kuus karikat
Järgmine artikkelKuusalu vallavolikogu esimees on ENN KIRSMAN