Kehra ansambel Kodu laulab mustlaslaule

2442

30. aastapäeva tähistanud Kehra naisambel Kodu käib ajaga kaasas – nende laulu ja tantsu näeb ka youtube’is, kui sisestada märksõna mustlaslaager.

See oli 2009. aasta talvel kui sellest eelnevalt kokku leppimata, tuli nais­ansambli Kodu juhendaja Liivi Kütt järjekordsesse proovi ühe uue mustlaspärase lauluga ja staažikaim laulja Silva Laupa võttis kaasa lopsakalt kirju seeliku. Siis tuligi lõunamaiste rütmide võnkudes ja tumedate lokkide lehvides ansambli Kodu ellu mustlaste teema. Repertuaaris on terve selleteemaline laulude ja tantsudega kava, mida ka juubelikontserdil näha võis. Need, kes juubelikontserdile mingil põhjusel ei jõudnud, saavad seda emotsiooni nautida internetilehel youtube.com või kuulata naiste laulmist ansambli plaadilt, mis anti välja Kultuurkapitali toel aasta tagasi.

Samas ei puudu ansambli repertuaarist ka laulud, mis sobivad kirikus jõulude ajal ette kanda. Sellepärast on ansambel iga aasta lõpus oodatud esineja nii Raasiku kui Kose kirikus.

Kodu vajab kodulehte ja liikumisjuhti
Liivi Kütt otsib uut repertuaari ja ütleb lauljatele, kuhu neid esinema on kutsutud, aga kui  lauludele liikumist seatakse, siis on ikka üks ja teine laulja nõuga abiks.

„Oleme viimasel ajal oma lauludele palju liikumisseadeid teinud. Tahame ajaga kaasas käia, et vaatajal oleks huvitavam, sest publik nõuab pisut teistsugust esinemist kui varem. Lavalegi tuleme tantsuga, see on spontaansem, aga laulude juurde käiv liikumine on ikka eelnevalt valmis mõeldud ja harjutatud,“ räägib juhendaja Liivi Kütt.

Mustlaslaagri kava on aegapidi täienenud. Kogu kava sündis samm-sammult, mitte ei istutud maha ega otsutatud, et nüüd on vaja teha.

Mustlaskava seelikud õmbles Silva Laupa firmas OÜ Ekar Trükk lippude trükkimisel tekkinud kangajääkidest.

„Jäin töötuks, tulin koju ja hakkasin õmblema,“ räägib naine. „Läksin lausa hasarti nende seelikute õmblemisega, olin nii vaimustuses, mul oli terve tuba neid täis.“

Kavad on olnud eriteemalised, kord tegid naised endid puhkpillipoisteks, siis oli „Kodukana“ kava. „Muidu rahvas kuulab kolm laulu ära ja hakkab seejärel nihelema. Peab olema ikka midagi näidata,“ arvab Silva Laupa.

Naistel on meeles mõlkunud mõte, et võiks olla ka liikumise juhendaja, aga see eeldaks talle tasu maksmise võimalust, mida ansamblil ei ole. Johtuvalt mõttest, kui sind pole internetis, pole sind olemaski, on naistel valmimas ka oma koduleht.

Sündinud olümpia-aastal
Päris esimest korda tuli ansambel kokku ühel ajal olümpiamängude purjeregatiga – aastal 1980. Kõik liikmed töötasid ühes asutuses, toonases rahvatöönduse ettevõttes Kodu, selle järgi sai ansambel ka nime.

Kolmekümne aasta jooksul on ansamblil olnud kuus juhendajat, kõige kauem tegutseti Elvi Maisa käe all.

Ansambli praegune juht Liivi Kütt on ametis olnud 13 aastat. Ettevõtte Kodu juurde moodustati vokaalinstrumentaalansambel Kodumaine, kellega koos anti palju kontserte. Asutusel oli suur buss, millega naised käisid laulureisidel, kõik kulud kandis ettevõte – elu oli turvaline nagu oma ema kodus. See oli ansambli jaoks vana hea kuldaeg.

Ansambel Kodu jäi kodutuks kui ettevõte Kodu ja ka Kehra paberivabrik pankrotti läksid. Edasi tehti proove küll lasteaedades, küll Kehra kunstidekoolis. Kui laulukonkurssidel küsiti, mille alla ansambel kuulub, vastasid naised, et lasteaia vanema rühma juurde. Enne veel, kui hakati laulma Anija valla kultuurikeskuse alluvuses, jõuti tegutseda ka MTÜ Koostöö hõlma all.

Viimastel aastatel on esinetud vokaalansamblite festivalil „Veskitammi lauluratas“, Memme-taadi päevadel Eesti Vabaõhumuuseumis jne. Iga hooaeg lõpeb kevadkontserdiga Anija Valla Kultuurikeskuses.

Esinemiskutseid on tulnud ka taidluskollektiivide või üksikisikute juubeliüritustele ning ettevõtete suvepäevadele.

Aastate jooksul on naisansamblil olnud mitu sõpruskollektiivi: AGRO meesansambel, Raasiku puhkpilliorkester, meesansambel Wirro, kellest suurem ja vastupidavam osa oli ka peokülaliste seas.

Samuti oli sünnipäevalast tulnud tervitama viiulikvartett koosseisus Merili Kütt, Eleri Sirje Treiman, Laura Restov ja Getter Mägi Kaidi Russingu juhendamisel. Esinesid ka Kaido Järvsoo tromboonil ja Margus Laugesaar akordionil ning tantsuklubi Figurett tantsijad Heret Ameljušenko juhendamisel.


Naisansambel Kodu lauljad
Silva Laupa, Janina Hapsalo, Annely Pakkane, Jana Niiberg, Liivi Kütt, Sirje Treiman, Marianne Leis, Nelli Restov, Sirje Voolmaa, Virge Kallasmäe, Hele-Riin Jürgenson, Kätlin Jäger.
Juhendaja on Liivi Kütt.

Eelmine artikkelVälk süütas kahekordse elumaja
Järgmine artikkelArenduskoja rahvas tuli Austriast veel suuremate koostööplaanidega