Joaveski paisul on ELi abirahaga ehitatud kalatrepp

2529

AS Veejaam sai KIKilt ehitustööde toetuseks 165 681 eurot

Kes satub Kuusalu vallas Joaveski külasse, see näeb Loobu jõel paisu juurde rajatud kala­treppi. Varem ei ole seal taolist rajatist olnud, Joaveskil hüdro­energiat tootev AS Veejaam pidi selle rajama vastavalt vee erikasutusloa tingimustele.

ASi Veejaam esindaja Andres Õis rääkis, et kalapääsu ehitamine koos vajalike seadmetega kujunes oodatust kallimaks, ettevõtte omavahenditest tuli tasuda peibutusvoolurenni varja, selle juhtimiseks vajalike seadmete ning ka seireautomaatika eest.

Andres Õis: „Sügisel oli Loobu jõgi üsna veevaene, kalade sügisese rände ajal ei olnud võimalik aru saada, kas kudema suunduvad lõhelised lähevad kalatrepist üles. Nooremad isendid on üles-alla liikunud. Usaldusväärse hinnangu saab anda pärast nelja järjestikuse rändeperioodi analüüsimist.“

Ta sõnas, et Loobu jõel on Joaveski kandis olnud kalade ränne takistatud ajalooliselt, enne papivabriku paisu ehitamist oli ees looduslik kosk.
„Usume ja loodame, et kalad kasutavad võimalust mööda jõge ülespoole minna, vastasel juhul võrduks investeering raha tuulde loopimisega,“ lausus ASi Veejaam esindaja.

Kalapääsu   ehitamist  finant­seeriti Euroopa Liidu Ühtekuuluvusfondi  meetmest „Vooluveekogude seisundi parandamine”.

Eelmine artikkelParim võrkpallur 2013 veteranide arvestuses on TIIT TAMMARU
Järgmine artikkelEDMUND SMOLAREK saab presidendilt Valgetähe teenetemärgi