Kehra paberitehas saab uued keedukatlad

1963

Anija vallavalitsus kinnitas Horizoni Tselluloosi ja Paberi ASi rekonstrueerimise projekti, et ehitada keskkonnasäästlikum tselluloosi
keeduosakond.

ASi juhatuse esimehe Ashwani Sharma sõnul on uue tehnoloogia plussid nii keskkonnasõbralikkus kui suurem tootlikkus: „Uute keedukateldega paraneb kvaliteet ja energiakulu on väiksem.“

Ta selgitas, et keedukatlaid kasutatakse tselluloosi keetmiseks. Praeguse süsteemiga on kateldesse mineva leelise temperatuur umbes 60-70 kraadi ja puidu keetmine võtab aega ligi viis tundi. Seejärel tekitatakse kateldesse surve, millega uhutakse tselluloos välja. Taoline süsteem nõuab suurt energiakulu.

Uue süsteemiga on kateldesse mineva leelise temperatuur 150 kraadi, seega keetmisprotsess poole lühem, ja leelis on ringluskasutuses.

Ashwani Sharma sõnul vähendab uus tehnoloogia lisaks aja- kui energiakulule veel keskkonda sattuva süsihappegaasi ja tehases kasutatava puhta vee hulka.

Ta kinnitab, et tegu on parima võimaliku tehnoloogiaga, mida saab Kehra vabriku suurusele tehasele rakendada: „Tehnoloogia uueneb ja täieneb pidevalt.
Kehra tehas on küllaltki väike, võrreldes mõnel pool maailmas asuvate hiiglaslike puidu ja tselluloositööstustega, ning siia tuleb meile sobivatest tehnoloogiatest kõige parem.“

Uut keeduosakonda projekteerib ning rajab tööstuse ja tehnoloogia konstrueerimisega tegelev Soome firma Metso.  Projekti maksumus on 7, 5 miljonit eurot. Projekti finantseerimise võimalused on väljatöötamisel. 

Prognooside kohaselt peaksid investeeringud end tasa teenima  kolme ja poole aastaga eelkõige energiakulu arvelt, mis väheneb vastavalt eeldustele kahe miljoni euro võrra aastas. Uus keeduosakond peaks valmima 2011. aastal.