
Seto Lauluselts Siidisõsarõ, mille eest eestvedaja on ILME HAAVALO Anija vallast, osales Ameerikas Eesti kultuuripäevadel.
Märtsi lõpus New Yorgi Eesti Majas toimunud 48. Eesti kultuuripäevade põhirõhk oli tänavu Eesti Vabariigi 100. sünnipäeval. Kodu-Eestist andsid näitlejad Ülle Lichtfeldt ja setu juurtega Anne Veesaar seal teatritüki „Kuuvarjutus“ esietenduse.
„Kuna kultuuripäevade teema oli etno ning Anne Veesaar laulab viiendat aastat Siidisõsarõs, tegi ettepaneku ka meie osalemiseks Eesti kultuuripäevadel New Yorgis,“ sõnas Siidisõsarõ vedosnik ehk eestvedaja Ilme Haavalo.
Lauluseltsist Siidisõsarõ läksid Ameerikasse 9 lauljat. Ettevalmistused algasid novembris, kui Siidisõsarõ salvestas laulu „Lätsi külla“. See saadeti Ameerikasse, kus kohalik kaasaegse tantsu trupp, mille juhendaja on eestlane Diina Tamm, tegi sellele tantsuseade.
„Teisel Ameerika-päeval oli meil ühine filmimine New Yorgis suurel sillal, kus kohalikud tantsisid meie laulu saatel. Koos me ei harjutanud, kuid väga hästi tuli välja. Film pidi Ameerikas televisiooni jõudma maikuus,“ rääkis Ilme Haavalo.
Eesti kultuuripäevade avamisel oli Siidisõsarõl New Yorgi Eesti majas 20minutiline esinemine: „Saal oli puupüsti täis, kohal oli umbes 200 inimest. Lõpuks ka tantsisime, meil oli kaasas pillimees Aleksander Verevmägi. Vastuvõtt oli väga positiivne, olime nagu staarid. Sealsed eestlased hoiavad eestlust väga, räägivad eesti keelt perfektselt. Kõige vanem, keda nägime, oli 90aastane naine. Ta jutustas, kuidas kunagi paadiga Eestist põgenesid ning ütles, et nende lapselapsed ja nende lapsed suhtlevad kahjuks ainult inglise keeles.“
Siidisõsarõ naised esinesid Eesti majas ka etnojämmil, kus mängis veel folkduo Malva&Priks, etendati „Kuuvarjutust“, näidati Eesti filme. Kodueestlased andis intervjuusid ka Eesti Televisioonile, kes tegi kultuuripäevadest saadet, mis peaks teleekraanile jõudma mais. Seto Lauluseltsi liikmed tutvustasid väliseestlastele ka setude rahvusjooki handsat, mille maitse sarnanevat Ameerika eestlaste meelest pisut tequilale.
Setud said tutvuda New Yorgi linnaga, Eesti Vabariigi peakonsul Kairi Künka tutvustas Eestist tulnud külalistele ka ÜRO peamaja.
„Olime esimesed setod, kes seal käisid. Eesti Majas on 20 aastat tagasi üks seto grupp käinud, kuid ÜRO peamajas seni polnud. Mul oli väga uhke tunne, et sain seal vehkida seto lipuga,“ jutustas Ilme Haavalo.
Ta lisas, et setu rahvarõivais naised äratasid New Yorgi tänavatel palju tähelepanu, uuriti, kustkohast nad pärit ja sooviti nendega koos pilte teha: „Oli suurepärane reis. Mina pole varem nii kaugel käinud, 2007 olin Hiinas, kui seto leelo kanti UNESCO kultuuripärandi nimekirja. Sel suvel läheme Pariisi.“
Ilme Haavalo märkis, et lisaks Eesti 100. sünnipäevale tähistavad setud tänavu ka oma kuningriigi 25. aastapäeva. Siidisõsarõ teeb proove kolmapäeviti Tallinnas, esinetakse peamiselt setu tähtpäevadel ja sageli ka Vabaõhumuuseumis.
„Kui töötasin Anijal, esinesime sageli siin hõimupäevadel. Enam pole kutsutud. Eelmisel suvel laulsime Kehra folkloorifestivalil, siis ise pakkusin meid. Kui kutsutakse, esineme meeleldi. Meil on vaja täiendust ja võtame kollektiivi rõõmuga seto juurtega lauluhuvilisi, eelkõige noori, kes tunnevad huvi seto leelo vastu,“ lausus 20 aastat Siidisõsarõt juhtinud Ilme Haavalo.