
Anija vallavalitsus eraldas Kehra nukuteatri traditsioonide jätkamiseks 6000 eurot.
Aasta alguses jäi rahvamaja palgal olnud Kehra Nuku kauaaegne juhendaja Sirje Põlendik pensionile. Et kohalik nukuteater ei hääbuks, hakkasid seda vedama aastaid kohalikus nukuteatris mänginud Margit Aasmaa ja Annely Pakkane.
„Olen Kehra Nukuga olnud seotud alates 1976. aastast ning selle käekäik on mulle oluline. Kui kuulsin, et Sirje Põlendik lahkub, läksin kultuurikeskuse juhatajalt küsima, milline on tema ja Anija vallavalitsuse nägemus Kehra Nuku tulevikust,“ jutustas Margit Aasmaa, kes viimased viis aastat aastad on vedanud oma nukutruppi Triibik.
Kui ta kuulis, et Eesti ühe harrastusnukuteatri Kehra Nukuga ei olnud rahvamaja eelarves enam arvestatud, tegi ettepaneku kutsuda vallamajas kokku ümarlaud harrastusteatri tuleviku arutamiseks. See toimus, kohal olid vallavalitsuse liikmed ja kultuurikeskuse juhataja, abivallavanem Marge Raja ettepanekul esitas Margit Aasmaa eelarvekalkulatsiooni ning oma visiooni Kehra Nuku arengust.
„Esialgu öeldi mulle lihtsalt, et mine, esine ja teeni raha. Ma arvan, et paljude arusaamine teatrikunstist on see, mida praegu lasteaedades tehakse – tuleb onu lavale, ütleb, et on hunt, keerab selja, ütleb, et on jänes ning hüppab, kargab ja laulab. Selleks pole tõesti vaja teha kulutusi, ainult võta raha vastu. Kuid nukukunst on midagi muud. Lavale minemiseks on vaja nukke ja dekoratsioone, nende tegemiseks materjali ja aega. Kui seda selgitasin, mõisteti, et mu rahataotlus on põhjendatud,“ rääkis Margit Aasmaa.
Juulis eraldas Anija vallavalitsus tema MTÜle Triibik seltsitegevuse eelarvest 6000 eurot. Selle eest saavad Margit Aasmaa ja Annely Pakkane alates septembrist kuni aasta lõpuni miinimumpalka ning peavad Kehra Nukuga välja tooma jõululavastuse, osa rahast läheb ka kontori- ja bürootarvetele.
„Vald toetab meid ka ruumidega. On suuline kokkulepe, et rahvamaja saali tagune ruum, mis kunagi renoveeriti Kehra Nuku jaoks, jääb edasi meie kasutusse. Saali ja lava saame kasutada vastavalt kokkuleppele kultuurikeskuse juhatajaga, loodan, et ka üht väikest laoruumikest,“ sõnas nukuteatri uus juht.
Ta lisas, et augustikuus kogutakse mõtteid ja tõsine töö algab septembris: „Minu ülesanne on organisatsiooni vedamine, nukkude valmistamine ja lavastamine. Annely aitab lavastamisel, kuid tema põhitöö on reklaam ja turundus, tal tuleb teha Kehra Nuku koduleht ja Facebooki leht, lavastusi reklaamida, kujundada kuulutusi.“
Tuleval aastal oma MTÜ?
Mis on Kehra Nuku tänavune jõululavastus, ei ole veel lõplikult selge, nagu ka see, kas selles mängivad Margit Aasmaa ja Annely Pakkane vaid kahekesi. Kui senistel kohalikel nukunäitlejatel on soov ja huvi sellega edasi tegeleda, on nad oodatud, samuti ka uued huvilised. Maikuus käidi Viljandis nukuteatrite festivalil uue koosseisuga mängimas aastaid Kehra Nuku repertuaaris olnud tükki „Oli ilus suvepäev“, kus tegid näitlejatena kaasa ka Laura Restov ja Tuuliki Rohtla.
Kehra Nuku uue juhi kinnitusel on Kehra koolis palju andekaid tüdrukuid, keda harrastusnukuteater võiks kaasata: „Kehra Nukk on endale alati ise koolitanud järeltulijaid, teatri asutaja Lea Sibul-Poola ajal oli siin aastaid õppestuudio Krõll, sellest on välja kasvanud näiteks lavastaja Ingomar Vihmar. Ka mina ise tulin Kehra Nukku tänu sellele, et 1. klassis läksin Lea juurde nukuringi.“
Kuni aasta lõpuni tegutseb Kehra Nukk MTÜ Triibik all. Vallavalitsuse ettepanek oli, et nukuteater tegutseks omanimelise mittetulundusühinguna, kuid Margit Aasmaa ei soovinud uue MTÜ loomisega kiirustada.
„Vaatame aasta lõpuni, kuidas minema hakkab. Kui kõik sujub, teeme MTÜ uuel aastal. Vallavalitsusega jäi kokkulepe, et teatrit toetatakse ka järgmise aasta eelarvest,“ lausus ta.
Transpordikulud peab teater etenduste piletituluga ise teenima. Nukuteatri juhina kavatseb Margit Aasmaa Kehra Nuku jaoks kirjutada projektitaotlusi kultuurkapitalile, kohaliku omaalgatuse programmi ja mujale fondidesse: „Kui organisatsioon hakkab edaspidi hästi toimima, on ainuke, mida vallalt soovin – et meid toetataks palgarahaga. Seda teatritegemisega välja ei teeni ning Kehra Nukku mõne teise töö kõrvalt vedada ei ole reaalne.“