Hirvli kool tähistas 145. aastapäeva

2303

Hirvli raamatukogu juhataja LEA OJAMÄE lõi juubeliks kooliteemalise etenduse.


ANDRES TURGAN ja LEA OJAMÄE mängisid stseeni kooliajast.

Laupäeval, 28. juulil kogunesid Hirvli kooli vilistlased ja endised õpetajad, et tähistada 145 aasta möödumist kooli asutamisest. Kohale oli tulnud 48 endist õpilast, möödunud aastal oli see arv 70. Koolimaja seinale kinnitatud piltide ees hakkasid mitmed kunagised õpilased kooliaega meenutama.

„Mäletan, kui kooliõue tuli vesi ja meid saadeti tunni ajal kraavi kaevama. Meil, algklassipoisikestel oli jube hea meel,“ meenutas Rein Riiberg.

Koos arutati ka, kas võis Hirvlis olla seni teadaolevast vanem kool või mitte.

Paul Pärn oli aastapäevale tulnud Tallinnast. Ta elas väikse poisina Sigulas ning käis koos õega Hirvli koolis.

„Vaatan ringi ja ega polegi palju tuttavaid. 3-4 inimest tunnen veel ära,“ lausus ta.

Juubeli tähistamise ametlik osa algas hümni ning lipuheiskamisega. Teadustaja Ene Liivand palus lippu heiskama ainsa kohalolnud õpetaja, Boris Kiviku, koolikella helistas õpilane Hiljo Piiskoppel. Seejärel luges Heldur Rahurand alguspalve.

„Kunagi kogunesime hommikupalvuseks koolisaali, alles seejärel läksime klassi. Alustame ka siin, nagu kunagi alustati Hirvlis koolitundi,“ sõnas ta.

Aita Karjatse oli kooli sünnipäevaks loonud regilaulu, mida üheskoos lauldi. Sellele järgnes kooli ajaloo tutvustus ning laste laulu- ja tantsuansambli esinemine. Tänavusel aastapäevapeol meenutas kunagist kooliaega Boris Kivik.

„1942. aastal olin äsja Tallinna pedagoogikumi lõpetanud ning otsisin töökohta. Kuna naine oli siit vallast, tulin Hirvlisse. Tulin bussiga Tallinnast. Kui kohale jõudsin, olid lapsed kõik juba koju läinud. Jäin hiljaks ja direktor oli aktuse üksi läbi viinud. Teine õpetaja, kes tulema pidi, jõudis üldse nädal hiljem kohale,“ meenutas ta.

Pärast Anna-Maria Jamsi viiulimängu algas etendus.

„Näidendit hakkasin kirjutama mai lõpus, proove alustasime enne jaanipäeva. Kasutasin enda mälestusi Uuri kooli ajast, küsisin ka Eve Radalt ning Laine Voogjärvelt. Mäletan kooli­ajast, kuidas esimene veerand oli läbi, aga mina ei osanud lugeda. Laine Voogjärv mäletas, kuidas õpetaja tunnist ära läks ja kohe hakati ringmängu tegema. Samamoodi on näidendis suitsutegemine, mis on alati olnud koolilaste probleem. Ma ei kasutanud pärisnimesid, tegevus pole kindlal ajastul, kuid viib meid noorusaega tagasi. Etendus on väga lihtne, aga vast pakub nostalgiat,“ lausus Lea Ojamäe enne lavale minekut.

Etenduses lõi kaasa kuus Hirvli kandi inimest. Hiljo Piiskoppel luges vahetekste, õpilasi mängisid Eve Rada (Helmi), Rutt Penno (Tõnu), Tuuli Püümets (Villem), Lea Ojamäe (Asta), külavanem Andres Turgan oli kooliõpetaja Saks.

Pärast etendust tänati ja lauldi ühislaul, koolitrepil tehti ühispilt. Lõkkeplatsil pakuti suppi, esinesid showtantsijad, laulsid Anne Artus ja Mai Lepp.

Eelmine artikkelVanade veokite kokkutulekul avati Kuusalu vallas Näkiallikal mälestusmärk
Järgmine artikkelNovembris saavad puhta vee Raasiku 400 elanikku