Anija valla eakad tutvusid vallavanemaga

1019

Eakatel on soov luua segakoor.
Vallavanem ARVI KAROTAM tervitas  kohvik-klubis AITA ARIKEST, oma kunagist õpetajat Kehra muusika­koolist.

Möödunud neljapäeval, 30. jaanuaril oli Anija valla sotsiaalkeskuse eakate kohvik-klubis külas vallavanem Arvi Karotam. Vallavanem tutvustas end ja rääkis, et Eestis ringi sõites on ta näinud, kuidas mitmed vallad on arenenud kosmilise kiirusega: „Võib öelda, et esimese ringi vallad on juba niiöelda kõhu täis söönud. Nüüd on järgmise ringi kord, kuhu kuulub ka Anija vald. Olen olnud erinevates vastutusrikastes ametites ja ka Brüsselis töötanud ning näinud Eesti elu kaugemalt. Oluline on positiivne eluhoiak, inimeste saavutuste tunnustamine, samuti hea koostöö. Elu viib edasi pühendumus oma igapäevasele tööle.“

Arvi Karotam kõneles Kehra linna väljanägemisest ja heakorrast, teedest ja tänavatest, ühis­transpordist ja ettevõtlusest.

Eakad tundsid muret, et vallas ei ole 16 aastat olnud enam korralikku sauna. Spordiklubis on küll olemas saunateenus, kuid sageli on seal liiga palju rahvast ning ainult kolm dušši. Duširuumis valitseb palavus ja õhupuudus. Veel leiti, et Kehras võiks olla ka oma ujula.

Arvi Karotam vastas, et sauna teemaga ei ole ta veel kursis ega oska seetõttu praegu vastata, kas Kehras on nõudmine sauna teenuse järele. Ujula osas aga teatas, et selle ehitamine ja ülalpidamine on väga kulukas, ujula rajamine nõuab lähiaastatel põhjalikku analüüsi.
Toodi esile probleem, et Kehras ei ole kõik vajalikud teenused kättesaadavad. Näiteks pole kohapeal enam hambaarsti ning peab sõitma Tallinna. Vallavanem vastas, et tallegi tuli üllatusena, et kohapeal ei ole enam mitmeid inimestele olulisi teenuseid nagu näiteks pank, kuigi pangabuss käib. Ta ütles, et pöördub Eestis tegutsevate pankade poole, et Kehrasse taas panga kontor avada. Hambaarsti teenuse pakkumise osas tuleb loota mõne eraettevõtja initsiatiivile.

Veel küsiti, kas eramajade omanikud peavad oma aia ja tee vahele jäävat mururiba ise hooldama ning miks ei tohi sellisel juhul sealt ilma loata mahakukkunud puid eemaldada.

Arvi Karotam vastas, et tulenevalt valla heakorra eeskirjast peab krundi omanik tõepoolest hooldama aia ja tee vahele jäävat ala. Mis puudutab puude eemaldamist, siis seegi on kehtestatud seadusega. Vallavanem kutsus üles looma Kehra aiandushuviliste klubi. Initsiatiiv­grupp Jüri Lillsoo eestvedamisel on loodud ja juba veebruaris on kavas esimene kokkusaamine, millest teatatakse nii Sõnumitoojas kui ka valla kodulehel. Hea eeskuju on Alaveres Helve Vaarmanni juhendamisel tegutsev aiandusring.

Päriti, kas vabariigi aastapäeva vastuvõtul Kehra gümnaasiumis ei oleks võimalik osaleda kõikidel soovijatel, vaid see peab olema ainult kutsetega külalistele. Arvi Karotam sõnas, et tegu on tänuüritusega valla aktiivsematele elanikele. Ta lisas, et üritusele on oodatud  ka eelregistreerimisega vallaelanikud, kuid peab arvestama, et saal mahutab laudade taha maksimaalselt 170  inimest. Ta soovitas külakogukondadel olla aktiivsed ning korraldada oma elanikele riigipühade ja muude tähtpäevade puhul kohalikke üritusi, et rohkem valla rahvast pidupäevadest osa saaks. 

Vallavanem lausus veel, et kuna Anija vallast on pärit meie hulgast hiljuti lahkunud Silvi Vrait, siis on plaanis 3. augustil korraldada Silvi Vraidi mälestuseks vabaõhu kontsert.

Eakad rääkisid, et Kehras oleks vana tehase klubihoone asemel vaja uut kultuurimaja. Vallavanem nõustus, et Kehra suurune linn vajaks hoonet, kus korraldada kontserte ja teatri­etendusi,  kuid  selle  ehitamiseks ainult valla rahakotist ei piisa.

Kuna vallavanem on ka Eesti Meestelaulu Seltsi juhatuse esimees, pakuti, et Anija vallas võiks uuesti käima lükata meeskoori. Vallavanem vastas, et mõte on hea, kuid ilmselt ei jätku vallas meeskoori jagu laulumehi, võiks pigem luua segakoori, sest selle koosseisu on kergem kokku saada: „Pärast laulupidu on õige aeg sellega tegelema hakata ja aitan kaasa, et loodavale koorile tubli noor dirigent leida.“

Vallavanemaga kohtumas käinud eakad kiitsid seekordset kohvik-klubi. Helve Kask sõnas, et uuel vallavanemal on palju töökogemusi ning oskab vallaelu erinevate nurkade alt vaadata: „Soovin talle palju edu ja ootame abikaasaga, et laulukoori idee saab teoks.“

Paar prouat kiitsid, et on tore, kui vallavanem tuleb rahva sekka, ning avaldasid lootust, et valla heakord ja kultuur hakkavad kiiremini arenema. Lepiti kokku, et vallavanem kutsutakse sügisel uuesti kohvik-klubisse esinema.

Eelmine artikkelParim võrkpallur 2013 veteranide arvestuses on TIIT TAMMARU
Järgmine artikkelEDMUND SMOLAREK saab presidendilt Valgetähe teenetemärgi