
Rahvusvahelise vaimse tervise kuu esimesel päeval, 1. oktoobril toimus Aegviidus vaimse tervise festival „Olemise võlu“. Selle korraldas Eesti Loodus- ja Loomateraapia Keskus, festivali tegevused toimusid keskuse õuealal ja Aegviidu metsades.
Festivali raames oli 7 töötuba, mis olid suunatud eri vanusegruppidele – lastele, noortele ja täiskasvanutele. Kohal oli Ranna Rantšo loomapark, avatud oli ka Ajaleidja Loomemaja kohvik „Looduse annid“. Metsas viisid töötube läbi vaimse tervise spetsialistid: psühholoogid, loov- ja tegevusterapeudid, nõustajad, õpetajad. Looduses olemise kaudu õpetati tehnikaid, mille abil igapäevaselt oma vaimset tervist toetada. Räägiti, kuidas metsas kunsti tegemise abil vähendada ärevust ja tunda rõõmu lihtsatest asjadest või enda jaoks aega võttes tugevdada sidet nii loodusega kui enda emotsioonidega.
Loodus- ja loomateraapia keskuse õuel toimus töötuba madude, habeagaami ja teiste eksootiliste loomadega. Selle viis läbi loomade käitumist, koolitamist ja psühholoogiat õppinud Keity Särg. Muusik Reigo Ahven juhendas töötuba trummidega, loodusfotograaf Remo Savisaar rääkis loodusfotode köögipoolest ning elamustest looduses.
Festivali korraldaja Kristi Raava ütles, et terapeudi ja psühholoogina tundis, et meie inimestel on vaja rohkem kogeda hetkes olemist ning otsustas seda pakkuda.
„Hetkes olemine on vaimse tervise jaoks väga oluline, sest rahustab meeli, aitab hoida vaimset tasakaalu ja säilitada keskendumisvõimet. Loodus ja loomad aitavad hetkes olemist kogeda,“ sõnas ta.
Idee vaimse tervise päevast tuli Kristi Raaval pärast seda, kui oli ise läbi põlenud ja vaimse tervise kriisi lävel. Ta käis Eestis ringi, et näha, kas keegi suudab teda uuesti käivitada ja energiat anda: „Sattusin järgemööda kokku Reigo Ahvena, Remo Savisaare ning Ranna Rantšoga. Nemad laadisid mind kõige paremini ja pakkusid head enesetunnet, mõtlesin, miks mitte seda ka teistele pakkuda.“
Mõtte korraldada selleks festival sai ta Võrumaal toimuvast „Aigu om!“ festivalist.
„Viimase tõuke andis Arvamusfestival. Seal oli vaimse tervise töötuba kogu aeg rahvast täis, kuid valdavalt kuulati ja arutleti, vaimse tervise heaks päriselt midagi ei tehtud. Mina soovisin pakkuda just praktilisi tegevusi,“ lausus Kristi Raava.
Tema esialgne soov oli suunata festival eelkõige noortele, kuid kokkuvõttes kujunes sellest kogupereüritus: „Töötoad olid eri vanusegruppidele. Noori oli kõige rohkem eksootiliste loomade töötoas, seal oli ju ka natuke adrenaliini, seetõttu kõnetas just neid.“
Korraldaja lausus, et ootas festivalile ligikaudu 150 külastajat ja umbes nii palju ka oli. Lisaks Aegviidu ja selle ümbruse elanikele oli Kristi Raava sõnul kohal päris palju inimesi Kehrast, aga ka Tallinnast ja mujalt. Kuna oktoobri esimese laupäeva ilm oli ilus, veetis suur osa „Olemise võlu“ külastajaid festivalil kogu päeva: „Sain neilt tagasisidet, et festival pakkus seda, mis oli minu eesmärk – rahulik kulgemine ilma stressita. Teiseks saadi elamusi ja kogeda toredaid emotsioone, ka need on vaimse tervise jaoks väga olulised.“
Kristi Raava plaanib vaimse tervise festivali korraldada ka edaspidi: „Mõtisklen veel, kas see võiks jääda Kõrvemaale või toimuda ka mujal. Samas tänu metsadele ja keskkonnale sobitub siia piirkonda suurepäraselt. Esimese Eesti Vabariigi ajal on Aegviidut nimetatud kosu kohaks, kuhu saadeti inimesi tervenema. Nagu Reigo Ahven ütles – miks ei võiks Aegviidu olla vaimse tervise pealinn.“