Lahemaa Maaomanike Liidu (LML) juhatuse liige JAAN VELSTRÖM, te liit soovib Lahemaa osa eraldamist Kuusalu valla üldplaneeringust. Augusti lõpus saatsite Kuusalu vallavolikogule taotluse, et Lahemaa eraldamine võetaks istungil hääletusele. Miks seda soovite?
„Lahemaa Maaomanike Liit on loodud maaomanike huvide eest seismiseks. Üldplaneering määrab vallas pikaks ajaks tingimused, kuidas inimesed oma elu paremaks muuta saavad. Kahjuks on üldplaneeringusse kirjutatud Lahemaa jaoks väga palju piiranguid, mis takistavad siinsete inimeste hakkamasaamist ega võimalda kohaliku elu arengut.
Piirangud tulevad suures osas keskkonnaameti kaitsekorralduskavast ja takistavad vallal kohaliku elu korraldamist. Lahemaa osas muutub keskkonnaamet märksa olulisemaks võimuks kui omavalitsus.
Tegelikku uuringut, kuidas Lahemaa inimesed toime tulevad, pole tehtud. Loomulikult vajab sellise uuringu tegemine raha, aga muul moel ei saa selget ülevaadet, mis rahvuspargi alal üldse toimub. Üldplaneeringut ilma niisuguste teadmisteta ei tohi koostada.
Rahvuspargis on muudetud ehitamine kaitsekorralduskava soovituste kohaselt väga keeruliseks, sealjuures ei põhjendata, kuidas inimese eluhooned looduskaitset peaksid häirima. Me ütleme otse välja, et ehitised külades pole kuidagi seotud looduskaitse elluviimisega rahvuspargis. Seda, kuidas rahvuspargis on kaitse-eesmärkidega toime tuldud, pole hinnatud. Külad on 53 aasta jooksul, vaatamata „kaitsmisele ja hoidmisele“, niivõrd muutunud, et äratundmine on keeruline.
Inimesi ei nähta Lahemaal kui keskkonna lahutamatut osa. Paraku saab kultuuri kaitsta siis, kui inimesed ja nende kaudu kultuur on elus. Sellega ametnikud ei tegele. Kaitsetegevus on rahvuspargis läbi kukkunud ja kahjuks piirangute osas inimeste suhtes vaenulik.
LML tegi ettepaneku eristada Kuusalu valla üldplaneeringus Lahemaa osaplaneering, minna sellega edasi tasakaalukalt ja vastavalt valla rahalistele võimalustele, sest uuringud on vaja läbi viia. Ülejäänud valla osas saab üldplaneeringu vastu võtta.
Tegelikult peaks vald vastu võtma üldplaneeringu, kus arvestatakse oma inimeste huvidega, mitte kõigega, mis kaitse-eeskiri või kaitsekorralduskava ette kirjutab. LMLi hinnangul puudub aga selleks vallas praegu poliitiline tahe, sest siit paistab riigi vastu kohtusse minek.
Lahemaa osaplaneeringu ettepanek on kompromiss. See ei tee olukorda hullemaks, hoopis üldplaneering teeks. Osaüldplaneering võimaldab edasist rahulikku tegevust ja annab meile kõigile aega. Poliitiline olukord Eestis ei jää samaks ja mõistlikud lahendused tulevad kindlasti.
LML on üldplaneeringu osas püüdnud vallaga läbi rääkida pikemat aega. Viimane kohtumine valla üldplaneeringu koostamise töörühmaga augusti lõpus viis meid järelduseni, et parem on pöörduda otse volikogu poole, et saada Lahemaa osaplaneeringu ettepaneku suhtes lõplik vastus.“
Kuusalu vallasekretäri sõnul läheb liidu taotlus vastuollu vallavolikogu töökorraga. Kui soovitakse teema arutamist ja hääletamist istungil, tuleks volikogu liikmel esitada otsuse eelnõu, mida menetletakse vastavalt töökorrale – arutatakse volikogu komisjonis ja pannakse istungi päevakorda.
„Me soovime selgust, kuidas vallavolikogu liikmed suhtuvad eraomandi puutumatusesse. Üldplaneeringu projekti praegune seletuskiri on meie hinnangul eraomandi puutumatusega vastuolus. Kui LMLi ettepanek vajab teisel moel esitamist, siis leiame lahenduse.“
Eelmise nädala Sõnumitoojas avaldasime Kirjakastis te liidu nimel saadetud teksti „Eraomandi kasutamise õigus võetakse Lahemaal omanikult ära“. Seal väidate, et peagi kehtima hakkavad kolm seadust annavad sellele tuult tiibadesse. Miks nii väidate ja kuidas need seadused võtavad maa kasutamise õiguse ära?
„Rahvuspargis on maa jaotatud sihtkaitsevööndiks ja piiranguvööndiks. Sihtkaitsevööndis ei saa maaomanik midagi teha – ei puid raiuda, maad harida ega ehitada, osa aastast on ka sinna sisenemine keelatud. Sihtkaitsevööndisse ei jää eramaid palju, kuid neid siiski on. Nädal tagasi küsis üks metsaomanik, kas saab oma kinnistult küttepuid teha. Kaardilt oli näha, et ta maa jääb tervikuna sihtkaitsevööndisse, see tähendab, et raie on keelatud.
Piiranguvööndis on olnud oma maa majandamine võimalik vastavalt looduskaitselistele piirangutele. Seadusandlikud muudatused teevad selle keerulisemaks või lõpetavad sisuliselt üldse. Erametsadesse määratud metsaelupaikades edaspidi raieid teha ei tohi, välja arvatud 5 tihumeetrit küttepuid hektari kohta aastas. Kahjuks pole veel juhendit, milliseid puid metsaelupaigas kütteks raiuda lubatakse ja kuidas need saab kokku vedada.
Ülejäänud erametsades saab keskkonnaamet õiguse nõuda maaomanikult raieloa küsimisel keskkonnamõju hinnangut, koostamine on kallis ja aeganõudev. Senine piiratud lageraie tegemise õigus kaob. Soovitatakse püsimetsamajandust, mis on metsaomaniku jaoks kulukas ja liialt keeruline. Metsateatisi saab edaspidi esitada vaid arvutis läbi metsaregistri.
Rohumaadele on üha rohkem ilmunud maaomanike üllatuseks pärandniidu määranguid. See tähendab, et edaspidi ei saa maaomanik otsustada, et ta soovib rohumaa asemel mingi aja põldu majandada, vaid tuleb teha seda, mida ette kirjutatakse. Kõlvikute piire muuta võib ainult keskkonnaameti loal.
Elamumaad on ette nähtud ehitiste ja nende teenindamise jaoks. Keskkonnaamet aga väidab, et ka siin on kõlvikud, sealhulgas metsamaa, ja ehitada võib heal juhul ainult õue piires. Üks konkreetne vaidlus on selles osas jõudnud riigikohtusse.
Ametnikud on lisaks selgitanud, et ka õuemaal võib esineda kaitstavaid looduslikke väärtusi, seega pole edaspidi välistatud tegevuspiirangud õuemaal.
Rahvuspark kuulub tervikuna Natura alade hulka, eesmärk on lindude, loomade ja taimede, nende elupaikade ja kasvukohtade säilimine. Õue- ja elamumaadel ei saa Natura väärtusi kaitsta, sest siin käib inimeste igapäevane elutegevus. Kuid neid maid keeldutakse Natura aladest välja arvamast, nõudeid hoopis karmistatakse.
Piirangud Lahemaal vähendavad maaomandi hinda. Kui puudub võimalus oma maad mõistlikul viisil majandada, siis loob see eeldused elanike lahkumiseks Lahemaalt.“
Me lugejad on tõdenud, et Lahemaa Maaomanike Liidu nimel avaldatud tekstid Sõnumitoojas on olnud üsna keerulised. Kas saaksite näidete varal selgitada Lahemaa rahvuspargi praeguste piirangutega seonduvat?
„Mõned näited. Metsaomanikul on 12 hektarit metsa, sellest 9 hektarile on määratud metsaelupaik. See mets on inimese pensionitugi, aga kolmveerandil sellest on nüüd raied keelatud. Ta on majandamisel olnud tasakaalukas, oma metsa igati hoidnud. Loodust säästva käitumise eest on omanik saanud sisuliselt karistada.
Maaomanik soovis külla endale elumaja ehitada, et aidata kohapeal oma eakaid vanemaid. Rohumaad, kuhu ehitis oleks sobinud, oli piisavalt. Paraku järgnes keskkonnaametnike keelduv otsus, sest nende arvates ei sobinud maja asustusstruktuuri ja rohumaal kasvas aas-rebasesaba, mida tuli kaitsta.
Inimene tegi oma elamumaale alla 20ruutmeetrise aiamaja, kui soovis seda seadustada, anti teada, et see tuleb lammutada, sest tema elamumaa pindala ei vasta kaitsekorralduskavas soovitatule. Kõrvalasuvale sama suurele kinnistule oli ehitatud elamu ja seal probleeme ei nähtud.
Maaomanik avastas internetis kaarte uurides, et tema rohumaal on nüüd pärandniit. Keegi sellest talle ametlikult teada ei andnud. Inimene soovis seda maad mõne aja põlluna kasutada, nüüd seda võimalust enam ei ole.
Lahemaa elanik lasi külas oma teeäärsele kinnistule teha detailplaneeringu. Kui ta ehitamise sooviga keskkonnaametisse pöördus, sai eitava vastuse, sest ehitamine ei sobivat kaitse-eesmärkidega.
Erametsa määratud metsaelupaikade osas pakutakse toetust, mitte hüvitust, mida omanik peab igal aastal uuesti taotlema. Kui ei taotle, siis ka ei maksta. Kuna metsaelupaigas on raied keelatud, siis oleks mõistlik osta maa omanikult õiglase hinna eest riigile, kuid seda ei ole ette nähtud. Omaniku varaline kahju on märkimisväärne.“
On ka küsitud, kas Lahemaa Maaomanike Liit tegutseb tuleva aasta kohalikke valimisi silmas pidades – plaanite kandideerida, teha oma valimisliit?
„Praegu meil võimuambitsioonid puuduvad. Seisame eraomandi puutumatuse eest Lahemaal, laiemas mõttes aga ka Eestis.“
Lahemaa rahvuspargist üle poole on Kuusalu vallas, teine pool Haljala vallas. Mõlemas vallas koostatakse uut üldplaneeringut. Haljala vallavolikogu esimees on Sõnumitoojale öelnud, et kaasajastatud üldplaneeringut on neil vaja võimalikult kiiresti ka Lahemaa osale, et saaks arenguplaanidega edasi minna. Omavalitsuste poliitikud on selgitanud, et üldplaneering saab ametkondadelt nõutavad kooskõlastused ainult juhul, kui ei lähe seadustega vastuollu. Valdadel on keeruline hakata seadustele vastu. Eriti olukorras, kus loodushoid ja rohepööre on kogu Euroopa Liidu üks olulisemaid eesmärke.
„LMLi arvates tuleb Lahemaa puhul näha üldplaneeringus mitte üksikuid lahendusi, vaid elanike huvisid tervikuna. Kui üldplaneering ei soodusta inimeste tegevust omal maal, siis pole sellel dokumendil tähtsust. Rõhutame, et omavalitsuse põhimõte on kohaliku elu küsimuste iseseisev ja lõplik otsustamine ja korraldamine. Kui tekib vastuolu ametkondadega, tuleb omavalitsusel minna kohtusse.
Lahemaa osaplaneering pole küll otsene lahendus, kuid kompromissina annab ajaliselt võimaluse tasakaalukalt edasi liikuda. Loodushoid on oluline, aga sinna peab ära mahtuma ka inimene. Pole õige teha loodushoiust ja rohepöördest ebajumalat. Pealegi, küllap aja möödudes leitakse jälle uued sihid, kuhupoole pürgida. Selle kohta on kena salm: läks lahti meil kampaania, kampaaniast sai maania, kui farsiks muutus maania, läks lahti uus kampaania.“
Lahemaa Maaomanike Liit oli kaaskorraldaja metsa- ja maaomanike meeleavaldusel, mis mai lõpus toimus Tallinnas Toompeal. Kuidas läks?
„Kenasti. Rahvas oli kohal, pidas ennast viisakalt ülal, nagu eestlased ikka. Nägime häid ja kurbi esinemisi, poliitikutelt kahjuks ka enesereklaami maigulisi. Eesti Erametsaliit korraldajana tegutses korrektselt, ajakavast peeti kinni. Lõpupoole anti riigikogule üle ühised ettepanekud seadusandluse kohta. Sel nädalal toimub nende arutelu riigikogu keskkonnakomisjonis, osaleb ka LML.“
Olete pöördunud Lahemaa piirangute teemal õiguskantsleri poole, kuidas teile on vastatud? Milliste ametkondade või poliitikute poole olete veel pöördunud ja milline on olnud tagasiside?
„Õiguskantsleri poole oleme pöördunud mitmel korral, seda on teinud eraldi ka LMLi liikmed. Õiguskantsler on omakorda esitanud küsimusi keskkonnaametile ja kliimaministeeriumile. Oleme saanud väärtuslikke juhiseid, kuidas on parem tegutseda ja millised võimalused annab seadusandlus kodanikkonnale. Õiguskantsleri tegevusel on omad piirid, ta ei saa kõiki probleeme lahendada, sellega tuleb leppida.
LML on pöördunud küsimuste ning ettepanekutega kliimaministeeriumi, keskkonnaameti, Kuusalu ja Haljala valla, ka Eesti Erametsaliidu, transpordiameti ja Elektrilevi poole. Valdade, kliimaministeeriumi ja keskkonnaametiga on mitmel ühisel koosolekul muredest räägitud ja soovidest märku antud.
Eesti Erametsaliiduga on koostöö klappinud, kliimaministeeriumi ja keskkonnaameti vastused on olnud pigem tõrjuvad. Oleme jõudnud selgusele, kes milliseid seisukohti pooldab ja mida selles olukorras lähiajal oodata on.“
Kui palju on Lahemaa Maaomanike Liidul liikmeid? Eelmises lehes ilmunud tekstis kutsusite üles endaga liituma. Kas on seejärel ühendust võetud?
„Liikmeid on veidi alla saja, toetajaid aga kordades rohkem. On külasid, kust on saadetud meie liikmeks külarahva esindaja. Seega on LML kandepind oluliselt suurem. Meie jaoks ei ole liikmete üldarv eesmärk omaette, kõige olulisem on järjepidev töö maaomanike heaks. Inimesed vajavad otsustamiseks aega. Küsitakse ja peetakse aru, kedagi ei kiirusta otsusele jõudmisega. LML on arenev organisatsioon ja tulevik on maaomanike päralt.“