Raasiku vallavolikogu 8. novembri istungil räägiti taas Kiviloo endise koolimajaga seonduvast.
Tänavu juunis andis Raasiku vallavolikogu nõusoleku panna Koolimaja kinnistu alghinnaga 150 000 eurot avalikule enampakkumisele. Külarahvas ja MTÜ Kiviloo Külakeskus soovisid, et varem külakeskusena kasutatud kunagine mõisa valitsejamaja, millele 1920ndate lõpus tehti juurdeehitus kooli jaoks, jääks külaseltsi kasutusse.
Suvel käis vallavanem Raul Siem külarahvaga kahel korral kohtumas, lepiti kokku, et külaselts koostab tegevusplaani, kuidas hoonele elu sisse puhuda. Kuna seda ei esitatud, pani vallavalitsus septembri alguses Kiviloo koolimaja internetikeskkonnas osta.ee oksjonile.
Oksjon lõppes 26. septembril, ühtegi pakkumist ei esitatud. Järgmisel päeval oli vallamajas vallavalitsuse, volikogu liikmete ja küla esindajate kohtumine. Küla esindasid suvel valitud uus külavanem Rene Truber ja külaseltsi juhatuse liige Ervin Sander.
Vallavolikogu esimees Maarja Sikuti sõnul lepiti kohtumisel kokku, et 23. oktoobriks esitab külaselts tegevuskava, mida plaanivad endises koolimajas hakata tegema.
„Oleksime seda kava tutvustanud komisjonides ja seejärel volikogule, kuid 23. oktoobriks tegevuskava ei laekunud,“ tõdes Maarja Sikut 8. novembril volikogu istungil.
Ta rääkis, et küll aga on volikogu saanud kaks pöördumist. Üks on Pirita kloostri sõpradelt, teine MTÜlt Palverännutee, kes on kasutanud Kiviloo endist koolihoonet matkade ajal ööbimispaigana. Pöördumistes palutakse Kiviloo mõisa endist valitsejamaja mitte müüa, vaid jätta külaseltsi kasutusse.
„Kahjuks ei ole meieni jõudnud kava, mida seal siis plaanitakse tegema hakata, praegu jätan selle küsimuse õhku,“ lausus volikogu esimees.
Maarja Sikut selgitas Sõnumitoojale, et volikogu on otsustanud Kiviloo endise koolimaja müüa ning seda otsust pole muudetud: „Kellelgi pole tahtmist vägisi müüa midagi, kus inimesed tegutsevad. Küsimus on, kas ikka tegutsevad, kui viimased 15 aastat pole Kiviloo koolimajas midagi tehtud. Vahepeal oli tunne, et külal on sellega mingi plaan, ümarlauas pakuti välja erinevaid tegevusvõimalusi, kuid meile konkreetset tegevuskava esitatud ei ole. Vallavaral ei saa lasta laguneda, vallavalitsuse kohus on valitseda vallale kuuluvat vara heaperemehelikult.“
Volikogu esimehe sõnul sai kohtumisel külaesindajatega välja pakutud, et külarahva kooskäimiskohaks ja küla-ürituste läbiviimiseks rajatakse väiksem hoone, näiteks nagu on õuepaviljon Raasiku rahvamaja juures.
Kiviloo külavanem Rene Truber põhjendas, et volikogule ei ole tegevuskava esitatud, sest arutelud on olnud pikad.
„Käesoleva aastaga lõpeb Kiviloo küla arengukava. Otsustasime, et ei hakka koolimaja kohta eraldi tegevuskava koostama, vaid lisame küla uude arengukavasse. Kuna koolimaja oli juba müügis, tahtsime ära oodata oksjoni tulemuse, et me ei peaks arengukava hakkama ümber tegema, kui koolimaja leiab ostja,“ ütles Rene Truber ja lisas, et soov on küla arengukava võimalikult kiiresti kokku saada ja esitada volikogule enne detsembrikuu istungit.
Külavanem ütles veel, et kohtumisel vallamajas tehti neile ettepanek kaaluda külaseltsi tegevuskohana ka muid variante: „Oleme kaalunud. Kui vald väga tahab seda hoonet müüa ja müügitulu on eelarvesse kavandatud, mida meil vaielda. Kuid külarahvas on paigutanud koolimaja projektitoetustega tehtud remonti ka suure osa oma raha ja töötunde, kui maja maha müüakse, tahame midagi vastu saada.“
Vallavanem Raul Siem selgitas, kuna volikogu müügiotsus on jõus, on võimalik Kiviloo endine koolimaja panna müüki kas sama hinnaga, kuid oksjoni asemel maakleri kaudu, või langetada hinda: „Praegu ei ole mõtet sellega tormata, vallavalitsusel pole kinnis-
ideed, et peame Kiviloo koolimaja võimalikult kiiresti maha müüma. Kevadel, kui läksime müügiplaaniga volikokku, soodustas seda kinnisvaraturg, hinnad olid väga paljutõotavad. Praegu on turg märkimisväärselt jahenenud. Peame mõtlema, kuidas müüa hoone nii, et sellest oleks ka kohalikule kogukonnale kasu ning vald saaks tulu, mida eel-arves investeeringute katteks kasutada.“