Maikuus tuli trükist EVE HELE SITSI Mooni-sarja kolmas, metsateemaline raamat.
Raplamaa lastekirjanik Eve Hele Sits toonitab, et on kirjutamiseks saanud inspiratsiooni Kuusalu ümbruse metsadest. Ta sattus Kuusalu kanti 2003. aastal, kui kohtus abikaasa Siim Sitsiga, kelle vanemad Eve ja Laur Sits on suured metsafännid ning käivad palju seenel-marjul.
Eve Hele Sits nimetab seda aega sõpruse alguseks Kuusalu metsaga: „Minu meelest annab mets Kuusalu piirkonnale erilise hõngu, mida ei leia kusagilt mujalt. Mõtlen alati, kui õnnelikud on inimesed, kes elavad seal metsaservas majades ja saavad teda igal hommikul oma akendest tervitada. Kuusalu metsas on palju valgust, kirevad marja-, seene- ja lillekangad, mida jagada inimestele. On terve poogen samblikega pehmendatud metsapõrandat, killuke linnumuusikat ning peotäis vaikust.“
Autor tutvustab metsa, sealseid elanikke ja ilu 10aastase tüdruku Mooni silmade ning tema pereliikmete käikude kaudu. Kirjeldatud on eelkõige Kuusalu-Kolga piirkonna männikuid.
„Et igaüks leiaks mahti mõelda sellest armsast paigast, mis seisab kogu aeg me kõrval ja kingib palju ilusaid hetki, väärt ande. Vahel võib ununeda, kui eriline ta tegelikult on,“ arutleb Eve Hele Sits.
Ta selgitab, et kodukandis Kohilas on teistsugused metsad, tihedad ja läbimatud, mis pole seene- ega marjarikkad: „Kui märkad loodust ja hoolid temast, ei jää see loodusel tähele panemata. Tänuks selle eest hakkab ta tegema väikeseid kingitusi oma eriliste andide ja põnevate kohtumiste näol.
Sõitsime ükskord Tsitre poole, nägime konnakotkast, panime talle nimeks Vello. Hiljem tuli kotkas alati välja, kui sinna sattusime. Andineeme rannas oleme näinud tülle ja teisi merelinde, Kuusalu lähedal erilisi liblikaid.“
Mooni raamatusarja esimene osa „Õunte ootel“ ilmus 2010. aasta septembris. Linnalaps Mooni kolis selles kogu perega maale tallu elama, hakkas koos väikevenna ja teiste pereliikmetega maatöid tegema. Mooni silmade läbi tutvustatakse mitmesuguseid aia- ja kodutöid.
Eve Hele Sits: „Mäletan enda lapsepõlvest õunapuuokste lõikamist, maa kaevamist, puude ladumist. Seda, kui palju ilusat on selles lihtsas maaga koos olemises. Tavaliste maatööde tegemisest ei olnud lastele seni raamatut kirjutatud, märkasin seda lasteaiakasvatajana töötades. Tekkis mõte, et teen siis ise.“
Sarja teine raamat „Mooni talurahvapäevik“ nägi ilmavalgust 2011. aasta jõulude ajal. Selles õpib Mooni maakoolis, kus uurib õppeaasta vältel rahvakalendri tähtpäevi. Teda abistavad naabrid, tädi Leeni ja onu Kusti. Ka rahvakalendri teema tuli sellest, et lasteaialastele oli seda võimalik tutvustada teatmike abil, puudus elavam lastepärane kirjeldus kombestikust.
Valmis on ja ootab trükkiminekut sarja neljas raamat, kus juba ka nimetatakse Kuusalu-Kolga metsi Harjumaa ning Lääne-Viru maakondade piiril. Pooleli on viies raamat.
Mooni-sarja on välja andnud Argo Kirjastus. Esimeses raamatus on Eve Hele Sitsi enda joonistatud illustratsioonid, teised on kujundanud Epp Marguste, kes on illustreerinud ka „Mõmmi lugemiku“. „Mooni metsauudistajat“ müüakse suuremates raamatupoodides, aga ka Kuusalu Konsumis.
„Kirjutasin Harju Tarbijate Ühistule, et see raamat on seotud Kuusalu metsadega ning võiks sealkandis müüa. Mõne aja pärast tuligi Kuusalus müüki,“ rääkis Eve Hele Sits. Hiljuti viis ta autogrammiga raamatud Kuusalu raamatukogusse.
„Oleme käinud Raplamaal laatadel Mooni-sarja tutvustamas. Huvitav on, kui lapsed tulevad koos vanematega ja ütlevad, et on tähtpäevade raamatut lasteaias näinud. Emad-isad ja vanaemad-vanaisad on öelnud, et neilegi on see raamat huvitav ning aitab tähtpäevadega seonduvat kombestikku jälle meelde tuletada,“ lisab ta.
Eve Hele Sits lõpetas Kohila gümnaasiumi 2002. aastal. Õppis Tallinna Pedagoogilises Seminaris lasteaiaõpetajaks, töötanud on kodukandi lasteaedades, praegu on vabakutseline lastekirjanik.