Laupäeval, 2. juunil toimus Jägala-Joal Kuusalu ja Jõelähtme valla esimene ühine laulu- ning tantsupäev.
Ehkki ametlikud kuulutused ning ka mõlema vallavanema avakõned ei viidanud Jägala-Joal kahe valla laulu- ja tantsupäeva seosele Ruu küla ning sinna plaanitava lubjakivikarjääriga, räägiti esinejate-osalejate seas peo nimest „Karukellad helisevad“ ja sellest, et tuleks lugeda – ka Ruu kellad helisevad.
Kontserdi lõpus esitasid ühendkoorid sama nimega laulu, sõnad kirjutas MTÜ Ruu Küla Heakorra Selts juht Jaan Tepp, muusika tegi Erki Meister, kes lõi esinemisel šamaanitrummi.
Peo lõpus viitas Ruu küla kellade helisemisele ka Jõelähtme valla kultuurinõunik Elle Himma. Pikemalt rääkis oma küla murest külavanem Meeri Meri: „Meie Ruu küla häirekellad on pealetungiv paekarjäär kõvasti helisema pannud. Karjäär seab me looduse ohtu. Ruu tähistab tänavu 770. aastapäeva esmamainimisest. Palun rääkige ja laulge meist kõigile, sest üksi ei suuda me vastu panna, oma elukeskkonda ja traditsioone kaitsta.“
Jõelähtme valla Ruu küla naised müüsid peol endaküpsetatud pannkooke ning kogusid annetusi, et katta kohtukulusid, mida on praeguseks ligi 40 000 eurot. Sellest suurem osa on MTÜ juhi sõnul heategevuslike aktsioonide ja annetajate abil tasutud.
MTÜ Ruu Küla Heakorra Selts on kohtus vaidlustanud OÜle Väo Paas antud kaevandamisloa, mis on antud Ruu küla külje alla lubjakivikaevanduse rajamiseks. MTÜd kaitseb kohtus Paul Varuli Advokaadibüroo. Esimese astme kohtuvaidluses sai külaselts lüüa – Tallinna halduskohus ei rahuldanud kaebust.
Kuusalu vallavalitsus oli kaashageja. Kuusalu vald tundis muret, et seoses kaevandusega võib Kaberla oja ülepaisutamine kahjustada ka Kuusalu valla elanike maid, sealsamas lähedal paikneb Kodasoo küla. Halduskohus leidis, et vallal ei ole õigus karjääri rajamist vaidlustada, seda saavad teha eraisikud.
MTÜ juhatuse esimees Jaan Tepp ütles laulupäeval Sõnumitoojale, et halduskohtu otsus on vaidlustatud ringkonnakohtus: „Oleme kohtus sellepärast, et kohalikest elanikest on pidevalt formaalsete lausetega üle sõidetud, sotsiaalmajanduslike küsimustega pole tegeletud – mis saab meie kaevude ja võimaliku tolmuga, mis depressioonilehtriga. Kui hakkasime jälgima kaevandusloa taotluse menetlemist, selgus, et keskkonnaamet on andnud kaevandamisloa territooriumile, mida pole üheski planeeringus määratletud kaevandusalana.“
Ta lisas, et kuigi Jõelähtme vallavalitsus ei ole kaashageja, on vallavalitsus ja -volikogu selge sõnaga öelnud, et kaevandust sinna ei tule, kooskõlastust ei antud. Kaevandusluba on väljastatud valla seisukohta eirates.
Väga ilus peokava
Jõelähtme vallavanem Andrus Umboja toonitas, et esmakordselt on pidu koos Kuusalu vallaga ning avaldas lootust, et see traditsioon jätkub. Ta soovis lauljatele okast kurku ning tantsijatele pindu päkka.
Kuusalu vallavanem Urmas Kirtsi oli samuti seda meelt, et ühisest peost võiks saada tore traditsioon. Ta kiitis Jõelähtme valda, kes kutsus osalema naabervalla taidlejad.
Kuusalu valla kollektiivides osales 318 lauljat-tantsijat, lisaks Loksa gümnaasiumi ja Loksa Tantsijate segarühmad, kus on samuti Kuusalu valla külade elanikke. Peale Jõelähtme valla taidlejate oli esinejaid veel Rae vallast ja Tallinnast.
Lauljad-tantsijad ja publik kiitsid peo ülesehitust, kava oli südamlik ning sujuv, seda ilmestasid head vahetekstid – otsekui üldlaulu- ja tantsupeo kohapealne mudel. Osalejad olid rahul ka peole eelnenud proovi korraldusega, mis samuti laabus nende sõnul kenasti. Publiku seas oli palju Kuusalu valla inimesi. Elle Himma rõhutas oma lõpusõnas, et vaatajaid tuli tavapärasest rohkem.
Peo kunstiline juht ja lavastaja oli Kuusalu valla Kolga segarahvatantsurühma juhendaja Karin Soosalu, kes töötab Jõelähtme vallas Neeme algkooli juhatajana. Muusikalises pooles aitas teda Kuusalu noortekoori ja Kolga-Kuusalu kammerkoori dirigent Taavi Esko. Vahetekstid koostas Loo Kultuurikeskuse kunstiline juht Kadri Lepik. Kunstnik oli Anu Karjatse Hirvlist.
Pidu rahastas valdavalt Jõelähtme vald, Kuusalu vald tasub oma taidlejate transpordi ja osalejate toitlustamise eest. Peaproovi ajal ja peol olid supikatlaga Kuusalu naiskodukaitsjad.
Ehkki Karin Soosalu ei ole Jõelähtme laulupäeva varem lavastanud, on ta sellega olnud seotud lapsepõlvest saadik. Tema ema, endine vallavanem Taimi Saarma oli aastaid laulupäeva üks korraldajaid. Koos peakorraldaja, Jõelähtme kultuurimaja juhi Maie Jakobiga valmistati ette vahetekste, lapsed aitasid voltida lilli ja rosette, mida tänutäheks kingiti esinejatele.
Karin Soosalu: „Suur tänu ühise peo esinejatele, nendeta poleks see korda läinud. Rõõm oli näha, et nad lustisid oma etteasteid. Ilmataat oli meie poolt, ümberringi kallas vihma, aga meie peoplats oli isegi päikeseline.“