Õpilased pakkusid Kolgas ideid ettevõtluseks maal

2835
Nii lihviti BHD internetikohviku äriidee esitlust. Istuvad Kuusalu keskkooli õpilased WILLIAM MADISSON, KRISTOFER-MARK TREPP ja KRISTOH­VER KRASMUS, seisavad Kuusalu kooli direktor VELLO SATS ja STEN MICHELSON.

Kolga kool korraldas Kuusalu valla ja Loksa koolide-ettevõtete õpilaste 2. ühisseminari.

Aasta tagas Kuusalu koolis alanud ettevõtluspäeva traditsioon sai kolmapäeval, 17. veebruaril järje Kolga koolis, kuhu olid kutsutud Kuusalu keskkooli, Loksa gümnaasiumi, Kolga õpilased 8.-12. klassini.
Mullu oli päev jagatud nii, et esmalt tutvustasid oma tegemisi kohalikud ettevõtjad ja lapsed pidid kohapeal pakkuma innovaatilise äriidee. Välja valiti paremad ideed, mida võiks ellu viia.
Tänavu paluti noortel valmistada äriidee varem ette, teema oli „Ettevõtluse võimalikkus maal“. Vastavalt nende äriideedele kutsuti ettevõtluspäevale kohalikke ettevõtjaid ekspertidena noortetiime aitama, et koos vormistada esitlus.
Koolidest kogunes ettevõtluspäevale 9 töörühma, kokku üle poolesaja noore. Ekspertidena aitasid Loksalt õmblusfirma OÜ Rutiks  juht  Igor  Ignahhin  ja  Kuiv­oja puhkekeskuse perenaine Ele Tern, Kuusalust Balti Spooni personalijuht Helena Aug, sushimeister Merike Jõgi, Palgainfo Agentuuri juht Kadri Seeder Kalme külast, Loksa linna keskkonna- ja arendusnõunik Laivi Kirsipuu, ellujäämismatkade korraldaja Erki Vaikre Kolgast.
Ideid aitasid vormistada ka Põhja-Eesti Rajaleidja keskuse karjäärinõustajad Annika Agu-Aasrand ja Janne Kants, Kuusalu kooli huvijuht Saima Kallionsivu, majandusõpetuse õpetaja  Kadri Idavain ja direktor Vello Sats, Loksa gümnaasiumi direktor Õnnela Tedrekin ning majandusõpetuse õpetaja Mait Rei ja õpetaja Anneli Vill, Kuusalu Noortekeskuste juht Priit Parro, Kuusalu abivallavanem Aare Ets.
Ettevõtluspäeva moderaator oli Harju Ettevõtlus- ja Arenduskeskuse noorte koordinaator Siim Kasari. Peakorraldajad Kolga kooli direktor Tõnu Valdma ja karjääriõpetuse õpetaja Melika Kindel hindasid suureks õnnestumiseks, et koolid ja partnerid osalesid ettevalmistusprotsessis.

Moosiriiulist saunani Viru rabas
Kuusalu kooli õpilaste pakutud äriideed olid „Moosiriiul“, „BHD internetikohvik“, „Toiduainete kullerteenus“ ja „Kohalik taksoteenus“.
Kolga kooli noored tutvustasid „Noored kokku kaasamiskeskust“ ning „Sauna Viru rabas“.
Loksa õpilaste ideed olid „Lahe Loksa külalistemaja“, „Loksa linna noorteliit abis heakorratöödes“ ja „B- Särgipood“.
Seekord ideid pingeritta ei seatud. Äriidee kohta esitati tiimidele küsimusi, kommenteeriti ja anti nõu.
Kuusalu keskkooli õpilane William Madisson osales ettevõtluspäeval ka mullu. Siis esitles ta koos Rasmus Rüngeneniga küberkohviku ideed. Nüüd oli ta koos Kristohver Krasmuse, Sten Michelsoni ja Kristofer-Mark Trepiga arendanud ideed edasi. BHD internetikohviku kavandasid nad arvutimänguhuvilistele, vanemale generatsioonile pakutaks seal arvutialaseid konsultatsioone.
Noormehed tutvustasid fotosid eelmisel aastal Kuusalu koolis alanud LAN-partydest ehk arvutimängude võrgupidudest. Viimane võrgupidu toimus 28.-29. detsembril, osalejaid oli üle 60, nii oma vallast kui kaugemalt, kõik soovijad ei mahtunud kaasa lööma. Ainuüksi ettevalmistus võttis aega 6 tundi, et arvutid-juhtmed kooli saali paika panna.
William Madisson kiitis, et sai esimeselt ettevõtluspäevalt palju inspiratsiooni ja kontakte, see andis tõuke LAN-partyde korraldamiseks.
Teisedki noored märkisid, et jäid ettevõtluspäevaga rahule. Siim-Aksel Amer Loksalt ütles, et oli põnev ja meeldis, et noorte mõtlemisele ei seatud piire, pani arutlema ettevõtlusest ja tekkis mõte, et nende tiimi pakutud Loksa külalistemaja ideed võikski tulevikus hakata ellu viima. Huvitavad olid tema hinnangul ka teiste pakutud ideed, eriti Viru raba saun ja särgipood.
Gätriin Hobta ja Kristiina Mumm Kolga koolist kommenteerisid, et aastatagusest ettevõtluspäevast said idee, mille oma koolis ellu viisid – tegid õpilaste minifirmaga oma kooli kohviku. Et pääseda tänavusele ettevõtluspäevale, pidid nüüd uue äriidee pakkuma. Esialgu oli plaanis kavandada noorte rändkoolituskeskus, kuid ekspert Kadri Seeder pööras nende sõnul idee pea peale, soovitas lahendada lihtsamalt, sest koolitajaid on olemas, probleem on, kuidas noori koolitustele saada. Sellest sündis noorte kaasamiskeskuse idee.
Neiud olid rahul, et ettevõtluspäev andis esinemiskogemust ning pani mõtlema.

Täiskasvanute kogemused ja soovitused
Kadri Seeder Palgainfo Agentuurist esines noortele ettekandega (eba)õnnestumise meistriklassist. Ta toonitas, et ettevõtluses on oluline pühendumine, katsetamine, õppimine, järjekindlus ja oma tegevuse nautimine. Ebaõnnestumine ei ole läbikukkumine, vaid õppimise koht. „Tehke asju rõõmuga, nautige, mida teete, kõigest on võimalik võtta parim,“ toonitas  ta.
Kuusalu vallavanem Urmas Kirtsi kõneles ettevõtluspäeva sisse juhatades, et vallas on 515 ettevõtet, neist 490 on ühe kuni kümne töötajaga. Töötuse protsent vallas on 2,7. Tööealisi elanikke on Kuusalu vallas ligi 3000. Suur töökohtade allikas on vallaelanikele Tallinna linn.
„Omaniku piits on kõige kõvem, mis ta enda turjal tantsib,“ lausus vallavanem.
Junior Archiement Eesti tegevdirektor Epp Vodja tutvustas õpilasfirmade töötamise põhimõtteid ja soovitas neid asutada. Põhikooli õpilastel on minifirmad, gümnaasiuminoortel õpilasfirmad. Tegu on õppeprotsessiga, õpilasfirma luuakse õppeaasta alguses ja lõpetatakse maikuus, õpetaja ja mentori juhendamisel läbitakse kogu tsükkel alates asutamisest, kasumi jagamisest kuni sulgemiseni.
Oma tegevusest rääkisid Eesti mulluse parima õpilasfirma B.O.N. Looduskosmeetika asutanud neiud Tabasalu keskkoolist.
Loksa õmblusettevõtja Igor Ignahhin tegi ülevaate OÜ Rutiks arengust. Firma on tegutsenud 16 aastat, pakub Põhjamaade ettevõtetele õmblusteenust, töötajaid on kümmekond. Et turul püsida, on kõige olulisem meeskond ja mida püsivam see on, seda parem tulemus, kinnitas ta.
Järgmise ettevõtluspäeva korraldab Loksa gümnaasium.

Eelmine artikkelAnija volikogu tõstis vallavanema palka
Järgmine artikkelAnija vallaeelarvest toetatakse vabaühendusi 57 598 euroga