
ANNE ORUAAS
Neljapäeval, 26. oktoobril maeti Raasikul Harju-Jaani uuele kalmistule Kehra pargist septembri lõpus väljakaevatud eraisikute ja sõdurite säilmed.
Teises maailmasõjas hukkunute haud asub teistest haudadest veidi eemal, säilmed maeti kalmistu värava juurest vaadates parempoolse nurga lähedusse suurde ühishauda. Hauda asetati 93 paksust kartongist 70 sentimeetri pikkust ja 30 sentimeetri laiust kirstu. Need laoti hauda nii, et sõjaväelaste ja eraisikute vahele jäi väike vahe. Samasse hauda maeti ka Anija mõisapargist välja kaevatud, sõja ajal surma saanud vene mehe säilmed.
Kirikliku matusetalituse viis läbi Harju-Jaani kirikuõpetaja Jaan Nuga. Kohal viibisid kümmekond inimest, nende hulgas ka Anija vallavanem Riivo Noor. Helisesid kirikukellad. Õpetaja Jaan Nuga lausus, et ei tea, kui paljud langenud punaväelastest olid enne ristitud, aga nüüd on nendega kõik hästi – surnute koht on pühitsetud mullas.

Pärast haua kinniajamist asetati selle kohale Teise maailmasõja ohvrite mälestuseks sama hauatähis, mis oli alates kevadest olnud endise punamonumendi asemel Kehras. Sõjamuuseumi välitööde spetsialist Aare Vaida asetas tähisele sõjamuuseumi poolt pärja. Haud kaeti üleni elupuuokstega. Nüüd on kevadeni aega mõelda, milline tuleb ühishaua lõplik kujundus.
Kehras olid vähemalt 117 inimese säilmed
Kaks päeva hiljem, laupäeval, 28. oktoobril toimus Kehra muuseumis kohtumine, kus sõjamuuseumi arheoloog Arnold Unt, kes juhib kogu Eestis avalikes kohtades olevate sõjahaudade väljakaevamisi, kõneles sellest tööst ligi kolm tundi.
Kokku on välja kaevatud ja kalmistutele ümber maetud umbes 2000 hukkunud inimese säilmed. Õigete matmiskohtade leidmine on mõnevõrra detektiivitöö. Isikute tuvastamisega ei tegelda, sest see on väga kallis ja aeganõudev protsess, pealegi puudub Eestis selleks tehniline võimekus. Siiski on paari inimese säilmed luude ja fotode abil tuvastatud, kui omastel on olnud selleks tungiv soov ja võrdlusmaterjal olnud olemas. On tuvastatud ka mõne punaarmee ohvitseri säilmed, aga pigem pagunite, mundri ja ordenite järgi. Venemaal on palju huvitavat materjali pandud internetti, selle abil võib vajadusel üht-teist leida.
Kehra ühishaua kohta oli varem sõjahaudade registris kirjas, et see on nõukogude armee ühishaud, kuhu maetud aastatel 1941-1945 hukkunud punaarmeelased, kellest 4 nimeliselt teada. Nüüd on pilt mõnevõrra selgem. Neljas reas paiknenud ühishaudades oli kokku umbes 50 väiksemat hauda. Leitud säilmete põhjal võib öelda, et ühishauas oli vähemalt 117 inimest, kes kõik hukkunud 1941. aastal. Maetutest umbes 30 olid eraisikud.
Ühishaud rajati 1946. aastal, kui taolisi haudu koos mälestussammastega tehti üle Eesti paljudesse avalikesse kohtadesse. Kõik Kehra pargis olnud säilmed olid eelnevalt korra ümber maetud.
Kehra samba peal oli kirjas 17 nime. Need olid eestlaste nimed ja neli vene nime ladina tähtedega – ilmselt need neli, kes langenud punaarmeelastest nimeliselt teada. Nüüd võib öelda, et 1941. aastal Kehras hukkunud eraisikuid oli vähemalt poole rohkem, kui oli samba peal kirjas. Küllap pandi need kohalike inimeste nimed mälu järgi. Omakaitse tõi Kehrasse ja hukkas 1941. aasta septembri algul tõenäoliselt ka neid, keda kohalikud ei tundnud. 1960. aastate keskpaiku peeti paari omakaitselase üle kohut. Need materjalid on säilinud, osaliselt ka avaldatud ajakirjanik Ants Saare raamatus „Ebatavalised kohtumised”. Sambal olnud nimedest langes osa kokku raamatus toodud hukatute nimedega. Seal olid ka kahe naise nimed ning väljakaevamisel leiti vähemalt ühe naise säilmed. Ühishauda olid ümber maetud nii need omakaitse ohvrid, kes olid maetud mõisa hobusetalli taha võssa, kui ka mõisa ette maetud hävituspataljonlased. 1941. aasta 11. juulil majutati Kehra mõisa 20. Harjumaa hävituspataljoni 46 meest, kes hakkasid kohalikke metsavendi kimbutama. Hukkus üks noormees, kes maeti Kehra mõisa härrastemaja ette. Juuli lõpul saadeti hävituspataljoni liikmed Kautlasse Erna gruppi kinni võtma. Lahingus hukkusid kaks meest, kes maeti samuti Kehra mõisa ette ja sealt hiljem ühishauda.
Hävituspataljonlased relvastati, millega saada oli. 1941. aastal läks käiku isegi Eesti sõjamuuseumi relvakogu. Sellega on seletatav ka Kehra ühishauast leitud Vabadussõja-aegsed Madseni kuulipilduja jupp ning inglise kiiver. Hävituspataljoni likvideerimise järel formeeriti 20. augustil 1941 Pikaveres I Eesti kütipolk, milles oli 1600 meest. Viletsalt relvastatud ja välja õppimata mehed saadeti neli ööpäeva kestnud Kiviloo lahingusse, millest eluga pääsesid vähesed. Tõenäoliselt maeti ohvriterohkes Kiviloo lahingus hukkunuid hiljem ümber Kehrasse.