Laupäeval, 4. juunil oli pärast 13aastast vaheaega taas Kehra päev.
Staadioni remondi tõttu linnapargis toimunud Kehra päev algas hommikukohviga vallamaja ees, kus pakuti ka suupisteid ning sai vallajuhtidega juttu puhuda. Kehra kooli algklassimaja trepil laulsid Heli laulustuudio õpilased ja Kehra gümnaasiumi mudilaskoor, musitseeris kunstidekooli viiuliansambel ja Xilofono väiksemad plaatpillimängijad, tantsisid Sirje tantsulapsed ning kunstidekooli 2.-4. klassi tantsurühm.
Noortekeskuse ees laste- ja noortealal tutvustasid oma tegemisi Kose-Anija noortetugila, Harjumaa noorteinfokeskus, valla noortekogu ning Kehra ja Alavere 4H klubid, kes pidasid ka kohvikut. Väiksemad lapsed said sõita poniga, hüpata batuudil ja sõita karussellil.
Kehra pargis oli laat, Lions-klubi müüs traditsiooniliselt õnneloose, mille tulu läheb heategevuseks. 25 sponsorit annetas oma toodangut, peaauhind oli jalgratas. Kõik 500 piletit müüdi maha, tulu läheb Anija valla vähekindlustatud perede laste osalemiseks suvelaagris Kõrvemaal.
Õhtupoolikul oli pargis Anija valla 5. laulu- ja tantsupäev ning Kehra päeva lõpetas tantsuõhtu Audru Jõelaevanduse Pundiga.
„Vallamaja kohvikus“ käis ligi 500 inimest
Kehra päeva algusajaks, hommikul kella kümneks, katsid Anija vallavalitsuse töötajad Marge Raja, Marianne Leis, Airi Hõrrak ja Maarika Kungla vallamaja ette pika kohvilaua soolaste suupistete ja kookide-küpsistega.
„Vallamajas töötab 18 naist, kõik osalesid, kes tegi magusaid, kes soolaseid suupisteid,“ ütles Marge Raja.
Ta lisas: „Osaleda soovisid ka kaks vallakodanikku. Koduhooldustöötaja Ljudmila Šeherina, kes on tõeline velikaja russkaja duša – tegi suurepäraseid kartulipirukaid. Kaie Untera valmistas magusaid ja soolaseid suupisteid.“
Marge Raja jutustas, et kui seni on vallaüritustel olnud rahva ees laval ametlik avamine, siis koos Kehra päeva peakorraldaja, valla kultuurikeskuse juhataja Ruth Lillega otsustati, et linna päeva algus tehakse suviselt vabamas vormis.
„Soovisime öelda kehralastele „Tere hommikust!“ Vallamaja ees oli kohvik sellepärast, et suurem osa elanikke läheb parki minnes vallamaja eest läbi.“
Kohvik oli avatud kella 12.30ni ning selle aja jooksul käis sealt läbi ligi 500 inimest: „Mõnele andsime koogitüki kätte ja nad jalutasid edasi, aga paljud jäid vallavanema ja volikogu esimehega vestlema.“
Anija vallavolikogu esimees Jaanus Kalev ütles, et rahvas oli nende kohvikut nähes üllatunud ja ja mõnigi küsis, kui palju miski maksab.
„Laud oli nagu äke, vahepeal oli rahvast nii palju, et kõik ei mahtunud pinkidele istuma. Tagasiside oli väga positiivne, küsiti, miks enne pole selliseid üritusi tehtud ning kiideti, et aastaga on Kehras väga palju ära tehtud. Ka inimeste enda mõtlemine on muutunud – kui nad näevad, et vallavalitsus tegutseb, tahavad omalt poolt kaasa aidata,“ sõnas ta.
Vallavanem Arvi Karotam märkis, et inimesed tunnevad rõõmu ka väikestest asjadest – kui linnas on üks lillepeenar juures ja muru korralikult niidetud: „Suured asjad on alles tegemisel – aastakümneid pole Kehras teedesse investeeritud, rahvas väga ootab, et teed saaksid korda.“
Marje ja Toivo Laasma, kes olid Kehrasse tulnud Kuusalust, ning nende head tuttavad Taimi ja Harri Ots Soodlast rääkisid, et Kehra on kõvasti kenamaks muutunud, on näha, et kõik areneb.
„Elasin Kehras 30 aastat. Nüüd käime siin igal aastal, näeme palju tuttavaid. Ainuke, millest on väga-väga kahju, on vana klubi, sellest on alles vaid trepp,“ sõnas Toivo Laasma.
Vallavanem nõustus, et Kehra vajab uut kultuurikeskust ning uue üldplaneeringuga kavandatakse ilmselt ka selle jaoks koht.
Marje Laasma ja Taimi Ots, kes on õppinud Anija algkoolis ning olid seal pinginaabrid, arvasid ka, et unikaalne Anija mõis tuleb kindlasti taastada.
Tantsujuht Anu Mäeorg kinnitas – inimesed olid väga meelitatud, et vallamaja-rahvas pakkus neile kohvi: „Suunasin ise inimesi sinna ja kes juba ära käis, rääkis teistele, et minge kindlasti ka.“
Kehralane Katri Olesk kiitis: „Laud oli täis hõrgutisi, kartulikook oli väga põnev. Ma ei läinud sinna küll kohvi ja koogi pärast, olin kodus juba kohvi joonud, aga kõiki möödaminejaid kutsuti. Tore, et vallajuhid püüavad inimestega suhelda.“
Laululava asukoht leitud?
Ka Anija valla laulu- ja tantsupäev, mis varem on toimunud rahvamajas ja Kehra koolimaja esisel platsil, toimus sel aastal pargis. Lauljate jaoks oli üles seatud ajutine lava, tantsiti selle ees muruplatsil. Esinesid Anija valla segarahvatantsurühm, Oru segarühm Kose vallast, Alavere memmede rühm Helda, naisrühm Alavere Annid, Kehra naisrühmad Päikeseratas ja Kadrel, memmede rühm Kadri, lauluklubi Helin, ansamblid Kodu ja Mariann, Anija naisansambel, segakoor Hannijöggi ning Kehra Rahvamuusikud, vahetekste luges Sirje Põlendik.
„Mulle tundub, et meie vallas on täna ajalooline sündmus – oleme leidnud endale tantsu- ja lauluväljaku. See põlispuudest ümbritsetud plats sai meile selle päevaga südamelähedaseks,“ ütles poolteist tundi kestnud rahvalaulu- ja -tantsupeo lõpus vallavanem Arvi Karotam.
Publik nõustus valju aplausiga.
Koos volikogu esimehe Jaanus Kaleviga tänas vallavanem lauljate-tantsijate juhendajaid: Tiina Rulli, Liivi Siil, Maarika Tuttelberg, Aita Tammeorg, Ülle Raud, Kaisa Tiismaa, Reet Männik, Anu Mäeorg, Mariell Aren ja Heli Karu. Tänati ka neid, kes aitasid kaasa kogu Kehra päeva õnnestumisele.
Jaanus Kalev ütles Sõnumitoojale: „Kehra päeva taastamine on meie koalitsioonilepingus, seda soovisid kõikide osapoolte valijad. Tänase põhjal ütlen, et seda oli vaja.“
Vallavanem Arvi Karotam lisas, et Kehra kogukonnale tuleb korraldada just neile suunatud üritusi. Üks Kehra päeval käinutest ütles Sõnumitoojale – inimesed ootavad, et jaanipäeva paiku on tulemas ka traditsiooniline kodukandipäev, kuhu tulevad külad oma esindustega välja. Korraldajate kinnitusel tänavu seda kavas ei ole, kuid vallavanem ütles, et külavanemate järgmises ümarlauas on kavas arutada, kas jätkata edaspidi Kehra päeva kõrval ka eraldi kodukandipäeva läbiviimist.