
Sünnipäevapidu tähistas naisrühm kontsert-etendusega Kehra rahvamajas.
Laupäeval, 25. märtsil tähistas 5. sünnipäeva Kehras tegutsev naisrahvatantsurühm Päikeseratas. Kuna Kehras on ka üle 30 aasta koos käinud naisrühm Kadrel, on Päikeseratast kutsutud nende nooremaks õeks.
Päikeseratas kinkis oma sünnipäeva puhul publikule kontsertetenduse, mis jutustas noorte naiste elurõõmust, energiast, tahtejõust, tantsulustist ning emaks olemisest. Appi olid nad kutsunud Anija valla segakoori Hannijöggi, Kehra Kantriroosid ning laenanud mehed Kose valla Oru segarühmast. Tantsud vaheldusid laulude ja sõnalise osaga. Idee autorid olid rühma juhendaja Maarika Tuttelberg ning tantsijad.
Kaks aastat tagasi, kui Anija vallas valiti esimest korda valiti aasta tegijad, sai Päikeseratas aasta kultuuripärli tiitli. Mullu aitasid Päikeseratta naised oma tantsijal, noortejuhil Inga Koitlal korraldada Kehras esimese folkloorifestivali „Tunne rahva(u)st enda ümber”. Pidu on plaanis korraldada ka tänavu.
Päikeserattas on tantsijaid 14. Rühma esimene juhendaja oli Janne Kuuskla, veidi üle kahe aasta on rühma tantsusamme seadnud Maarika Tuttelberg Kose vallast.
Juhendaja lausus, et rühmal läheb praegu kenasti ning töiselt: „Pärast pidu teeme hingetõmbepausi, seejärel hakkame õppima Keila peo jaoks, tulemas on ka Anija valla pidu, esinemised jaanipäevadel. Praegu on esinemishooaeg, milleks talvel õppisime ja ette valmistusime.”
Sünnipäevapeo ettevalmistused algasid möödunud aasta septembris. Proovideks saadi kokku mitu korda nädalas. Maarika Tuttelberg kiitis, et naised on tublid, vaatamata sellele, et vahel napib proovideks aega: „Nad on noored naised, paljudel väikesed lapsed või koolikohustused. Oma elu kõrvalt proovideks aja näpistamine on neile kindlasti väsitav. Samas on nad kõik tegelikult väga head tantsijad.”
Ta meenutas, et Päikeseratta juhendaja sai temast tänu Anija valla endisele kultuurikeskuse juhatajale Ruth Lillele, kes teda Kehrasse kutsus. Rühm hakkas talle meeldima ning otsustas nende juurde jääda.
Kokku on tal juhendada 7 rühma – segarühmad, memmede rühmad, naisrühmad: „Minu rühmad on kõik omavahel sõbrad, käime üksteise sünnipäevadel esinemas.”
Inga Koitla sõnas, et rühmas on meeldiv seltskond ja tore koos aega veeta: „Oleme rohkem kui vaid tantsukaaslased. Hoolime, oleme üksteise suhtes toetavad. Muidugi on meil ka ütlemisi. Kellel poleks, eriti, kui oled naine. Meile meeldib õppida uusi asju ja arendada oma tantsuoskusi, seega üritame ammutada õpetussõnu, mida juhendaja jagab, vahel ei taha need jutuvada seest välja kosta, aga selleks on Maarikal kõva hääl. Meil on algusest peale vedanud juhendajatega, oleme saanud väga tugeva põhja.”
Tantsurühma idee algataja Kristiina Oja rääkis, et soovijaid tuli üsna ruttu: „Paljud, kes ukse taga piilusid, otsustasid meiega siiski mitte liituda. Meil oli ka kuulutusel kriteerium, et ootame kuni 40aastaseid naisi, sest eesmärk oli saada tantsupeole hoopis erilise rühmaga. Kuna kultuurikeskuse juhataja Ruth Lille oli alles uus, ei tundnud ta veel meie piirkonnas eriti kedagi, seega soovitasin talle Janne Kuusklat, kuna leidsin, et ta on armas ja tore inimene, kes austab rahvatantsu üle kõige.”
Ta lisas, et Päikeseratta naistel on suur tantsutahe: „Naistel on tantsimine hinges, kui mitte veres, ja nad ei häbene seda, mida nad teevad, vaid tunnevad selle üle uhkust, neil on eesmärgid. Nad on orienteeritud meeskonnatööle, samas oskavad individuaalselt oma panust anda. Igal rühmal on oma nägu, igaüks toimetab vastavalt oma võimalustele. Seda kutsutaksegi rahvakultuuriks.”
Naistel on valged linasest triibumustriga kleidid, õmbles Piret Pilberg. Raha nende jaoks sai Anija valla kultuurikeskus Leader-projektist. Sünnipäevapeol kinkis juhendaja Maarika Tuttelberg naistele kleitidega kokku sobivad valgest riidest kotid.