Aprillis algas Kehras üle mitme aasta taas eesti keele kursus – üks kord nädalas raamatukogus, korraga 4 tundi, kokku 10 korral. Kursusele pääsesid 10 inimest, kes valiti keeletestide põhjal, eeldati A2 ehk algtasemel keeleoskust. Kursuse lõpuks peaks osalejate tase olema B1 – oskus mõista ja suhelda tuttaval teemal, osata koostada lihtsamat teksti eesti keeles.
Osalejad kursuse eest maksma ei pea, korraldab MTÜ Koostöökoda all tegutsev vabahariduskool KOIT.
„Vabahariduskool KOIT on 2001. aastast Eesti Vabaharidusliidu liige. Oleme saanud pakkuda meie inimestele aastate jooksul mitmeid tasuta koolitusi,“ ütles Koostöökoja juhatuse liige Lydia Kruusmann.
Tänavu on KOIT korraldanud motivatsiooni ja algatusvõime ning eneseteadlikkuse arengu koolituse. Eesti keele õpe on sel aastal kolmas kursus. Keelekursused olid viimati aastaid tagasi. Tänavused koolitused rahastatakse Innove kaudu programmist „Prioriteetsete võtmepädevuste arendamine 2018-2020“, mille üks fookus on võõrkeelteoskusel.
KOIT reklaamis eesti keele kursust Kehra tehases, haridusasutustes, Facebooki lehel ja teadetahvlil, grupp sai ruttu täis.
„Mõnele huvilisele pidime kohe ära ütlema, sest tunnistasid, et nad ei oska sõnagi eesti keelt,“ lausus Koostöökoja koolitusjuht Kelly Kruusmann.
Kirjas veel 40 kohalikku inimest, kes on eesti keele õppimisest huvitatud. „Oleks vaja ka algajate kursust, oma keskkonnas, näiteks Kehra tehases, räägivad kõik enamasti vene keeles. Nii on igal pool, kus on suur osakaal muukeelsetel inimestel.“
Lydia Kruusmanni sõnul võib Innove kaudu saada prioriteetsete võtmepädevuse arendamise programmist eesti keele õppeks veel toetust juhul, kui mõni teine partneritest koolitusest loobub: „Oleme mõelnud, et uurime ka muid võimalusi, näiteks integratsiooni sihtasutusest.“
Kelly Kruusmann on seda meelt, et venelastele ja muudest rahvustest eesti keele õppijaile võiks Kehras olla keele praktiseerimiseks suhtlusgrupp või klubi, mis käiks koos näiteks raamatukogus, kus vabahariduskool viib praegu keelekursust läbi: „Keeleklubi kohta on küsinud ka kursusel osalejad. Kuid selleks peab olema eestvedaja. Vabahariduskooli jaoks on praegune vaid üks koolitus mitmest. Pealegi eeldab keeleklubi pädeva pedagoogi eestvedamist, et sellest oleks ka kasu.“
Aprillis 20aastaseks saanud MTÜ Koostöökoda tegutses aastaid Anija mõisas, nüüd oma ruumid puuduvad, kuid Lydia Kruusmanni sõnul ei tähenda see koolituste korraldamisest loobumist.
„Kogume jõudu, otsime uusi võimalusi ja plaanime koolituste korraldamisega jätkata. Seda enam, et meie koolituste vastu on huvi ka väljastpoolt Anija valda, motivatsiooni ja enesearengu koolitusel osales ka Raasiku, Kuusalu ja Rae valla inimesi,“ märkis ta.