
Ida-Harjumaa orienteerumise kantsiks võib pidada Juminda poolsaart, sealsed elanikud ja suvitajad armastavad loodusmaastikul liikuda ja sportida.
Kaie Ustavi sõnul tegeleb Jumindal orienteerumisega mitu seltskonda, omavahel saadakse kokku päevakutel ja mitu tundi kestvatel rogainidel ehk võistkondlikel valikorienteerumise võistlustel, see on üksteist toetav ja kokkuhoidev rahvas.
Kaie Ustav ise alustas orienteerumisega sinasõpruse loomist Tammistul suvitava õe Kristina Vesilinnu õhutusel. Tapurlas korraldatud neljapäevakul läks ta kaheaastase tütrega laste nöörirada läbima, mis oli justkui „õudus ruudus, midagi ei saanud aru”. Peagi muutus päevakutel ja rogainidel osalemine pere ühistegevuseks, nii tütar Kadri Ustav kui ka noorem poeg Tõnis Ustav on orienteerumisest ja rogainist sisse võetud.
Kadri Ustav osales esimesel rogainil 2008. aastal Vihasoos, kus peeti võistlust „Libahundi jälg”. Kümneaastase tüdruku kaaslased olid samaealine täditütar Liina Vesilind ja kaheksa-aastane tädipoeg Kaarel Vesilind: „Ema on meenutanud, et kõik meie tuttavad ja pered, kes oleksid saanud meil rajal nii-öelda silma peal hoida, läksid kaardi järgi alla, aga meie üles, seetõttu ei näinud me kogu võistluse ajal kedagi. Juba siis orienteerus Kaarel väga hästi ja juhtis meid enamiku rajal oldud nelja ja poole tunni jooksul, mina tassisin seljakotte, sest olin kõige suurem.”
Ideaalne võistkond
Kadri Ustavi püsivaks tiimikaaslaseks rogainidel sai Leesil suvitanud pealinlane Helis Pajuste, kelles sütitas orienteerumise huvi isa Heiki Pajuste. Nad pälvisid kahel aastal järjest (2014, 2015) rogaini tiitlivõistlustelt juunioride seas pronksmedali.
Neidude võistkonnakaaslane Kaarel Vesilind keskendus sel ajal juba peaasjalikult orienteerumisele, mille lühemad rajad nõuavad kiiremat tegutsemist ja otsustamist: „Algusaastatel osalesin kevadest sügiseni igal nädalal päevakutel, see andis kõva põhja alla. Kui orienteerumine oli juba selge, tuli püüda saada ka kiiremaks jooksjaks. Võib ka enne olla hea jooksja ning seejärel kaardi lugemise oskust ehk tehnilist poolt samm-sammult selgemaks saada, mis võib aga olla keerulisem.”
Kaarel Vesilind on valitud mitmel aastal järjest parimaks Eesti noorte- ja juunioride klassi orienteerujaks, tema edusammud jätkuvad treener Kenny Kivikase hoole all Tartus. 2019. aasta suvel kutsusid Kadri Ustav ja Helis Pajuste Tartu Ülikooli informaatikatudengi taas enda punti, et osaleda 24 tunni rogaini maailmameistrivõistlustel Hispaanias. Nende ühispingutus mitme aasta järel päädis juunioride segavõistkondade seas kolmanda kohaga.
Kadri Ustavi sõnul tuli kindlasti kasuks, et tiimiliikmed üksteist läbi ja lõhki tundsid: „Meil oli ideaalne tiim. Minul ja Helisel oli aastatepikkune rogaini kogemus. Ühe Eesti parema orienteeruja Kaareli kaasamine mõjus Püreneede raskel maastikul suure kergendusena.
Teadsime, kuidas üksteist motiveerida. Tore oli võistkonnas omada meessoost isikut, kellel oli rohkem jaksu, et näiteks raskematel tõusudel mind kummiga vedada. Aneemia tõttu oli mu võistlemine suure küsimärgi all, tiimikaaslaste toetuseta poleks ma hakkama saanud.”
Sulgpalli Eesti edetabelis kolmandal kohal asuva Helis Pajuste hinnangul on orienteerumine ja rogain teda ka põhialal paremaks muutnud: „Rogainidel võistlemine ja metsas treenimine on andnud tugeva vastupidavuse aluse. Selleks aga, et 24 tundi järjest liikuda, pead olema ka vaimselt tugev. Jonni, et pidevalt pingutada, oli mul näiteks näha eelmise aasta Eesti meistrivõistlustel, kui jõudsin 14:20 kaotusseisust viigini 20:20. Kahjuks kaotasin pronksimängu, aga selle aasta meistrivõistlustel püüan uuesti medalit.”
Rogainidel esinevad võistkonnad Heiki Pajuste eestvõttel tegutseva HT-Sport Teami nime all. HT-Sport Teami sügisene sünnipäevajooks ühendab harrastussportlasi ja toob ka Kaarel Vesilinnu Leesil starti: „Üldjuhul olen sügisel heas vormis, sest siis peetakse rahvusvahelised tiitlivõistlused. Olen igal aastal oma jooksutulemust parandanud.”
Helis Pajuste lisas: „HT-Sport Team koos kõigi spordi armastajatega on olnud mulle suur motivatsiooni allikas nii rogainivõistlustel kui ka sulgpalliväljakul.”
Sihikul tiitlivõistlused otepääl
Tänavused 24 tunni rogaini Euroopa meistrivõistlused korraldatakse septembris Otepääl. Selleks valmistuvad ka Tartu Ülikooli arstiteaduskonna tudeng Kadri Ustav ja Kuusalu keskkooli õpilane, 16aastane Tõnis Ustav. Kaie Ustavi tütar teenis mullu Vana Maailma tšempionaadil Lätis koos Andres Rõõmu ja Sander Pritsikuga juunioride segavõistkondade seas kuldmedali, tema poeg sai Markus Kaljuriga meesjuunioride seas neljanda koha. Tõnis Ustavi tiimikaaslane seekordsel tiitlivõistlusel on Sven Kadaste, mõlemad noormehed lõid varem kaasa Kolga kooli orienteerumisringis.
Otepääl tahab teha esimese etteaste terve ööpäeva kestval roganil ka Kolga kooli orienteerumisringi kasvandik Emily Laurend, kes on alles 13aastane. Tüdrukuga läheb koos rajale orienteerumisringi juhendaja, Juminda poolsaarel Pudisool elav Tagni Jõeleht: „Emily on osalenud ringi tegevuses üsna algusest peale, vahepeal huvitus ta tantsust. Palju arendavad teda kehaliselt ka ujumistreeningud Kuusalus.”
Kaie Ustav on võinud oma laste sportlikke edusamme ja arengut jälgides järeldada, et maast madalast järjepidevalt looduses liikudes ja eri spordialadega tegeledes harjutakse rohkem pingutama ning õpitakse raskusi ületama: „Orienteerumine on sobiv ja jõukohane paljudeks aastateks.”