Kes teab Kuusalu metsavendade mälestustahvlil nimetatutest

3112

Kuusalus elavad GITTA TRUUS ja MATI NEEVITS leidsid remondi käigus oma kodumaja keldrist mälestustahvli hukatud metsavendade nimedega.

Kuusalu alevikus Keskväljak 6 majas oli varem majatarvete kauplus ja külanõukogu, mis hiljem tehti raamatukoguks.

Mõni aasta tagasi said maja omanikeks Gitta Truus ja Mati Neevits. Nad meenutavad, et juba siis, kui hoone ostsid, räägiti, et seal peaks olema peidus mälestustahvel. Ekstra otsima ei hakatud.

Kui pere jõudis eelmisel aastal hoone tagumise osa remondini, avastati tahvel keldrist. See viidi EELK Kuusalu koguduse õpetaja Jaanus Jalaka kätte ning on tänini tema juures hoiul.

Pere rääkis leiust Sõnumitoojale ja saatis mälestustahvlist tehtud foto. Kiviplaadil on tekst: „1941. a Kuusalus metsavendadena kommunistliku terrori ohvriks langenud 10.07.41 Lembit Iital; 10.08.41 Martha Raidla; 12.08.41 Salme Kiigske, Hindrek Kuusmaa; 14.08.41 Endel Kaljusaar, Endel Kuussalu, Valter Kuusk, Valter Tops, Evald Jaksen.“

tahvel

Kuusalu muinsuskaitseseltsi liige Ester Kurg-Rajasalu teadis rääkida, et mälestus­plaadi pani Julius Orumaa saksa ajal Kuusalu kalmistule Vabadussõja ausamba juurde. Kui tulid nõukogude väed, peideti plaat kalmistu kõrval asuva Keskväljak 6 majja. Theodor Saaremägi leidis selle ja rääkis nõukogude aja lõpus, kuidas mattis tahvli nii, et oleks kerge leida. Hiljem käisid Jüri Mäeväli ja Ester Kurg-Rajasalu seda otsimas, kuid ei leidnud.

Kiius elav Urve Niilson jutustas, et oli 1941 suvel kümne­­aastane ja mäletab vähe, kuid on kuulnud, et kolme metsavenna, nende seas ka Lembit Iitali, surnukehad leiti Kodasoo mõisa pargist ja maeti Kuusalu kalmistul ühishauda.

Ester Kurg-Rajasalu lisas, et mitu metsavenda varjasid end Hirvli lähedal Pikakatku punkris, kui vene tankid lähenesid, tulid punkrist välja, sest pidasid neid saksa tankideks, ning nad lasti maha.

Ta tõdes, et infot on hukatute kohta vähe ning paljud, kel oli metsavendadest  materjale, pole enam elavate seas, seepärast on igasugune info ja mälestuskild teretulnud.

Eelmine artikkelKulu põleng
Järgmine artikkelKuusalu laadal oli üle 2500 külastaja