Kehra koolis oli noorte ärikonverents

1650

Viis aastat kestva koolinoorte rahvusvahelise majandusõppeprojekti tänavune kohtumine oli Kehras.

Möödunud nädalal oli Kehra linnas ja mitmel pool Anija vallas näha vene, soome ja ungari keeles kõnelevaid noori – 14.-19. aprillini toimus Kehra gümnaasiumis rahvusvaheline sõpruslinnade ärikonverents koolinoortele Soomest Salo linnast, Venemaalt Rževist, Ungarist Gàrdony linnast ning Eestist Kehra ja Elva linnadest.

Projektis osalevad palju erinevaid koole. Kõik sõltub sellest, kui palju koole asub omavalitsuste nimekirjas. Kehras on ainult üks gümnaasium, seepärast saavad ärikonverentsil osaleda paljud selle õpilased.

Projekti „International Business Twinning Conference“ algatas Salo linn. See algas 2010. aastast ja kestab 2015. aastani. Osalema kutsuti sõpruslinnade koole.

Kokku saadakse projekti raames kord aastas, aprillis. Konverentsi asukoht muutub rotatsiooni korras. Seni on see olnud Salos ja Gàrdonys.

Seekord korraldas konverentsi Anija vallavalitsus, peakorraldaja oli Anija abivallavanem Marge Raja. Kehrasse saabus konverentsile ligi 40 noort koos juhendajatega. Noored elasid Susi hotellis Tallinnas.

Abivallavanem Marge Raja rääkis, et konverentsi idee sai alguse soovist aidata noori eluvalikute tegemisel: „Gümnasistid ja kutsekoolinoored õpivad projekti raames majandust, et saaksid konverentsil osaleda. Majandusõpet on neli tundi kuus. Lisaks sellele käiakse kohalikes firmades uurimustööd tegemas, et tulla aprillis kokku ja jagada oma tööde tulemusi konverentsil ettekannetena.“

Kehra koolis õpetab haljastus­ettevõtja Hannes Pikkel noortele majandust. Kehra gümnaasiumi õppima tulles on majandus­õpe valikaine, mida võetakse kursustena. Seda ainet on valinud käesoleval kooliaastal nii vene- kui eestikeelsed õpilased, kokku umbes 30. Majandusõppe tundides saadakse baasteadmisi raamatupidamisest, äri­plaanist ja ettevõtlusest üleüldiselt. Vahepeal oli Kehra gümnaasiumis valikainena õpilasfirma loomine.

Kehra kokkusaamisel oli konverentsikavas esmakordselt ettekannete kõrval ka kohalike firmade külastamine, tutvuti nende töökorraldusega. Viie päeva jooksul käidi MTÜs Koostöökoda, ASis Horizon Pulp and Paper, OÜs Aade Lõng, Kõrvemaa matka- ja suusakeskuses. Tallinnas külastati meie parlamendihoonet ja Lennusadamat.

Marge Raja: „Majandusteadmistele lisandusid ka inglise keele praktika, võimalus suhelda oma eakaaslastega ja mis kõige tähtsam, vahetada kontakte võib-olla oma tulevaste äripartneritega.“

Kehra gümnaasiumi 10. a klassist tegid ettekande asemel 14minutilise filmiklipi Kehra puidutööstusest Talis Lisakov, Riho Järve ja Karel Jõeleht.

„Järgmisel korral tahame ettekande teha, sest nii venelased kui ka soomlased esinesid huvitavalt. Meie saime vaid ennast esitleda,“ sõnas Karel Jõeleht.

„Konverents oli igati asjalik. Eriti meeldis mulle soomlaste ettekanne kohalikust pagari­ärist.“

Soome külalised kõnelesid põhjalikult pagariärist pereettevõttena, ka venelased tutvustasid pagariäri, Elva noored tegid ettekande kohalikust haljastus­ettevõttest.

„Meie valisime puidutööstuse, sest arvasime äri olevat meeste jaoks. Puit ja selle töötlemine on mehine ala. Eeldasime, et mehi tuleb konverentsile rohkem ja nii on neil huvitavam. Mehi oligi rohkem kui naisi,“ ütles Karel Jõeleht.

Kehra gümnaasiumi huvijuht Reemet Ruuben: „Nii eesti kui ka välisnoortele meeldis kõige rohkem Kehra paberivabrik, kuhu tavainimesena sisse ei pääse.

Seal on reaalne oht, et võib mõne masina vahele kinni jääda. Sellepärast ei saagi sisse jalutada. See oli paljudele põnev kogemus.“

Eelmine artikkelLõbustusasutuses rünnati meest
Järgmine artikkelKuusalu algklasside „Pöial-Liisi“ etendus vaimustas publikut