
Aprillis käisid Kehra kunstidekooli õpetajad koos plaatpilliansambli Xilofono noorteansambliga Rootsis Sala kultuurikoolis. Xilofono andis kolm kontserti ning õpetajad leppisid sealse kultuurikooli õpetajatega kokku, et järgmisel aastal tulevad Sala esindajad Kehrasse.
Xilofono noorteansambli juhendaja Ülle Raud jutustas, et rääkis oma Uppsala ülikooli magistrantuuris õppivale tütrele soovist luua sõprussidemeid oma 12-14aastaste plaatpilliõpilastega samaealiste muusikaõpilastega.
„Eelmisel aastal nägi Triin Salas, kus ta elab, üht laste löökpilliansamblit esinemas ja võttis sealse kooliga ühendust,“ lausus Ülle Raud.
Sala kultuurikool, kus Kehra õpilased Rael Pikkel, Shajana Kobozeva, Hanna Eliise Trolla, Ada Laande, Carmen Kaalo ja Karoliine Vijard, õpetajad Ülle Raud, Kaidi Russing, Mare Villemsoo ja lapsevanem Avo Laande käisid, on teistsuguse õppesüsteemiga kui Kehra kunstidekool. Seal on vabaõpe, solfedžot ei ole, erialatunnid on 20 minutit pikad, iga laps õpib seda pilli, millest parasjagu huvitub. Koolis on 200 õpilast. Õpetajad on professionaalsed muusikud, kultuurikoolis töötavad osalise koormusega: „Tund oli väga põnev. Õppimine käib kuulmise järgi. Kohe, kui natuke on pilli õpitud, pannakse lapsed mängima. See on muusikaõppimise esimene aste, kes tahab õppida süvenenult, saab seda teha Stockholmis.“
Xilofonol esimene esinemine oli Sala kultuuriöö festivali avamisel kunstigalerii õues, teine järgmisel õhtul kohalikus kirikus. Kehra laste esinemine võeti väga hästi vastu, kirikutäis rahvast aplodeeris seistes, nõuti lisalugu ja tuldi küsima, kas neil on ka oma plaate.
„Üks mees küsis, kas meil on plaatpilliansambleid tõesti kolm koosseisu, kas neist vanemad lapsed mängivad veel paremini ja imestas, kuidas on see võimalik,“ ütles Kaidi Russing.
Värterå linnas esineti koos puhkpilliorkestriga, mida juhendas Sala kultuurikooli juhataja Mikael Nyvelius.