
Endine Kehra noortekeskuse noortejuht Inga Koitla töötab Kaitseliidu Harju malevas kodutütarde ringkonna noorteinstruktorina.
„Leidsin töökuulutuse ja kandideerisin. Tundus huvitav amet, samuti noorte valdkonnast nagu mu senine töökoht. Olen 2015. aastast Kaitseliidu liige. Pärast seda, kui läbisin sõduri baaskursuse, tekkis tunne, et tahaksin ka ise kord Kaitseliidus töötada,“ sõnab ta.
Tallinnas Männikul asuvas Kaitseliidu Harju maleva staabis on ta ametis 23. märtsist. Kuna kehtis eriolukord, ei käinud kodutütarde noorterühmad sel ajal koos, koonduseid ja matku-võistlusi ei toimunud: „Ka praegu pole veel õiget tööhoogu selles mõttes, et rühmad saavad küll isekeskis toimetada, kuid tegevus on piiratud, suuremaid üritusi ei toimu, suvelaagrid jätsime ära.“
Harjumaal on 21 kodutütarde rühma, milles on kokku ligi 300 liiget. Noorteinstruktori ülesanne on koordineerida rühmavanemate osalemist maleva noorsootöös, korraldada koolitusi, rühmadevahelisi laagreid ja muid ühisüritusi.
Ida-Harjumaal on aktiivsed kodutütarde rühmad Loksal, Kuusalus ja Kolgas. Inga Koitla märgib, et rühmade olemasolu sõltub suuresti sellest, kas leidub entusiastlikke juhendajaid, sest see on vabatahtlik töö. Loksa rühma vanem on Margit Amer, Kuusalus Margit-Karmen Reinvelt, Kolgas Krista Allik. Varem on rühmad olnud ka Alaveres ja Kosel, kuid nende tegevus jäi soiku, kui noortejuhid kolisid mujale.
„Olen otsinguil, soov on leida mõlemale rühmale uus juht,“ sõnas Inga Koitla.
Ta selgitas, et rühmavanemalt ei eeldata seotust Kaitseliiduga ega militaarhuvisid, kuid talle peab meeldima tegeleda laste-noortega ning kuna töö on vabatahtlik, peaks ta olema valmis panustama sellesse oma vaba aega: „Ta võib olla ka nii-öelda täiesti puhas leht, noorteinstruktorina aitan-suunan, lisaks pakub Kaitseliit alustavale rühmavanemale koolitusi. Meie vabatahtlike noortejuhtide seas on eri elualade inimesi, on neid, kes töötavad Kaitseliidus või kaitseväes, kuid on ka inimesi erasektorist.“
Ka Inga Koitla kavatseb minna noortejuhtidele mõeldud kursustele, sest kavatseb moodustada kodutütarde ja noorte kotkaste rühmad Kehrasse, kus neid pole tema teada olnud: „Võibolla 1930ndail, kui Kehras või Anijal oli naiskodukaitse rühm, käisid koos ka kodutütred, aga taasiseseisvunud Eestis pole rühmasid olnud. Ka Raasikul, Arukülas ja Jõelähtmes pole kodutütarde rühma.“
Esimene Kaitseliidu noorteorganisatsioonide, kodutütarde ja noorte kotkaste, tegevust tutvustav kokkusaamine Kehra noortekeskuses on 24. septembri õhtul. Oodatud on 7-18aastased noored. Kuigi ametlikult on kodutütred ja noored kotkad eraldi organisatsioonid, on Inga Koitla sõnul väiksemates kohtades mõttekas neil tegutseda koos: „Rühma loomiseks on vaja 4 noort. Osadel rühmadel on ka üks juhendaja, kes on nii noorte kotkaste rühma pealik kui kodutütarde rühma vanem.“
Ka Kehras on organsatsiooniga liituma oodatud nii tüdrukud kui poisid: „Kuigi üks osa meie tegevusest hõlmab riigikaitset, ei ole see peamine. Kaitseliidu noorteorganisatsioonid püüavad isamaalise kasvatustöö kaudu pakkuda noortele parimaid arengu- ja tegutsemisvõimalusi. Mul on plaan hakata Kehra rühmadega kokku saama kolm-neli korda kuus. Kindlasti on mõned tavalisemad koolitundi meenutavad koondused, aga püüan ka neisse põimida aktiivseid praktilisi tegevusi. Õpime palju sellist, mida on igaühel elus vaja, kas või see, mida metsa minnes kindlasti kaasa võtta või kuidas metsas orienteeruda. Või kuidas osata erinevates olukordades kiiresti ja adekvaatselt reageerida, anda esmaabi.“
Vastavalt teadmistele-oskustele saavad noored hakata sooritama järgukatseid, madalaim on 6. järk, mida taotletakse enne organisatsiooni vastuvõtmist, kõrgeima, esimese järguni jõuavad kodutütred tavaliselt 17-18aastaselt. Peale selle on võimalik teha erikatseid ja saada erikatse märke, kodutütardel on neid 25 ja noortel kotkastel 62 – fotograafi, matkaja, keskkonnasõbra, esmaabi andja, laulja märk.
Kodutütardele ja noortele kotkastele korraldatakse nii Harju ringkonnas kui üle-eestiliselt mänge, võistlusi ja laagreid. Harjumaal toimub traditsiooniline rühmadevaheline matkamäng „Rästik“, mille võitja pääseb vabariiklikule matkamängule. Inga Koitla: „2.-4. oktoobrini on Paldiskis Harju noorte luureretk. Selle võitjaile tegi Seaküla Simson äsja uued karikad.“