HERKO SUNTS on Huntlociga ETV saates „Ajujaht“

3937
Huntloci juht ja asutaja HERKO SUNTS ning tema eesti hagijas SANDY, kelle kaela on kinnitatud nutikas jälgimisseade.

Firma Huntloc toodab jahi juhtimise platvormi, mis võimaldab jahimehel nutitelefonis reaalajas jälgida jahis toimuvat ja edastada jahisündmusi.

Käesoleva nädala esmaspäeval algasid ETV saatesarja „Ajujaht“ võtted. Saates osalevad viis start-up firmat ehk idufirmat. Üks viiest firmast on OÜ Huntloc, mille asutas ligi kaks aastat tagasi Kuusalu endine vallavanem ja MTÜ Kiiu Arendus juhataja Herko Sunts.
Firmad tutvustavad „Ajujahi“ saates enda väljatöötatud uuenduslikku toodet ja võistlevad selle nimel, et saada auhinnaks investeeringusumma, mida kasutada toote arendamiseks.
Ajujaht on Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse konkurss uusi tooteid kavandatavatele ettevõtetele, seda rahastatakse Euroopa Sotsiaalfondi kaudu. Sel hooajal oli kandidaate esialgu 300.
Huntloc on välja töötanud jahikoera jälgimisseadme, mis kasutab asukoha positsioneerimiseks GPSi ja on juhitav nutitelefoni vahendusel. Jälgimisseade pannakse koerale kaela, sellele on võimalik helistada, kuulata koera haukumist ning anda koerale käsklusi. Seadme kasutamiseks on eraldi tarkvara, mis võimaldab jälgida ka tarkvaraga liitunud jahimeeste asukohti, vahetada omavahel teateid. Tegu on jahi juhtimise platvormiga, mida järjest arendatakse edasi.
Herko Sunts kirjeldab, et idee tekkis paar aastat tagasi talvel Otepää lähedal tema kodukandis seajahis, kui ootas kütiliinis, jahi kohta sai infot teistele helistades. Infonappusest ajendatuna hakkas mõtlema, kas saaks nutitelefoni jaoks luua tarkvara, mis aitaks jahikäiku pidevalt jälgida telefoni ekraanil– kus on kütiliin, kus ajajad, kuidas liiguvad koerad.
Firma Huntloc asutas ta 2013. aastal, nimi on tuletatud inglise keelest – hunt location on eesti keelde tõlgituna jahi asukoht.
„Minul oli idee, vaja oli inimesi, kes oskavad seda ellu viia. Kiiu Arenduse ettevõtmistes osaleva Monika Soosaare kaudu leidsin IT asjatundja Keit Kivisilla, kes juhib tootearendust. Jaanus Suvi on arendanud serverilahendusi ja mobiiliappe. Vaja oli ka inimest, kes tegeleks müügiga, Martin Tammejuure saime oma seltskonda samuti tuttavate kaudu,“ räägib Herko Sunts.
Herko Sunts, Keit Kivisild ja Jaanus Suvi on Huntloci asutajad. Veidi aega tagasi sai tiim koostööpartneriks itaallase, kui Huntlociga võttis ühendust Samuele De Pizzoli, kes korraldab itaallastele ja hispaanlastele Eestis turismireise. Möödunud nädalavahetusel esitles ta Itaalias jahindusmessil Huntloci jälgimisseadet ja tarkvara. Huntloci koduleht on nüüd eesti-, inglise- ja itaaliakeelne, lisaks enda firma ja toote tutvustusele on seal ka e-pood. Facebookis on Huntloc samuti eesti, inglise ja itaalia keeles. Huntloci aplikatsioon on kuues keeles, ka soome, läti ja vene keeles.
Investeerimisvajadus
tänavu – 180 000 eurot
Herko Sunts tõdeb, et magada jõuab vähe, viimased kuud on olnud väga intensiivsed. On olnud päevi, kus magada on saanud ainult bussis teel Tartust Tallinna. Ajujahiga seotud mentorprogrammi, koolituste ja esitluste kõrval on jätkatud toote arenduse, testimiste ja tutvustamisega. Koeraseadme täiustamiseks õnnestus osaleda ärikiirendi programmis Buildit. Jaanuari lõpus toimus Huntloci näidisjaht koos Eesti Jahimeeste Seltsi ja Kolga-Jaani jahiseltsiga.
Eestis käivad Huntloci jälgimisseadmega jahis praeguseks 22 koera, tarkvara on kasutusel ligi tuhandel jahimehel. Huntloci meeskond kutsub oma seadmete ja tarkvara abil korraldatavat jahti nutikaks jahiks.
„Käesoleva aasta investeerimisvajadus on 180 000 eurot,“ ütleb Herko Sunts. „Ajujahi auhind aitaks katta kulutusi. Tahame Huntloci kasutamisvõimalusi laiendada peale nutitelefoni ka lauaarvutile. Tulekul on veel üks seade. See, mis praegu on olemas ehk jahikoera juhtimine ja jälgimine, on väga väike osa sellest, mida tahame teha. Soovime luua infojuhtimisplatvormi, kuhu on koondatud kõik jahipidamisega seonduvad dokumendid alates jahinimekirjast, jahipäevikute pidamisest, jahi järelevaatamisest kuni ulukite loendamiseni. Välismaal on kõige olulisem ohutuse teema, näiteks lasti Itaalias ühe nädalavahetusega jahtides 13 inimest.“
Ajujahti osalema sattus Huntloc konkursi ühe korraldusjuhi kutsel, pärast esimest esitlust pääses saja parima hulka. TOP 5 hulka saamiseks tuli jõuda esmalt 40 tugevama, siis 20 väljavalitu sekka. Saatesarjas osalejad selgusid ülemöödunud nädalavahetusel. Konkursi jaoks tehtud üht esitlust on võimalik vaadata Huntloci kodulehel.
Ajujahi finaalsaade on 30. aprillil. Praegu käivad salvestused, esimene saade on ETVs eetris 9. aprillist igal neljapäeval.
Nutika jahimehe jahivest
Huntloci e-poes on veel müügil toode, mis on täielikult Herko Suntsi leiutis – tema disainitud jahivest.
Ta kommenteerib, et hakkas mõtlema, miks peab jahipidamisel nõutav oranž vest olema tavaline ja igav: „Mu õde on õmbleja, andsin ülesande, milline peaks vest välja nägema. Oleme neid nüüd õmmelnud ja müünud. Vest ei ole odav, aga on väga funktsionaalne.“
Et nutitelefonis oleks jahti parem jälgida, on vestil puutetundliku kilega telefonitasku, mida saab nööri abil seada sobiva kaldega. Tasku allpõhjas on ava, et telefon juhtme abil ühendada akupangaga. Vestil paiknevate trukkide külge saab kinnitada lambavillaga vooderdatud soojad taskud, mis asendavad kindaid. Samuti on võimalik kinnitada trukkide külge padrunihoidja, seljale on tehtud suurem tasku asjade hoidmiseks.

Eelmine artikkelKehra kool võõrustas nelja riigi noori
Järgmine artikkelIlona Semidor – 21 aastat Raasiku valla juhtivmaakorraldaja