Ida-Harju noorte esimesel kokkusaamisel arutleti, kuidas elavdada kodukandi noorteelu.
Kõige rohkem oli konverentsil „Ei ole üksi ükski Ida-Harjus“ Raasiku valla noori – ligi pooled osalenutest. Jõelähtme vallast tuli kohale viis, Kose vallast neli, Kuusalu ja Kiili vallast kolm, Rae vallast kaks ja üks noor Aegviidu vallast. Anija, Kõue ja Viimsi vallast osalejaid ei olnud. Konverentsist võtsid osa ka Raasiku endine vallavanem, riigikogu liige Andre Sepp ja Kose abivallavanem Merle Pussak.
Peakorraldaja Marie Reinike Raasiku valla noorteliikumisest Minu Eesti Noored (MEN) ütles, et korraldustiim ootas märksa suuremat osavõttu – raha taotleti programmist Euroopa Noored selle arvestusega, et igast Ida-Harju koolist saaks vastu võtta ja toitlustada viis osalejat.
„Algselt plaanisime kuni sada osavõtjat, kuid viimasel nädalal teatasid mitu kooli, et nemad ei tule, kuna ei saanud kedagi nõusse osalema,“ märkis korraldusmeeskonna liige Henri Reeder ning lisas, et esimese korra kohta oli kokkutulnud seltskond täpselt paras – jõuti kuulata peaaegu kõigi mõtteid ja ideid.
Konverentsi esimeses pooles olid ettekanded. Henri Reeder, Kaspar Aren ja Hendrik Ovir rääkisid liikumisest Minu Eesti Noored, Ida-Harju Koostöökoja juht Tiina Sergo tutvustas LEADER programmi ning selle abil koostöökoja kaudu rahastatud projekte.
„Meie noortel tekkis kohe ideid ning juba küsiti, kas ja kuidas saaksime neist midagi LEADERi abil ellu viia,“ sõnas Marie Reinike.
Keskpäeval avati noortealgatuste töötoad. Kasutati nn avatud ruumi meetodid – igaüks sai välja pakkuda mingi idee. Näiteks Kose noored tulid välja mõttega organiseerida liikuv buss, milles oleksid kino ja kohvik, Aruküla neiu Liis Laumets küsis, kuidas teha noorte teatrit. Koos konverentsil osalenud Raasiku valla noorteteatri RaVaNoTe lavastaja Margit Eerikuga pakkusid selles töötoas osalenud noored välja idee hakata korraldama Ida-Harju noorteteatrite festivali.
„Kas see toimub, näitab aeg, kuid entusiasm oli suur. Leiti, et see oleks hea võimalus, kuidas veel rohkem noori kokku tuua,“ rääkis Marie Reinike.
Kokku pakuti välja seitse arutlusteemat, lisaks nimetatud kahele veel noorte ühendamine vallas, heategevuslike ürituste, töötubade ja koolituste korraldamine, noortevahelise keelebarjääriga võitlemine ja pidude/ürituste korraldamine.
Pärast lõunat moodustati viis vallapõhist gruppi, kes panid kirja mõtteid oma unistuste koduvallast ning mida nad selle saavutamiseks saaksid ise ära teha.
„Iga valla kohta tuli palju põnevaid ideid,“ kinnitas Henri Reeder.
Korraldustoimkond jäi konverentsiga rahule.
„Muidugi oleksime saanud palju asju paremini teha, kuid eks siis järgmine kord teeme. Kuna kokku tulnud noored olid väga avatud ja valmis tegema koostööd ka edaspidi, ei jää loodetavasti see konverents meie ainukeseks kokkusaamiseks,“ lausus peakorraldaja Marie Reinike.
Henri Reeder lisas: „Oma põhilise eesmärgi – tuua Ida-Harju noored kokku ja lasta neil oma kodukoha teemal mõelda – me täitsime. Ja see rõõm, mis paistis nende noorte nägudelt, kes ei olnud siinkandis varem teiste sama piirkonna noortega kohtunud, oli vägev! Üks Lagedi noor soovis MENiga liituda, sest usub, et koos meiega saaks oma mõtteid ellu viia, mitmed noored kiitsid, et emotsioonid, mis nad konverentsilt said, olid väga positiivsed.“
Arvati, et kokkusaamised võiksid hakata toimuma Ida-Harjumaa erinevates kohtades, järgmisel korral näiteks Kosel.
Konverentsil otsustati avada Ida-Harju noorte Facebooki lehekülg. See asub aadressil: http://www.facebook.com/pages/Ida-Harju-noored/174028939321535