Harju-Jaani kiriku aknad ja uksed vajavad remonti

1849
Harju-Jaani kiriku diakon LEV LEKARKINI selja taga on üks kiriku renoveerimist vajavatest ustest ja suured aknad, millest talviti lumi sisse tuiskab.

Talvel tuiskab kirikusse akendest lund.

Raasikul asuv Harju-Jaani kirik sai kahe aasta eest uue katuse.

Tookord räägiti, et järgmiseks oleks vaja korda teha kiriku aknad ja uksed, seejärel hoone soojustada. Kiriku uus tsinkplekist katus tundub diakon Lev Lekarkini sõnul olevat korralik. Töö näib kvaliteetne ning varsti saab hakata uut katust värvima. Millal jõutakse aga uste ja akende vahetuseni, ei ole selge, sest toetuse saamine on ebatõenäoline.

„Riiklikust pühakodade programmist eraldatakse lähitulevikus luterlikele kirikutele umbes 330 000-350 000 eurot aastas. Prioriteet on pühakodade katused ja tornid, mis on avariilises olukorras. Näiteks on kavas korda teha Pöide kiriku katus, kuid ainuüksi selle maksumus on umbes 300 000 eurot. Meie kiriku katuse vahetus maksis ligi 255 000 eurot. Kirikuid, mille katused vahetust vajavad, on Eestis teisigi. Seetõttu ei ole lihtne saada sellest programmist toetust akende ja uste renoveerimiseks,“ selgitas Lev Lekarkin.

Harju-Jaani kirikul on kokku 14 suurt akent ning 12 väiksemat, mis kõik vahetust vajavad. Käärkambri aknad ja mõned vitraažaknad on korda tehtud 1990ndatel aastatel, nendel on kahekordsed klaasid ja seisukord küllaltki hea. Vanad aknad on renoveeritud viimase maailmasõja järel. Klaasid on ühekordsed ja raamid pehkinud. Selle tulemusena tuiskab talvel kirikusse lund ning on külm.

„Probleem ongi peamiselt talvel. Vihm ei ole seni kahju teinud, kuid tormise ilmaga kardame küll, et tuul lükkab mõne akna sisse. Klaasid logisevad,“ rääkis diakon.

Kiriku peauks on hiljuti renoveeritud, kuid kolm kõrvalust vajaksid samuti vahetust.

„Kiriku Varahalduse OÜ juhataja Mati Maanas ja muinsuskaitse ameti Harjumaa vanem­inspektor Ly Renter palusid, et koostaksime pingerea, mis vajaksid korda tegemist. Andsin teada, et Harju-Jaani kiriku aknad-uksed on tarvis renoveerida,“ jutustas diakon.

Paari aasta eest oli OÜ Frantsiskus valmis loovutama umbes 19 000 eurot kiriku uste ja akende remondi toetuseks, kuid see raha suunati kuhugi mujale. Seega võib arvata, et remondiks kulub vähemalt nii palju, kuid tõenäoliselt võib vajaminev summa olla veelgi suurem.

Harju-Jaani kogudus on tänulik kõikide annetuste eest, mis lähevad kiriku korda tegemiseks.

„Kõige suurem ühekordne toetus, mis oleme siiani saanud oli 200 000 krooni. See tuli era­isikutelt. Kõiki annetusi kasutatakse sihtotstarbeliselt,“ kinnitas Lev Lekarkin.

Lisaks ustele ja akendele vajaks soojustamist kiriku lagi. Orel on töökorras, kuid selle remont vajab veel lõppviimistlust. Orelimeister Toomas Mäevälja sõnul võiks seda teha pärast akende vahetust. Värvimist ootab kiriku katus. Kiriku tornikiivri katust koos ülejäänud katusega ei vahetatud, sest ei saja läbi. Ka ülejäänud katus peaks tulema punast värvi tornikiivriga sama tooni.

„Esimesena ehitatud osade värvimisega saaks varsti alustada. Viimasena ehitatu peaks veel mõne aja seisma,“ sõnas Lev Lekarkin.

Harju-Jaani koguduses on kokku umbes 1000 liiget.  Liikmeannetajaid on nende hulgas 150.

Eelmine artikkelVihasoo külas rünnati naist
Järgmine artikkelKiiu lasteaia tulevaks kevadeks valmiv hoone sai nurgakivi