Leesi-Tallinna nr 154 lõunasest bussiliinist

2970

Leesi-Kuusalu-Kaberla-Tallinna liinibuss nr 154 sõidab Kuusalust päeval välja kell 13.15.
Sõnumitooja sõitis esmaspäeval kell 12.40 Leesilt väljunud liinibussiga Kiidu, et teel uurida, mida muudatusest arvatakse.

Sõnumitooja toimetus on mitmelt inimeselt kuulnud, et Juminda poolsaare ning Tsitre-Muuksi külades ei olda rahul 1. septembrist kehtima hakkava liinimuudatusega –kell 10.20 Tallinnast väljuv ja kell 12 Leesile jõudev Harjumaa Liinide buss nr 154 ei sõida enam tuldud teed kohe tagasi, vaid suunatakse Loksale. Sealt alustab buss koos õpilastega tagasisõitu Leesi poole kell 14.10. Leesilt väljub buss tööpäevadel edaspidi kell 14.35, Kuusalus on kell 15. 10 ja Tallinnas Balti jaamas kell 16.19.

Seoses sellega ei sõida enam 1. septembrist bussiliin 156, mis väljus Loksalt kell 15.40  Hara poole. Tallinnast kell 14 startiv buss nr 152 jääb pärast Loksale jõudmist ootama ja sõidab pealinna poole tagasi kell 17.20.

Eelmises lehenumbris kirjutas Tsitre elanik Helle-Dina Laurent – seoses muudatusega peaks Kuusalu vald pakkuma lõunastele sõitjatele alternatiivse bussivõimaluse, et Leesi-Kuusalu tee äärde jäävate külade inimesed saaksid ka edaspidi jõuda kella 15ks Tallinna tööle, arstile, ametiasutustesse.

Miks Kuusalu vallavalitsus ja kelle huvides sellist muudatust soovis, on küsitud. Kui Sõnumitooja uuris seda Kuusalu vallamajast, vastasid vallasekretär Maire Link ja vallavalitsuse liige Madis Praks, et vallavalitsus sellist otsust vastu võtnud ei ole. Küll aga nõustuti abivallavanem Tõnu Ammussaare ettepanekuga, sest ta selgitas, et muudatusega on kiire – Harjumaa Ühistranspordikeskus peab uued sõidugraafikud Harjumaa Liinidega kooskõlastama kuu aega ette ning 1. septembriks tuleb lahendada Juminda poolsaarel elavate õpilaste sõiduprobleem Loksa koolist koju.

Madis Praks: „Olime seda meelt, et aastakümneid töötanud bussiliinide muutused tuleks edaspidi eelnevalt inimestega varakult läbi rääkida. Selliste muudatustega tuleb olla väga ettevaatlik. Seekord analüüsi ega kokkuleppeid ei olnud, sest abivallavanem kinnitas, et on kiire.”

Ka ühistranspordikeskuse tegevjuht Ago Kokser tõdes, et lõunase Leesi-liiniga sõitnute arvu ega nende soove ei ole uuritud, tugineti Kuusalu valla esindaja ettepanekule: „Tean, et üks Juminda küla lapsevanem on palju protestinud ning soovib, et tema laps ei ootaks Loksal pärast kooli liiga kaua. Liinimuudatus lahendab selle probleemi. Aga kui on vaja veel muuta, saame kokku, arutame.”

Kuusalu vallavanem Kalmer Märtson ütles, et juba sel teisipäeval on kohtumised nii Harju ühistranspordikeskuse esindajate kui ka Loksa I keskkooli direktoriga ning liini nr 154 sõiduaegu kaalutakse veel põhjalikult.

Abivallavanem Tõnu Ammussaar kinnitas samuti, et arutelud jätkuvad: „Muutused olid ajendatud sellest, et Juminda lapsed saaksid Loksalt varem koju. Juminda külast käib Loksa I keskkoolis kaks last, Tapurlast kolm, Hara eri peatustest sõidab kokku 4 õpilast. Kindlaid sõitjaid on 7. Peame aru, võib-olla panna lisaliin või seada bussid hoopis mitut teed pidi Tallinnasse sõitma.”

„Kui vaja, anname allkirja.”
Esmaspäeval, 17. augustil istub Leesilt kell 12.40 bussile ainult Sõnumitooja ajakirjanik. Harjumaa Liinide bussijuht Mihail, kes ei soovinud oma perekonnanime lehte panna, rääkis, et on seda liini sõitnud 9 aastat: „Sõitjaid on kuidas kunagi. Neid tean öelda, kes käivad tööl. Kolga-Aablas elab meie dispetšer, ta töötab vahetustega, õhtupoole peab kella 15 ajal olema tööl. Üks naine on koristaja, jõuab kolme paiku töökohta ja õhtuse bussiga koju tagasi. Töölkäijaid on veelgi. Esmaspäeviti on sõitjaid vähem.”

Mereranna peatusest tuleb mees, kes ütleb, et temal on aegade suhtes ükskõik, pea­asi, et buss sõidab.
Kolga-Aabla peatusest siseneb bussi Ester Teiberg. Tema loodab, et lõunast bussi ära ei jõeta ja väljakuulutatud plaani muudetakse: „Töötan Valkla hooldekodus vahetustega. Kui see buss ei sõida, tuleb mul probleem. Ei tea, kuidas lahendan. Kui nädalavahetustel sõidab buss Leesilt hiljem, käivad mu poisid Tallinnast mind tööle viimas, kuid tööpäevadel neid appi paluda ei saa.”

Ta lisab: „Kolga-Aabla pensionärid annavad kindlasti oma allkirjad, kui on vaja paluda, et lõunane buss jääks. Arutasime just, kõik on mures. Vanad inimesed ei jaksa nii pikalt olla linnas, et minna hommikul kell 6 ja tagasi saab kella 21ks. Kui buss väljub hiljem, sellega enam Tallin-nasse arsti juurde ega ameti­asutustesse ei jõua.”

Ta märgib, et küladest sõidetakse lõunase bussiga ka Kuusallu poodi, õpilastebussiga tullakse tagasi. Kui edaspidi jõutakse Kuusallu kella kolmeks, siis tagasi ei saa.

Tsitres astuvad bussi vanem meesterahvas ja noormees. Vanahärra on Uuri külast, tuli poolteist kilomeetrit jala. Sõidab harva, kuid arutleb, et Kuusalu kooli juurest sõitsid Kaberla-Valkla nooremate klasside lapsed selle bussiga koju, enam siis pole võimalik.

Noormees Kristjan Kesa ütleb, et just luges Sõnumitoojast muudatuse kohta, see talle üldse ei meeldi ja ka vanaema ei ole rahul: „Ta käib linnas arsti juures, hiljem enam ei jõua sinna, peab hakkama autoga sõidutama. Linnas olemiseks jääb inimestel vähem aega, head ma sellest asjast ei arva.”

Kuusalus bussi tulnud Fritz Kruminš muutub väga kriitiliseks, kui kuuleb uuendustest. Ta elab Jõelähtme valla Ruu külas ja ütleb, et kõik nende küla vanainimesed käivad selle bussiga Kuusalus kaks korda nädalas toitu ostmas. Kella 11 paiku tulevad ja 13 ajal sõidavad tagasi. Reedeti on tema sõnul kõige rohkem sõitjaid, sest nädalavahetusel tuleb buss Leesilt hiljem. Kui Kuusalust saab edaspidi ka tööpäevadel kodu poole kaks tundi hiljem, on see tema sõnul ebameeldiv – Kuusalus pole kusagil olla.

„Mõne lapse pärast jäävad terved külad hädasse ja ootama, see on absurd. Selline šokiteraapia. Aga et asi tagasi pööratakse, seda mina ei usu. Mis otsustatud, see jääb. See on kurb.”

Eelmine artikkelLiiklusõnnetus Suurpea külas
Järgmine artikkelAruküla öölaulupeol laulsid sajad inimesed