
Emadepäeval, 8. mail astus Estonia kontserdisaalis esmakordselt koos programmi „Ärkamisaeg“ raames loodud meeskooridega üles ka Harju-Jaani noorte meeskoor.
Sel kevadel loodud Harju-Jaani noorte meeskoori 10 lauljat esitasid emadepäevakontserdil koos Eesti Meestelaulu Seltsi algatatud uute noorte meeskooride loomise programmiga „Ärkamisaeg“ Rein Rannapi ja Urmas Alenderi laulu „Rahu“. Estoniasse pääsesid Anija-Raasiku valla noored laulma tänu Anija vallavanemale Arvi Karotamile, kes on ka Eesti Meestelaulu Seltsi juht. Kuid Harju-Jaani noorte meeskoori loomise mõte tekkis koori loojal ja dirigendil Heli Karul varem, kui algatati „Ärkamisaja“ projekt.
„Arvan, et idee tuli ligi kaks aastat tagasi, pärast seda, kui käisin Raasiku poiste- ja noormeestega 2014. aasta laulupeol. Paljud neist lõpetasid siis põhikooli ja olidki koorist läinud,“ rääkis ta.
Heli Karu sõnul pole noormeestel pärast häälemurret enam kusagil laulda. Tema soovis oma endistele ja praegustele õpilastele ning ka teistele ümbruskonna noortele meestele seda võimalust pakkuda: „Laulupidudel on jäänud silma, et meeskoorid on kokku kuivanud, samas on meestelaul vägev ja võimas.“
28 poissi-noort meest
Heli Karu kutsus uude meeskoori oma endisi õpilasi Anija ja Raasiku vallast, enamasti on nad kuni 24aastased, kõige vanem 30.
„Tegin endale nimekirja noormeestest, kes on minu juures laulnud või kellega olen teinud koostööd, mõned neist soovitasid veel kedagi. Näiteks Karel Jõelehte ma esialgu ei kutsunud, sest ta jäi mul poistekoorist üsna vara ära. Aga teised soovitasid ja nüüd on ta kooris üks aktiivsematest,“ jutustas dirigent.
Umbes kolmandik neist, keda ta uude koori kutsus, loobusid, kuna ei leidnud aega või tahtmist, kaks kolmandikku tulid. Kokku on neid paarkümmend. Peale selle on koori koosseisus Heli Karu õpilased Raasiku koolist, neist noorimad on 13aastased. Harjutatakse esialgu eraldi, koolipoistega kord nädalas, vanemad käivad proovis üks kord kuus, korraga harjutatakse umbes 4 tundi, peale selle on „järeleaitamistunnid“ neile, kes ühisproovis pole saanud osaleda.
„Mõned neist noortest laulsid kooris viimati lapsena ja alustasid meeshäälega laulmist alles nüüd. Osa on ka vahepeal laulnud koorides, nende toel on teistel hea laulda. Tegelikult ütlesid paljud, et on vahepeal kodus ikka edasi laulnud, sest poistekoorist saadud laulupisik on neis alles,“ lausus Heli Karu.
Ta kinnitas, et häälemurre lauluoskusele ei mõju, kuid mõnele võib laulmine pärast häälemurret hakata rohkem meeldima, kuna siis on hääl ka lauldes loomulikum: „Ning kuna on otsustanud tulla koori laulma, on nad rohkem pühendunud. Kuigi mõned on tundnud muret oma roostes hääle pärast, siis segakoori Hannijöggi abidirigendina võib öelda, et täiskasvanud inimene on väga arenemisvõimeline ning sealsed lauljad on pooleteist aastaga teinud väga suure arengu.“
Harju-Jaani noorte meeskoori esimene eesmärk on laulda 2017. aasta suvel noorte laulupeol ning seetõttu õpitakse praegu laulupeolaule.