Kehra ja Aruküla said tugeva põhjaga suusarajad

1245

Anija ja Raasiku vallas valmisid möödunud nädalal kvaliteetsed suusarajad.

Eelmisel kolmapäeval käisid Kõrvemaa rajameistrid Kehras ja Arukülas suusaradasid valmistamas. Anija abivallavanem Urmo Sitsi leidis, et head talve tuleks ära kasutada ning seetõttu otsustati sel aastal lasta teha kvaliteetsed suusarajad. Kõrvemaalt tellitud rajatraktor käis esmalt Kehras ning seejärel transporditi see Arukülla.

Kehrasse tehti kaks rada
Kehras sõideti sisse 4 kilomeetri pikkune rada, mis algab Lõhmuse teelt ja jõuab Kaunissaare veehoidlani. Urmo Sitsi sõnul on sama trajektoori pidi varem ka sõidetud, kuid ei ole olnud nii kvaliteetset rada.  Lühem rada tehti ümber staadioni, selle pikkus on 950 meetrit. Mõlemal rajal on üks klassikajälg ning kõrval uisurada. Piki staadionit on sisse sõidetud kümme jälge koolitundide jaoks. Abivallavanem tõi sellise otsuse põhjenduseks kooli olulise rolli suusatamise propageerimisel.

Staadioni ümber otsustati teha rada neile, kes tahaksid õhtul pärast tööd suusatama minna. Metsa vahel kulgev rada on pime, kuid staadioni ääres on valgustus, mistõttu on seal ka parem sõita.

Urmo Sitsi rääkis, rajatraktorit otsustati kasutada eelkõige selleks, et raske masin sõidaks raja põhja tugevaks. Sellisel juhul peaks suusatada saama kevadeni.

Suusarada plaanitakse ka Raasikule
Arukülas valmis suusarada terviseraja juurde. 2,1 kilomeetri pikkune ring algab ja lõpeb samas kohas – Põhja ja Võidu tänava nurgal. Raasiku vallavanem Andre Sepp kiitis, et rajal on ka mõõdukad tõusud ja langused. Siingi on sisse sõidetud üks klassikajälg, mille kõrval uisurada.

Mitmel aastal on suusarada olnud ka Raasiku alevikus, kuid sel korral jäi sinna masinaga jälg sisse sõitmata. Selleks ei ole veel sobivat kohta leitud.

„Kui saab koos spordiaktivistidega rada mahamärgitud, siis tehakse see valmis,“ lubas vallavanem.

Kehras valmis uus liumägi
Kehra staadionile kuhjati veel lund ning tehti 4-5-meetri kõrgune liumägi. Selle peamine eesmärk on hoida lapsed eemal niinimetatud müramäest, mis asub liiga lähedal jõele ja autoteele. Lapsed võivad tee ääres muutuda hooletuks ning auto ette jääda. Mäest alla lastes võib aga libiseda jääle, mis ei pruugi olla piisavalt paks. Staadionile tehtud mägi on nii teest kui jõest piisavalt kaugel ning sellevõrra ka ohutum, selgitas Urmo Sitsi.

Mäge saaks samuti kasutada koolitundide läbiviimisel. Urmo Sitsi hinnangul ei ole mägi liiga kõrge, sealt on võimalik ka suuskadel alla lasta. Abilinnapea loodab, et koolid ja lasteaiad hakkavad radu ja mäge intensiivselt kasutama.

Uue liumäe miinus on valgustuse puudumine. Müramäe juures on tänavalambid, lapsed eelistavad  pimedal ajal sealt alla lasta.

Radu tuleb hoida
Nii häid suusaradasid, kui on Aegviidus või Kõrvemaal, kumbagi valda ei tule. Andre Sepa sõnul nõuaksid sellised rajad pidevat hooldust, mis läheks valdadele väga kulukaks. Seetõttu peaksid raja kasutajad neid hoidma, et  püsiksid lume sulamiseni.

Urmo Sitsi manitseb linnaelanikke, et radadel ei käidaks niisama jalutamas, vaid ikka sportimas. Eriti praegu, mil rajad on alles pehmed.

Kogu töö Kehras läks abivallavanema sõnul maksma ligikaudu 5000 krooni. Aruküla suusaraja tegemiseks kulus  3000 krooni, sellest 2200 krooni rajatraktori transpordiks ja 700 krooni töötunni eest.

Eelmine artikkelMARIA VALDMAA kontserdid Kuusalus ja Loksal
Järgmine artikkelKehrasse ehitati lumehooned